Wywiady

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Rozmowa z: Natalia Sikora

- „Ailatan” to Twoja pierwsza płyta z w pełni autorskim materiałem od wydanego 5 lat temu krążka „BWB Experience”. W między czasie wydałaś trzy albumy: „Absurdustra Próba Norwida” w duecie z Proniukiem, „Buried Alive in the Blues” z VooDoo Dog oraz „Tribute To Mira Kubasińska”. Jakie czynniki zadecydowały, że postanowiłaś wydać „Ailatan” właśnie teraz?

- Do wydania tej płyty zachęciły mnie różne okoliczności życiowe. Musiałam zostawić pracę w teatrze, by mieć czas na tworzenie muzyki. Poznałam gitarzystę Darka Kozakiewicza, Paco Sarra i Agnieszkę Jaworską, która została moją menadżerką. To są osoby, które w gmatwaninie moich myśli, powiedziały mi wprost i szczerze, jak widzą moją autorską, artystyczną przyszłość. Zgodziłam się z tym, co mi powiedzieli i płynnie przeszliśmy do pracy nad płytą.

- Słuchając tej płyty odniosłem wrażenie, że jest ona Twoją próbą zerwania z wizerunkiem bluesowej dziewczyny i „polskiej Janis Joplin”.

- (uśmiech). Rzeczywiście, jednym z naszych założeń przy pracy nad „Ailatan” było pokazanie ludziom, że Sikora nie tylko drze „pyszczydło”, chociaż też to potrafi, ale także przede wszystkim śpiewa. Właśnie śpiewowi poświęcam swoje życie. Z Janis łączy mnie całe życie, barwy naszych głosów są bardzo podobne. Ale tak, ta płyta jest też po to, by ludzie, którzy mają zwyczaj coś szybko komentować mogli w spokoju posłuchać o co mi chodzi i co chcę ludziom przekazać. Ten album jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem w mojej karierze, gdyż pokazuję na nim mój świat. 

- Wybór Paco Sarra na producenta Twojej płyty był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Jak doszło do Waszej współpracy i jak się ona Wam układała?

- Z Paco poznałam się w jego studio nagraniowym na Walecznych w Warszawie.  Z Darkiem Kozakiewiczem poczuliśmy tam bardzo dobrą energię i postanowiliśmy, że znaczna część płyty powstanie właśnie tam. Dla Paco było ogromnym wyzwaniem, by ujarzmić rockowy, jakby na to nie patrzeć, skład muzyków. Pracowaliśmy wspólnie rok, każdy utwór miał po kilkanaście wersji. Wyzwaniem było też dopasowanie muzyki na „Ailatan” dla wszystkich słuchaczy. Nie dla publiczności teatralnej, bluesowej czy rockowej, ale dla wszystkich. Takie było nasze założenie, gdy pracowaliśmy nad tą płytą. I to sprawiało nam ogromną radość.

- Innym dużym nazwiskiem, które pojawiło się na „Ailatan” jest Darek Kozakiewicz…

- Z Darkiem poznałam się podczas pracy nad płytą „Tribute To Mira Kubasińska”. Zagrał tam solówkę na gitarze w „Poszłabym za tobą”, w której się zakochałam. Pomyślałam sobie, że chciałabym mieć kontakt z Darkiem. Zaczęliśmy sobie rozmawiać, dowiedziałam się,  że Darek przez pewien czas śledził to, co robiłam i bardzo mu się to podobało. Powiedziałam mu, że mam problem, gdyż nie mam menadżera. Darek przedstawił mi Agnieszkę Jaworską, która jest też menadżerką Perfectu. I tak ta twórcza turbina ruszyła (śmiech).

- W dwóch utworach pojawił się także gitarzysta Jacek „Perkoz” Perkowski znany z długoletniej współpracy z  T. Love.

-  Jacek przekazał Agnieszce zbiór swoich kompozycji do ewentualnego wykorzystania. Te dwie piosenki nam „zatrybiły”, więc postanowiliśmy nad nimi popracować i zamieścić je na „Ailatan”.


- Tytuł płyty to „Ailatan” czyli Natalia na wspak. Skąd pomysł na taki tytuł?

- Gdy z Darkiem i Agnieszką zaczęliśmy pracę nad tym albumem, to dotarło do mnie, że wszystko w moim życiu jest trochę na odwrót. Normalnie jest tak, że artysta najpierw wydaje swoje autorskie płyty, a dopiero potem wydaje albumy z coverami. A gdy spojrzysz na moją dotychczasową dyskografię, to zobaczysz, że jest dokładnie na odwrót. „Ailatan” to moja szósta płyta, a dopiero druga z moim autorskim materiałem. Do wszystkiego trzeba dojrzeć, a ja musiałam dojrzeć do decyzji, że nie chcę siedzieć na ciepłej i bezpiecznej posadce w teatrze, gdyż nie jest to zgodne z moim charakterem. I dopiero gdy Twój charakter zrozumie, że ma te warunki, których potrzebuje wracasz do normalnego myślenia. I dlatego, tak jak wspomniałam na początku wywiadu, zrezygnowałam z pracy w teatrze, by tworzyć muzykę.

- Wszystkie teksty na tej płycie są Twojego autorstwa, poza tekstem do „Ostrożnie to moje serce” autorstwa Marka Gaszyńskiego. Dlaczego wybór padł akurat na niego?

- Poznałam Marka również przy pracy nad płytą „Tribute To Mira Kubasińska” i przysłał mi zbiór swoich tekstów piosenek do wykorzystania. Tekst do „Ostrożnie…” bardzo mi się spodobał. Jest bardzo prosty i traktuje o tej „pikawce”, która w nas wszystkich siedzi. Do wszystkiego się dojrzewa, a człowiek się wewnętrznie zmienia. Idziemy cały czas jakąś drogą. We mnie też wiele rzeczy dojrzało i dziś wiem, że nie ma sensu krzyczeć na ten świat. Wydaje mi się, że dziś potrzebujemy ukojenia.

- Cały czas podkreślasz, jak istotną płytą jest dla Ciebie „Ailatan”. Czy uważasz, że ta płyta jest otwarciem nowego rozdziału w Twoim życiu artystycznym?

- Tak. Oczywiście nie zaczynam nowego życia, ale jeśli chodzi o nastawienie do dalszej działalności artystycznej, to jak najbardziej tak. „Ailatan” dał mi niesamowitego pozytywnego kopa. My już myślimy o tym, jak miałaby brzmieć kolejna płyta, w jaki sposób chcielibyśmy skonfrontować współczesne brzmienia z nowymi kompozycjami.

- Jak oceniasz z perspektywy czasu swój udział w „The Voice of Poland” w 2013 roku?

- Udział w tym programie mi pomógł. Ja czasem za dużo myślę, komplikuję sobie tym życie. Przez to człowiek zaczyna tkwić w swoich lękach, a ideałami stają się osoby, które nie bały się ryzyka, takie jak Janis Joplin. Gdy Janis umarła, miała 27 lat. Gdy „The Voice of Poland” zgodziło się na wykonanie przeze mnie „Cry Baby” z repertuaru Janis, też miałam 27 lat! Pomyślałam sobie: „Ty, mała, to trzeba zrobić!”. I na tym mi zależało. Program potoczył się tak, jak się potoczył, byłam na to mentalnie przygotowana. Natomiast potem nie miałam menadżera i prawda jest taka, że artysta z takim charakterem jak ja, musi mieć menadżera. Musi kogoś słuchać, ale na zasadzie rozmowy. Musi to też być człowiek, który spotkał się w życiu z dużą wrażliwością. Dla mnie największym wyzwaniem po „The Voice…” była płyta „BWB Expierience” z 2014 roku. Była ona bardzo teatralna – mówię tutaj o dojrzałości. Śmieszne było to, że przez kilka lat po „The Voice…” najwięcej osób przychodziło do teatrów w których występowałam. Leci przedstawienie, a tu ktoś krzyczy z widowni: „Ej, Sikora!” (śmiech). Skład, który nagrał płytę „Ailatan” poznał się jakieś dwa lata temu, więc decyzję o poświęceniu się całkowicie muzyce i zrezygnowaniu z teatru powinnam była podjąć tuż po udziale w tamtym programie, a nie dopiero dwa lata temu. Ale się tego bałam, gdyż mocno mnie wtedy trzymało to życie sprzed „The Voice of Poland”. Myślałam, że aktorstwo jest związane z pewną etyką, że jest ten duch w teatrze. Ale to nieprawda, już go nie ma. Tak było tylko dwukrotnie – w moim pierwszym teatrze Rondo w Słupsku oraz w warszawskiej Polonii. Do instytucji teatralnych wdarły się klimaty korporacyjne, ale to już temat na inną opowieść.  

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load