Wywiady

Marcin Orłowski (Dr.No)

2013-01-16

Wywiad z Marcinem Orłowskim z grupy Dr.No, która opublikowała wydawnictwo "Dr.No EP".

Rozmowa z: Marcin Orłowski

- Dlaczego musieliśmy czekać aż 8 lat na nowy materiał Dr.No? Czym zajmowaliście się w między 2004 rokiem (data premiery "Almost Done") a 2012 rokiem (premiera "Dr.No EP")?

- Pracą, wychowywaniem dzieci. Mimo naprawdę dobrego przyjęcia naszego debiutu „Almost done” jasnym było dla nas, że granie takiej muzyki nie będzie naszym głównym źródłem utrzymania. Dlatego tworzenie muzyki było (i jest) dodatkowym zajęciem, któremu staraliśmy się poświęcać jak najwięcej wolnego czasu. Oczywiście w ciągu tych lat było kilka życiowych okoliczności, które powodowały, że muzyka schodziła na dalszy plan, ale poza tymi momentami spotykaliśmy się w miarę regularnie z Michałem i pracowaliśmy nad pomysłami. Niektóre zostały już na zawsze na dnie dysku, inne pokazały się na różnych kompilacjach czy jako osobne single. Był moment, że staraliśmy się zainteresować materiałem jakieś większe firmy ale bez specjalnego odzewu więc postanowiliśmy się nie „ciśnieniować” tylko robić kawałki bez stresu i co jakiś czas jakiś wpuszczać do radia i Internetu.

- Na "Dr.No EP" usłyszeć można dwóch wyjątkowych gości: Misię Furtak z Tres.B i Przemka Guryna - byłego klawiszowca Closterkeller. Skąd pomysł na zaproszenie ich do współpracy?

- Tak naprawdę to troje. Karolina Kozak od momentu nagrania swojej pierwszej solowej płyty także śpiewa w DR.NO gościnie. Doszliśmy z Michałem do wniosku, że ciekawie jest pracować z różnymi wokalistkami czy wokalistami. Właśnie wtedy, w 2006 czy 2007 poznaliśmy przez MySpace Misię. Wysłaliśmy jej parę szkiców a ona dograła pomysły na wokale, które nam się bardzo podobały. Pierwszym wspólnym oficjalnie wydanym kawałkiem był utwór „Jakżesz ja się uspokoję” zrobionym na kompilację „Wyspiański wyzwala”.

Przemek Guryn jest naszym stałym współpracownikiem-gitarzystą. Poznaliśmy się przez Karolinę, z którą razem grali w zespole Auto Da Fe. Nagrał gitary na naszym debiucie z 2004 roku i od tamtej pory mamy przyjemność z nim pracować.

- Jaki był ich wpływ na powstawanie nowych utworów?

- Oczywiście duży. Zarówno Karolina, jak i Misia są w całości odpowiedzialne za teksty piosenek i linie melodyczne wokali. Jeśli mieliśmy jakieś uwagi to tylko na etapie demo danej piosenki. I jeśli były, to zazwyczaj jakieś drobne szczegóły.

Pracując mamy oczywiście pomysł na rolę gitary w kawałku. Sugerujemy to Przemkowi. On dokłada partie wg naszych wskazówek jak i swoje propozycje. Potem już z Michałem wybieramy najlepszy według nas motyw gitary.

- Jak wygląda proces tworzenia nowych kompozycji w Dr.No?

- W zasadzie zawsze tak samo. Dany pomysł opracowujemy, aż nabierze wstępny układ całej piosenki (bębny, bas, klawisze, sample). Do tego dogrywane są gitary i na końcu wokal. Dopiero mając wszystkie te elementy składamy demo "do kupy", wyrzucając zbędne czy dogrywając nowe zagrania. Nagrywając kawałek finalnie - na czysto - opracowany jest praktycznie w 99%.

- Na "Dr.No EP" znalazło się zaledwie pięć kompozycji. Czy traktujecie to wydawnictwo jako zapowiedź nowej płyty czy też jest to jedynie "one-off project"?

- Ta EPka zawiera trzy piosenki wydane na kompilacjach i dwie zrobione specjalnie na nią. Nie zapowiada  nowej płyty, jest samodzielnym wydawnictwem. Bodek Pezda z 2.47 Records wspomniał, że planuje zacząć wydawać właśnie takie limitowane EPki i zaproponował nam. Także te 5 utworów będą tylko na niej. Nie znajdą się na żadnej innej naszej płycie. Mogą natomiast stylistycznie wyznaczać kierunek w jakim pójdą nasze nowe pomysły. Choć z tym różnie może być.

- Wydawnictwo to zostało opublikowane przez 2.47 Records w ramach projektu "We're Restoring Faith In Ep's". Jaką wartość dla Ciebie mają ep-ki i single?

- Ja osobiście jestem zbieraczem płyt. Korzystam z plików i piosenek oficjalnie udostępnianych przez sieć, ale jeśli jakaś płyta mi się podoba, to chce ją mieć na CD. Kompletuję albumy moich ulubionych artystów i dlatego też chcę mieć EPki czy single przez nich wydawane. Często ze względu na unikalną zawartość i limitowaną dostępność są nie mniej wartościowe niż pełne albumy.

To fajnie, że w czasach kiedy kawałki można kupić „na sztuki” w necie są jeszcze tacy, którzy chcą wydawać i kupować muzykę w takiej formie. Przykład płyt winylowych pokazuje, że cały czas jest dużo osób ceniących fizyczne nośniki.

- Jakie są plany Dr.No na 2013 rok?

- Nie mamy jakiś konkretnych planów. Sztywnego założenia, że w 2013 roku koniecznie musimy wydać płytę czy zagrać koncerty...Chcemy natomiast z Michałem jak najczęściej się spotykać i robić kolejne utwory. Oczywiście na ile nam pozwolą inne nasze pozamuzyczne obowiązki. Jeśli uda nam się przygotować materiał na cały album czy kolejną EPkę to oczywiście będziemy chcieli to wydać. Nie jesteśmy zobligowani żadnym kontraktem więc ciśnienia nie ma - co oczywiście ma swoje plusy i minusy. Na pewno będziemy pracować - co z tego wyjdzie zobaczymy. Są w "szufladzie" różne szkice czy pomysły w formie demo, które chcielibyśmy zrealizować. Jest też "głód" robienia nowych piosenek więc liczę, że w 2013 coś fajnego się wydarzy.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load