Wywiady

Raggi Jonson (Bloodgroup)

2013-02-02

8 marca do polskich sklepów trafi nowy album islandzkiej formacji Bloodgroup zatytułowany "Tracing Echoes". Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam Raggi Jonson.

Rozmowa z: Raggi Jonson

- Nowy album Bloodgroup jest zatytułowany „Tracing Echoes”. Skąd wzięliście tą nazwę?

- Jest to fragment tekstu jednego z utworów na tym albumie. Ta fraza wydała się nam bardzo interesująca i pasuje idealnie do klimatu płyty, trochę tajemniczego, melancholijnego.

- No właśnie: płyta jest mroczniejsza od Waszych dwóch poprzednich krążków. Skąd ta zmiana?

- Gdy komponowaliśmy „Tracing Echoes”, mieliśmy ponad 100 pomysłów na nowe kompozycje. Gdy już zaczęliśmy wybierać piosenki na ten krążek, tak się złożyło, że te które wybraliśmy, stworzyły taki właśnie klimat. Masz rację, jest on dość tajemniczy i surowy. A skąd ta zmiana? Po prostu lubimy zmieniać naszą stylistykę pomiędzy kolejnymi albumami. Nie chcemy tkwić ciągle w tym samym klimacie. Myślę, że naszym fanom podoba się to, że na naszych kolejnych płytach mogą oczekiwać czegoś nowego.

- Jak wygląda praca w studio nagraniowym w przypadku Bloodgroup?

- Nigdy nie pracujemy w studio w ten sam sposób. Jesteśmy zawsze otwarci na nowe doświadczenia. Jednak niemal zawsze jest tak, że gdy nagrywamy nową płytę, w studio nagraniowym pracuje tylko jeden lub dwóch z nas. Opracowujemy pomysły, które mamy nagrane w wersjach demo z udziałem całego zespołu. Gdy już stworzymy podstawowe struktury utworów, nagrywamy wokale. Potem miksowanie, mastering. I płyta gotowa.

- A skąd czerpaliście inspiracje do tekstów?

- Głównie z obserwacji otaczającego nas świata. Możesz tam odnaleźć opisy sytuacji, które się nam przydarzyły. Ale jest tam też trochę naszych wariacji na tematy science-fiction (śmiech).

- To Wasz trzeci album i, jeśli się nie mylę, po raz pierwszy wykorzystaliście w kilku utworach „żywe” instrumenty?

- Zgadza się. Co prawda zostały one w większości przypadków przetworzone elektronicznie, ale jest tam sporo żywego basu i perkusji, które wpuściły dużo świeżego powietrza do naszej muzyki. Tym razem bardzo chcieliśmy wykorzystać żywe instrumenty. I na kolejnej płycie też tak będzie.

- Twoje ulubione kompozycje na „Tracing Echoes” to…?

- Nie potrafię wskazać jednego utworu. Nie chcę oceniać naszych „dzieci”. (śmiech) A poważnie mówiąc: dopiero skończyliśmy prace nad tym albumem. Wszystkie piosenki się nam podobają.

- To jak ocenisz ten album na tle Waszych poprzednich płyt?

- To bez wątpienia nasza najlepsza płyta. Gdy zakończyliśmy nagrania i posłuchaliśmy tego albumu po raz pierwszy, popatrzyliśmy po sobie bez słów i tylko się uśmiechnęliśmy. Tak, to było to! Jak sam przyznałeś, nasza płyta jest klimatyczna i nastrojowa. Poprzednie takie nie były. Gdyż jak już Ci mówiłem, nie chcemy, aby nasze albumy były takie same. Ale powtórzę: „Tracing Echoes” to nasz najbardziej dojrzały krążek. Suma naszych doświadczeń z ostatnich lat.

- A nie myśleliście, aby wydać album z remiksami?

- Myślimy o tym i wkrótce to zrobimy. Jesteśmy już po rozmowach z kilkoma producentami zainteresowanymi współpracą przy takim właśnie wydawnictwie. Zresztą na naszym pierwszym singlu z tej płyty są remiksy kompozycji „Fall”. Więcej szczegółów wkrótce.

- Jesteście, obok Sigur Ros czy GusGus, jednym z najbardziej znanych islandzkich zespołów. Co jest takiego w islandzkiej muzyce, że ma ona fanów na całym świecie?

- Jest wiele przyczyn. Jedną z nich jest to, iż islandzcy muzycy dążą do tego, by tworzyć jak najbardziej oryginalną muzykę. Zwróć uwagę, że na świecie nie ma drugiego, tak wyjątkowego zespołu jak Sigur Ros (śmiech).

- Islandzka scena muzyczna nie jest duża. Czy jesteście jedną, dużą rodziną? Spotykacie się? Wymieniacie doświadczeniami?

- Jesteśmy znajomymi i często spotykamy się, rozmawiamy ze sobą. Niemal wszyscy muzycy znają się na tyle, by mówić sobie „cześć” na ulicy. Rzeczywiście, często współpracujemy z innymi, islandzkimi muzykami i zespołami. Robimy sobie nawzajem remiksy, występujemy razem na koncertach czy po prostu spotykamy się towarzysko. Nie ma między nami zawiści czy innych, podobnych, negatywnych sytuacji.

- Jakie są Twoje fascynacje muzyczne?

- Jest ich bardzo dużo, ale tak na 'szybko' mogę wymienić: Radiohead, Johna Frusciante, The Prodigy, Portishead, The Cure, Aphex Twin, Vangelisa.

- Dziekuję za rozmowę.

- Ja także dziękuję i zapraszam na nasze koncerty w kwietniu w Polsce.

 

Bloodgrup wystąpi w następujących miejscach:

07.04.2013. Poznań, Pod Minogą

08.04.2013. Sopot, Sfinks

09.04.2013. Warszawa, Basen

10.04.2013. Kraków, Forty Kleparz

Więcej informacji o trasie: www.pwevents.pl


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load