Wywiady

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Rozmowa z: Pollard Berrier / Dave Penn

MM: Dwadzieścia pięć lat istnienia Archive uczciliście wydaniem dużego wydawnictwa kompilacyjnego „25”. Na tę pokaźną kolekcję składają się utwory z całego okresu waszej kariery, kawałki znane z singli i kilka zupełnie nowych kompozycji. Czym kierowaliście się przy doborze tych numerów?

PB: Podeszliśmy do tego jak do układania setlisty koncertowej. Stąd też „25” nie jest ułożona chronologicznie. Utwory bardziej kontemplacyjne wymieszane są tutaj z numerami żywszymi i mocniejszymi.

DP: Główną pracę wykonał tutaj Darius (Keeler, przyp. MM). I bardzo dobrze, bo gdybyśmy wszyscy zaangażowali się w dobieranie kawałków na tę kompilację, to trwałoby to w nieskończoność. Uważam natomiast, że ten zbiór jest ułożony w taki sposób, że zabiera słuchacza w podróż po świecie Archive. Gdyby te utwory zostały ułożone chronologiczne, to pokazywałyby jaką drogę przebyliśmy jako zespół, ale to nie byłoby w naszym stylu.

PB: Słusznie zauważyłeś, że część utworów, to kawałki, które pojawiły się na singlach, bo na tym w dużej mierze oparliśmy pomysł na „25”. Nie mogliśmy jednak nie dołączyć innych utworów, które również w naszym mniemaniu są ważne.

MM: Być może dlatego z niektórych waszych płyt znalazło się tutaj więcej utworów, niż z innych. Na przykład z „Michel Vaillant” są tu tylko dwie kompozycje.

PB: Dokładnie tak, natomiast są utwory, które po prostu musiały się tutaj znaleźć. Chcieliśmy uczynić z niej jak najlepsze wprowadzenie do naszej twórczości, a jednocześnie przypomnieć, jak złożony jest muzyczny świat Archive.

MM: Skoro zatem podeszliście do tego, jak do setlisty koncertowej, to dlaczego nie znalazł się tu żaden utwór z którejkolwiek z waszych płyt koncertowych?

DP: Myślę, że to by nie zadziało. Dodanie utworu zagranego na żywo, zaburzyłoby koncepcję całości i wytrąciło z rytmu. A „25” to kompilacja oparta na numerach studyjnych.

PB: Kiedy zaczęliśmy się zabierać za to wydawnictwo, doszliśmy do wniosku, że jego zwieńczeniem byłoby nagranie koncertu, a następnie wydanie go na DVD. Musimy go jednak najpierw zarejestrować i dopiero potem podejmiemy ostateczną decyzję, w jaki sposób go wydać.

MM: Oprócz tego jednak na „25” znalazło się aż 8 niepublikowanych wcześniej utworów, które dość znacząco się od siebie różnią. Potraficie wskazać okres, w którym każdy z tych utworów powstał?

DP: Przede wszystkim dodanie tych nowych utworów wzbogaciło „25”, nie czyniąc z niej ostatecznie typowej kompilacji ‘greatest hits’. Zazwyczaj kapele na płyty składankowe nagrywają jeden, bądź dwa nowe utwory. My zdecydowaliśmy się wmieszać te nowe kawałki między stare, co również dodatkowo wzbogaca odbiór całości. Nie chcieliśmy też ich w żaden sposób separować tych piosenek od reszty, ani wydawać ich osobno.

PB: Pytasz z jakiego okresu jest każdy z tych utworów. Tymczasem to są zupełnie nowe kawałki, które powstały z myślą o „25”.

MM: To niesamowite, bo przykładowo „Lightning Love” brzmi jak Pink Floyd z lat 60. – przypomina trochę „Bike”.

DP: Tak, ten utwór nieco odbiega od pozostałych siedmiu. Steve Mason, który gościnnie się w nim pojawił, miał właśnie taki pomysł na ten numer, który zresztą liczy sobie wiele lat. Danny (Griffiths – przyp. MM) dopisał resztę i wspólnie zaaranżowali go.

MM: „Heart Beats” z kolei jest najdłuższym z tych nowych utworów. Kto zaśpiewał w nim tę piękną partię wokalną? Holly Martin, czy Maria Q?

Obaj: Holly.


MM: Mam wrażenie, że za pomocą tych 8 utworów przenieśliście się w jakiś sposób do początków Archive. Wszystkie one są bowiem akustyczne, atmosferyczne, zahaczają o ambient.

DP: Tak, w przypadku tych utworów pozwoliliśmy sobie na eksperymenty z soundscape’ami. Zawsze próbujemy testować nowe drogi i rozwiązania, a w tym wypadku ambient był tym kierunkiem.

PB: Wiesz, w porównaniu chociażby z „The False Foundation” (ostatnia jak na razie płyta Archive z 2016 roku – przyp. MM) te nowe numery mają bardziej piosenkową formę, a jednocześnie pokazują nasz rozwój jako aranżerów i producentów. Każdy z nas ma swoje studio. Chłopaki siedzą w nim prawie non stop.

MM: Czy Darius zajął się miksem tych nowych utworów?

PB: Nie, tym razem pomagał nam Jerome Devoise, z którym pracowaliśmy już przy „Controlled Crowds” i „With Us Until You're Dead”.

MM: Będziecie je grali na żywo?

DP: Tak, prawie wszystkie zagramy na koncertach.

MM: W informacji prasowej przeczytałem, że „25” zostanie wzbogacona o nowe wywiady z wami. Co będą one zawierały?

PB: Historię zespołu opowiedzianą przez każdego z nas.Na przestrzeni lat przez grupę przewinęło się sporo osób. Gość, który zrobił te wywiady, dotarł nawet do Rosko Johna, Roya Araba, czy Craiga Walkera. Wszyscy opowiedzieli o swoim czasie w Archive i o tym jak zespół zmienił się na przestrzeni lat. Wywiady znajdą się w wersji deluxe „25”.

MM: A swoją drogą – macie kontakt z byłymi członkami Archive?

PB: Z Rosko jesteśmy znajomymi na Facebooku.On teraz mieszka w Indiach. Nigdy natomiast nie poznałem Craiga Walkera. Dołączyłem do Archive, kiedy go już nie było w zespole.

DP: Ja też mam kontakt z Rosko.

MM: „25” ukaże się także na winylu?

PB: Tak, i to jest ciekawe, bowiem znajdą się na nim po raz pierwszy utwory z naszej dyskografii, które dotąd w takiej formie się nie ukazały, jak „System”, czy „Lights”. Wreszcie będzie można je usłyszeć na czarnych krążkach.

MM: Przed wami trasa koncertowa. Jesienią zagracie w Polsce aż 5 razy. Co dalej? Nowa płyta?

DP: Tak, ruszamy w trasę retrospektywną, na której będziemy grali materiał z „25”.

PB: Myślimy powoli o tym, co będziemy robić dalej. Latem chcemy zacząć pisać nowy materiał, ale tak jak Dave mówi – na razie priorytetem jest trasa.

MM: Podsumowując: czym dla was jest 25-lecie Archive, granie i tworzenie w tym zespole?

DP: Pollard jest w zespole od 16 lat, więc pewnie ma inną perspektywę. Dla mnie Archive w jakiś przedziwny sposób stało się sytuacją właściwie rodzinną. Myślę, że gdybyśmy nie byli przyjaciółmi, to nie wytrwalibyśmy w tym zespole tak długo. Wciąż jest przed nami wiele drzwi, które chcemy otworzyć. Ciągle szukamy nowych inspiracji. Nie jesteśmy ściśle przywiązani do jednego gatunku. Możemy swobodnie poruszać się po różnych płaszczyznach muzycznych.

PB: Często jestem o to pytany i cały czas powtarzam, że dla mnie to było niemalże wczoraj, kiedy dołączyłem do Archive. Ten czas niesamowicie szybko minął, ale był niezwykle owocny. Wciąż jesteśmy głodny tworzenia.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load