Wywiady

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Rozmowa z: Sebastian Jóźwiak / Marek Pędziwiatr

MM: Mówicie, że „Slavic Spirits”, że to przejście od ciemności do jasności, a mnie się wydaje, że to jest długi spacer o brzasku.

SJ: Konceptualnie ciemność jest metaforą czasów, w których żyjemy. A żyjemy w mrocznych czasach… Widzimy, co się dzieje w przestrzeni publicznej. Uważam, że trzeba wyjść z tego mroku, przepracować pewne rzeczy i – trochę jak u psychoterapeuty po długim procesie terapii – możesz iść dalej ze swoim bagażem doświadczeń

MM: Czy w takim razie dla Was też ta płyta była w jakimś stopniu psychoterapią?

MP: W pewnym sensie tak.

SJ: Ja przechodziłem psychoterapię, więc wiedziałem, na czym polega ten proces. Można to sobie opowiedzieć w ten sposób. Zanim jednak sam na nią poszedłem, interesowałem się psychoterapią polskiego społeczeństwa. Zagłębiałem się w teksty psychologów, terapeutów, socjologów, którzy piszą o Polsce, by dowiedzieć się, skąd bierze się ta nasza melancholia. A melancholia to też proces żałoby. Mam wrażenie, że w tej nowoczesności, której jesteśmy, nie możemy sobie poradzić z wieloma aspektami rzeczywistości, dlatego, że nie mamy odrobionej lekcji z przeszłości. A ona nas nawiedza nieustannie. Te demony wciąż powracają. I to są właśnie tytułowe „Slavic Spirits”. W procesie psychoterapii trzeba się z nim zmierzyć, by go pokonać albo pogodzić.

MM: „Slavic Spirits” powinna zatem trafić do tych, którzy nami rządzą. Pytanie tylko, czy są ją w stanie zrozumieć?

MP: Ale ona trafiła do nich! Głównie poprzez media, które zarządzają i są ich tubą propagandową.

SJ: To są media, z którymi kompletnie jest nam nie po drodze. Ale dostajemy od nich najwyższe noty, przy czym wydaje mi się, że powinniśmy dostać najniższe, skoro nasza płyta jest rzekomo antypolska. Tymczasem nasze intencje były dokładnie odwrotne. Być może ci, którzy jej słuchają i są w procesie melancholii, nie widzą tego, co ta płyta niesie.


MM: Zmierzyłem się z tym materiałem na żywo i muszę przyznać, że jestem zaskoczony, bo o ile płyta jest dość surowa i szorstka, tak na koncercie wszystko brzmiało ciepło i przyjemnie.

SJ: Myślę, że ten materiał można odbierać na różne sposoby. Widziałeś nas w letnim, plenerowym koncercie, a tymczasem ja marzyłem, żeby „Slavic Spirits” wyszło jesienią, w okolicach Dziadów… Myślę, że wtedy zupełnie inaczej ta płyta na żywo będzie szła w rejony nieco cięższe, a może i groźniejsze.

MP: Ta muzyka nigdy nie będzie taka sama o każdej porze roku. Inaczej się ją odbiera latem, kiedy ludzie mają generalnie lepsze samopoczucie, a inaczej będzie zimą – taką prawdziwą, mroźną, kiedy zmagamy się z cięższym nastrojem. To wszystko znajduje odbicie w naszym graniu. Nie musimy sztucznie wchodzić w rolę i dostosowywać się do tego, co jest na płycie w skali jeden do jednego.

MM: Marku, wspomniałeś, w którymś z wywiadów, że bliska jest Ci symbioza z naturą, że masz niedaleko do lasu. Przypuszczam, że to wpłynęło w jakimś stopniu na ten materiał?

MP: Tworząc „Leszego”, czyli utwór o bogu lasu, musiałem się mimowolnie do tego lasu przenieść. Chodziłem po lesie, byliśmy parę razy na Ślęży, która jest bardzo zalesiona i to też znalazło swoje odzwierciedlenie na płycie. Czuliśmy potęgę tych lasów. Natomiast nie było tak, że siedziałem w lesie i tam tworzyłem. Mieszkam przy Parku Południowym we Wrocławiu i w nim drzewa są niesamowite. W pewien sposób są zdeformowane, może chore. Mają takie bąble i są tak pięknie wyrzeźbione… Gdzieś w środku poczułem, że to są duchy obywateli niemieckich, którzy przecież zasiedlali te tereny. Mam wrażenie, że są one zaklęte w tych drzewach, zwłaszcza, że są wypukłe i przypominają rzeźby. Sądzę, że te drzewa mają jakąś pamięć.

SJ: Duchy Breslau cały czas straszą, bo jeśli przejdziesz się po Parku Zachodnim we Wrocławiu, to możesz trafić na nagrobki niemieckie, które są wmurowane np. w wejście do strumienia albo na schody. To samo jest, gdy ogląda się stare kamienice we Wrocławiu, z których wystają jakieś niemieckie napisy. Ta pamięć jest taka ‘duchologiczna’.

MM: Płyta ma 44 minuty. Abstrahując od symboliki, zakładam, że materiału mieliście więcej?

MP: Było sporo ‘take’ów’. Kompozycje były zamknięte w tym sensie, że wiedzieliśmy, ile ich będzie. Utwory improwizowane takie jak „Ciemność” też stały się zamkniętymi całościami. Omówiliśmy sobie filozoficzną stronę tej ciemności i to po prostu zagraliśmy.

SJ: Ale każde z podejść „Ciemności” było inne. Mamy też jednak utwór „Mosty”, który na płytę nie wszedł, a który gramy na żywo.

MM: Szykujecie coś nowego w najbliższym czasie?

SJ: Będzie projekt Błoto, który jest kwartetem złożonym z zawodników EABS oraz szykuje się materiał Zima Stulecia, a to z kolei duet Marka z Marcinem Rakiem, więc ostatecznie też satelita macierzystego projektu.

MP: Oraz mój solowy projekt Latarnik

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Ola Bodnaruś


Rozmawiał: Maciej Majewski


The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load