Wywiady

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Rozmowa z: The Fruitcakes

- „Into The Sun” to Wasz trzeci album, ale drugi, który się oficjalnie ukazał na rynku. Wielu artystów twierdzi, że nagranie i wydanie drugiej płyty w dyskografii jest dla nich większym wyzwaniem niż pierwszej. Wiadomo: trzeba pokazać, że sukces debiutu (a w Waszym przypadku chyba można było mówić o sukcesie pierwszej płyty) nie był przypadkiem. Jak to było w Waszym przypadku? Czuliście ciężar oczekiwania czy też „Into The Sun” powstało na luzie?

- Nie czuliśmy na pewno żadnej presji czy oczekiwań muzycznego środowiska. Z naszej perspektywy był to raczej drobny ucisk w głowie, który podpowiadał, że fajnie byłoby w końcu zarejestrować szereg gotowych piosenek, które od dłuższego czasu leżą odłogiem. Nie odczytujemy też swoich dokonań w kategoriach „sukcesu” czy „porażki”. Zajmujemy się graniem i pisaniem muzyki, a w efekcie jej nagrywaniem, więc ocenę czy to było fajne, wartościowe i czy spełniło oczekiwania zostawiamy słuchaczom. Dla nas jest to po prostu kolejny etap artystycznej działalności. Ze względu na to, że w ten sposób podchodzimy do tego, co robimy, album powstawał raczej na luzie, bez spiny, i mamy nadzieję, że to na płycie słychać.

- „Into The Sun” nagraliście na tak zwaną „setkę”. Dlaczego zdecydowaliście się na taki sposób tworzenia płyty? Jakie są plusy takiego sposobu nagrywania muzyki?

- Nagrywanie na „setkę” jest właściwie naszemu zespołowi od samego początku działalności. Ten sposób pracy ma swoje niewątpliwe atuty, jak i ograniczenia. W analizie SWOT wyszła nam jednak przewaga plusów. Chodzi o to, że kiedy we czwórkę siadamy w studiu i zaczynamy grać, udaje nam się wytworzyć pewną specyficzną atmosferę wspólnotowości. Zdecydowanie łatwiej jest np. sekcji rytmicznej utrzymać żywy „groove”, kiedy bas z perkusją grają w jednym pomieszczeniu, trzymając kontakt wzrokowy. Nagrywając na „setkę” otwieramy się również na pewien element losowości, przypadku czy błędu w rozumieniu formalnym. Każda drobna wtopa, taka jak np. omsknięcie się palca na gitarowym gryfie potrafi otworzyć głowę i z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na piosenkę, a być może całkowicie ją przearanżować. Tego brakuje nam we współczesnej muzyce – wszystko jest dopieszczone, pocięte i wymuskane – natomiast my dajemy piosence żyć razem z nami. Nie da się osiągnąć tego efektu, kiedy każdy z członków zespołu nagrywa w innym miejscu, czasie. Lub jest to bardzo karkołomne i z założenia mijające się z celem.

- Na „Into The Sun” czekaliśmy trzy lata. To dość długo w dzisiejszych czasach. Dlaczego dostaliśmy ten album po tak długim czasie?

- Piosenki przez ten czas dojrzewały i dorastały do swojej ostatecznej formy. U nas proces tworzenia jest nieustający – ciągle piszemy muzykę i wymieniamy się pomysłami, najczęściej w sposób zdalny, stąd mamy całkiem spore zaplecze utworów, które jeszcze nie zostały zarejestrowane. Podobnie było z numerami, które znalazły się na „Into The Sun” – część z nich w wersjach demo funkcjonowała w naszych świadomościach już podczas nagrywania albumu „2”, a część z nich graliśmy nawet na żywo przy okazji promowania poprzedniej płyty. Przy okazji mieszkamy w różnych miejscach na mapie Polski i nie jesteśmy zespołem, który spotyka się na cotygodniowe próby – spotykamy się we czwórkę co parę miesięcy na tydzień intensywnego grania, a potem każdy wraca do swoich innych obowiązków, zespołów itd.

- Płyta powstała w Słupsku i kaszubskich Kolbudach. Jaki wpływ na brzmienie „Into The Sun” miały te dwie lokalizacje?

- Słupsk, który jest dla nas rodzinnym miastem, poza udostępnieniem miejsca do nagrań, wspomógł nas również finansowo. Napisaliśmy projekt do prezydentki miasta, który został rozpatrzony pozytywnie - za co jeszcze raz bardzo dziękujemy, gdyż dzięki takiemu rozwojowi wypadków nie musieliśmy się przejmować finansami, a jest to dla twórcy wielkie udogodnienie. Jeśli chodzi o Kolbudy, to jest to niewielka miejscowość na Kaszubach, w której czas płynie leniwie nawet w okresie wiosenno/letnim. Wcześniejsze albumu nagrywaliśmy w samym środku warszawskiej zimy, w studiu Maćka Cieślaka, więc letnia aura na pewno była miłą odmianą. Lekko peryferyjna lokalizacja oraz okoliczności przyrody z pewnością dały nam więcej luzu, co naszym zdaniem jest na płycie słyszalne.


- Płyta nosi taki sam tytuł jak najdłuższy (i najlepszy w mojej opinii) utwór na albumie. Czy ta kompozycja ma dla Was szczególne znaczenie?

- Utwór „Into The Sun” to jedna z tych piosenek, które graliśmy jeszcze przy promocji albumu „2”. Od tamtego czasu było kilka pomysłów na nazwanie nowej płyty, ale po zobaczeniu przepięknej okładki, której autorką jest Hanna Cieślak uznaliśmy, że to jest właściwy trop. Poza tym jest to kolejna piosenka na płycie, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Cieszymy się, że się podoba.

- Po raz drugi współpracował z Wami jako producent Maciej Cieślak. Jak doszło do Waszej kooperacji i jak ona wygląda Wasza współpraca w studio nagraniowym? A propos produkcji albumu: po raz pierwszy zostaliście współproducentami swojej płyty. Dlaczego zdecydowaliście się na taki krok?

- Z Maćkiem pracujemy od samego początku – od pierwszej, wydanej własnym sumptem płyty „Cukier, Ciastka, Miłość!”. Tym razem nie nagrywaliśmy jednak z Maćkiem, a on sam prosił żeby wpisać go we wkładce do płyty jako „producenta dodatkowego”, poza tym, że jest odpowiedzialny za naprawdę magiczny mix albumu. Maciek dostał do nas zarejestrowany materiał na przenośnym dysku i podczas odsłuchu całości, jeszcze przed rozpoczęciem swojej pracy, wziął do ręki notatnik i zapisał kilka uwag – co jego zdaniem warto byłoby jeszcze dograć, rozpisując nawet konkretne partie instrumentów w formie nut. Z części tych pomysłów skorzystaliśmy, z części nie. Tak naprawdę produkcją zajęliśmy się my jako zespół już podczas nagrywania w studiu, było to zupełnie naturalne. Wcześniejsze płyty nagrywaliśmy u Maćka w studiu, a jest on urodzonym producentem, więc doradzał nam, co można w utworach zmienić, żeby jeszcze więcej z nich wycisnąć. Tym razem wynajęliśmy studio z realizatorami, których zadaniem była pomoc w urzeczywistnieniu naszej wizji. Dużym wsparciem przy nagraniach i zaaranżowaniu partii klawiszowych był Szymon Burnos – niezwykle utalentowany muzyk, który w zasadzie sam rozpracował większość melodii i brzmień syntezatorów i reszty instrumentów klawiszowych. Usłyszycie go w praktycznie każdej kompozycji na „Into The Sun”, a przy okazji w zespołach takich jak Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet, delay.ok itd.

- Nie od dziś wiadomo, że Wasze muzyczne fascynacje obracają się między innymi wokół takich artystów jak: The Beatles, Pink Floyd czy Bob Dylan. Jakie elementy ich twórczości sprawiają, że tak chętnie do nich nawiązujecie?

- Zespoły lub artyści, których wymieniłeś, to jest w zasadzie fundament czy inaczej „klej”, który trzyma nas razem. Zamiłowanie do muzyki lat 60’ połączyło nas w zespół – od początku lubiliśmy to brzmienie, chcieliśmy śpiewać na głosy itd. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, a my inspiracji szukamy również w innych muzycznych rejonach. Bitle, wcześni Floydzi i Dylan to przede wszystkim świetni songwritterzy – rozpracowując akordy czy melodie z ich piosenek można się sporo nauczyć. A do pisania własnych numerów ciągnęło nas od zawsze.

- Teksty Waszych piosenek są w języku angielskim. Na pewno pasują do Waszej muzyki, ale zastanawiam się, czy gdzieś tam w Waszych głowach pojawia się lub pojawiała myśl, aby zacząć tworzyć w naszym języku?

- Język angielski był głównym narzędziem komunikacji w zespole The Fruitcakes już od czasów jego pra-wcieleń i pozwolił skutecznie porozumieć się dwóm frakcjom: niemiecko i polskojęzycznej. Gdy w takich okolicznościach spędzasz z kolegami całe mnóstwo czasu - pracując, grając, tworząc i dyskutując - to mimochodem zaczynasz myśleć i marzyć w języku, w którym z nimi rozmawiasz. I tak właśnie było i jest (bo zarówno nam, jak i Lukasowi nadal łatwiej jest porozumieć się po angielsku, niż po polsku, w którym pełno mylnych tropów i niuansów) w naszym przypadku. Naturalną konsekwencją tego jest to, że nadal piszemy i będziemy pisać piosenki z angielskim tekstem.

- Pamiętam Wasz koncert w warszawskim klubie Niebo we wrześniu 2017 roku. Był to dla mnie jeden z najlepszych występów live polskiego wykonawcy w ostatnich latach. Czy czujecie się bardziej zespołem koncertowym czy też studyjnym?

- Zdecydowanie czujemy, że trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie (he he).  Z jednej strony, od samego początku byliśmy zespołem, który starał się grać jak najwięcej koncertów i  już zanim wydaliśmy pierwszą płytę zdążyliśmy z naszą muzyką dotrzeć do biegunów Polski i poza jej granice, z drugiej strony specyfika naszej pracy studyjnej, którą bardzo sobie cenimy, ma w sobie bardzo dużo z charakteru występów “live” - istotny wpływ na to ma opisane przez nas wyżej nagrywanie na “setkę”. Na pewno sposoby przeżywania przez nas koncertów przed publicznością oraz emocje, jakich doświadczamy podczas pracy w studio nagraniowym różnią się od siebie, ale nie umiemy i chyba też nie chcemy kategorycznie rozsądzać, czy jest nam bliżej jednej, czy drugiej formie artystycznej aktywności.

- Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Czytaj więcej...

Sleaford Mods

2020-05-18

Pandemia znalazła artystów i ludzi kultury w nieciekawym położeniu. Brytyjski duet Sleaford Mods zdaje się przeczyć tym nastrojom. Owszem, jak zwykle mają swoją opinię na temat bieżącej sytuacji, ale póki co – nie koliduje ona z działaniami artystycznymi duetu. Dowodem na to jest wydawnictwo „All That Glue”, zawierające nagrania ze stron B singli oraz utwory, które nie znalazły się w ogólnodostępnym oficjalnym obiegu. W związku z jego wydaniem frakcja wokalno-liryczna grupy w osobie Jasona Williamsona, opowiedziała nam o tym, co dzieje się obecnie nie tylko w świecie Sleaford Mods.

Czytaj więcej...

White Door

2020-05-15

Po 37 latach ukazał się drugi album w dorobku brytyjskiej grupy White Door. W 1983 roku grupa wydała kultowy wśród fanów nurtów new romantic i synth-pop album "Windows" po czym zakończyła działalność. Nasz dziennikarz Jakub Oślak porozmawiał z Harrym Daviesem i Mac'em Austinem na temat między innymi: reaktywacji grupy, nowego albumu "The Great Awakening" oraz wspomnień z lat 80.

Czytaj więcej...

God Is An Astronaut

2020-05-08

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

Czytaj więcej...

Rustin Man

2020-04-22

Projekt Rustin Man wydał właśnie trzeci album "Clockdust". Główną postacią tego przedsięwzięcia jest Paul Webb, który od 1981 do 1988 roku był basistą legendarnej grupy Talk Talk. Z muzykiem wywiad przeprowadził Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Clannad

2020-04-15

50 lat działalności Clannad wieńczy antologia „In The Lifetime” oraz jubileuszowa trasa koncertowa zespołu. Blisko 20 płyt, niezapomniane melodie, magiczne dźwięki znane chociażby ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Robin z Sherwood”, ale przede wszystkim niezwykła droga artystyczna, jaka stała się udziałem muzycznej rodziny Brennan. O tym wszystkim szczegółowo opowiedziała mi podczas długiej rozmowy, wokalistka, harfistka, Pierwsza Dama Muzyki Celtyckiej – Moya Brennan.

Czytaj więcej...

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Czytaj więcej...

Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load