Wywiady

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Rozmowa z: Robert Matera / Krzysztof Grabowski

MM: Zdarzyło Wam się grać wcześniej materiał z „Underground Out Of Poland” w całości?

RM: Tak, była taka sytuacja w Jarocinie w 2014 roku. Wcześniej oczywiście graliśmy poszczególne numery z tej płyty na koncertach. Zresztą to jest pierwszy album w historii zespołu, który został wydany po latach egzystencji bez żadnych wydawnictw na koncie. Przez ten czas nazbierało się tyle piosenek, że było co wydawać, a po drugie – to były nasze początkowe, najbardziej energetyczne rzeczy, które do dzisiaj działają. Gramy je cały czas na koncertach klubowych i festiwalach, ponieważ ludzie proszą o te piosenki.

MM: Do niedawna tej płyty nie było w serwisach streamingowych, w których można przecież znaleźć całą waszą dyskografię. Czym to było spowodowane?

KG: To wynikało z tego, że ta płyta była cały czas w podziemiu. Była dostępna w sklepach, natomiast była wydana przez małe wytwórnie takie jak Nikt Nic Nie Wie, natomiast na kompakcie wyszła z 25 lat temu w QQRYQ, a potem miała reedycję w Noise Records. W związku z tym nie było nikogo, kto by to ogarnął od takiej strony czysto technicznej. Na szczęście teraz przy okazji wznowienia w Mystic udało się to po pierwsze sformalizować, a po drugie – wrzucić do serwisów streamingowych. Poza tym sami wrzucamy nasze płyty na nasz kanał na YouTube i „Underground Out Of Poland” też się tam znajdzie.

RM: Generalnie jeśli chodzi o nośniki, to wykonujemy ruch właściwie wstecz, bo wydajemy płyty na winylach. Dotyczy to wszystkich naszych wydawnictw, włącznie z ostatnią epką „Nienawiść 100%”.

MM: Kiedy graliście ten materiał na żywo na dużej scenie OFF Festivalu, jego przekaz był jeszcze mocniejszy, zarówno pod kątem muzycznym, jak i tekstowym . To była sugestia Artura Rojka, byście wystąpili na największej scen OFF-a?

KG: Tak, to była inicjatywa organizatorów.

RM: Poza tym ich pomysłem także było to, byśmy zagrali ten, a nie inny album na żywo. To się chyba łączy z tym, co mówiłem wcześniej, że ludzie domagają się piosenek z tego albumu, bo są one dla nich ważne.

MM: Zaliczam się do tego grona. „Underground Out Of Poland” jest dla mnie równie ważną płytą, jak „czarna” płyta Brygady Kryzys.

KG: Wiesz, to jest zupełnie inny rodzaj muzyki, niż Brygada Kryzys.

RM: To trochę inny punk (śmiech).

KG: Dezerter, a jeszcze wcześniej SS-20 powstało trochę w opozycji do tamtego punkrocka. Tamta muzyka była trochę odlotowa, nie wprost, artystyczno-poetycka. My uznaliśmy, że poezja już była, artyzm już był, więc trzeba sieknąć prosto w ryj. I to wykonaliśmy (śmiech).


MM: Wspomnieliście o ep-ce „Nienawiść 100%”. Czy to znaczy, że w najbliższym czasie ukaże się pełnowymiarowy album?

KG: Doświadczenie tej ep-ki pokazało, że nie trzeba nagrywać całej płyty, by prasa muzyczna w Polsce napisała o czymś nowym. Powiedzmy sobie szczerze – prasa muzyczna w naszym kraju jest tak mała, że to aż dziwne… Ale okazuje się, że jeśli nagrasz nawet takie niewielkie wydawnictwo jak ep-ka i zrobisz z tego mocny cios, to to się obroni i znaczy nie mniej, niż duża płyta. Mieliśmy do powiedzenia to, co zawarliśmy na tej ep-ce i uznaliśmy, że nie ma sensu czekać nie wiadomo jak długo, aby zebrać więcej numerów, tylko strzelić od razu.

MM: Czy zatem jest to przyszła droga wydawnicza Dezertera?  

KG: Kto wie? Być może. Nagrywanie płyt jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Płyty sprzedają się źle. W związku z tym dla zespołu, który musi wyłożyć sporo pieniędzy, aby zrealizować materiał, a wcześniej go przygotować, lepszym rozwiązaniem jest zrobienie czegoś mniejszego, ale dobrego. Poza tym jesteśmy zespołem, który już wydał tyle płyt… Dla nas nie jest to już tak ważne, czy nagramy duży materiał. Istotniejsze jest dla nas zabranie głosu w palących nas kwestiach i pokazanie, że żyjemy. I ep-ka „Nienawiść 100%” spełniła pod tym względem swoje zadanie.

RM: To też jest znak czasów, w których żyjemy, a w których wszystko dzieje się szybciej. Wszystko jest coraz łatwiej dostępne i ludziom nie chcę się czekać na cały album latami, bo chcą ‘tu i teraz’, więc 5 lat po wydaniu płyty „Większy zjada mniejszego” jest wspomniana ep-ka. 

MM: Czytam regularnie Twoje posty na Facebooku, w których punktujesz różne aspekty życia społecznego i politycznego w naszym kraju i mam wrażenie, że tak jak jeszcze do niedawna przepełnione były one złością i niezgodą, tak ostatnio przemawia przez nie pewne pogodzenie się z tym, co się dzieje. Zaszła jakaś zmiana w Tobie pod tym względem?

KG: Nie, ja się nigdy nie pogodzę z zastaną sytuacją. To raczej zmiana taktyki, czy też estetyki. Czasami trzeba zażartować, czasami wykpić, a czasami podpuścić. Ja stosuję różne sposoby komunikacji z ludźmi i – jak widzę – wszystkie się sprawdzają. Tych, którzy podchodzą do tego, co piszę ekstremalnie, raczej usuwam z grona czytelników, aby nie dać im pola do okazywania różnej maści idiotyzmów. Natomiast wszelkie inne dyskusje czasami śmieszne, czasami smutne, a czasami dwuznaczne zostawiam, bo są interesujące. Wiesz, to nie jest też jakaś przemyślana taktyka, że dzisiaj się pogodziłem, wczoraj nie, a jutro będę jeszcze inny. Wszystko dzieje się spontanicznie. Czasami żartuję, czasami prowokuję i patrzę, co z tego wyjdzie. Reakcje ludzi są bardzo ciekawe. Zwykle są one takie, jakich oczekuje, ale czasami są zaskakujące i interesujące. Te ciekawostki zostawiam do rozpracowania wszystkim innym (śmiech).

MM: Jest wznowienie „Underground Out Of Poland”. Tytułem puenty: czy Dezerter jeszcze coś w tym roku wyda?

KG: Nie możemy potwierdzić, ani zaprzeczyć (śmiech).


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load