Wywiady

Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Rozmowa z: Krzysia Górniak

MM: Mam wrażenie, że na "Memories" nie tylko wspominasz tych, którzy odeszli, ale także wyrażasz tęsknotę za czasami, które już minęły?

KG:  „Memories” to bardzo tęskniąca płyta, ale tylko o tyle, o ile życie każdego z nas jest tęsknotą za marzeniami. Emocje w niej uchwycone zawierają piękne wspomnienia tych wydarzeń, które na zawsze warto nosić w sobie. To także bardzo filozoficzne podejście do sensu i celów życia. Odwieczne pytanie o egzystencję, po co i dlaczego jesteśmy tu i teraz, co to jest czas, gdzie się zaczyna i kończy? Jako istoty jesteśmy tutaj tyko na chwilę i stajemy się sumą naszych wrażeń. Proces twórczy to bycie w teraźniejszości, ale jednocześnie sięganie do wspomnień. Inspiracja dla kompozycji to zawsze lawirowanie pomiędzy tym, co jest teraz, a tym co było. Na ile jest to tęsknota za tym co już minęło? Myślę, że tęsknota pojawia się wtedy, gdy nie możemy już wrócić do chwili, która się w nas odcisnęła i pozostaje już tylko marzeniem. Myślę, że „Memories” dotyka tych tematów.

MM: To czuć w kolejnych kompozycjach na płycie. Wiem, że mocno przeżyłaś odejście Grzegorza Grzyba. Grał w Twoim zespole. Dla niego napisałaś "Touch Of Your Soul" prawda?

KG: Tak, odejście Grzegorza Grzyba, mojego przyjaciela i perkusisty, z którym grałam na ostatniej płycie „Moments”, było takim momentem przewartościowania dla mnie wielu muzycznych spraw. Zmieniłam skład zespołu, na kilka miesięcy zawiesiłam pracę nad nową płytą. Plany były na wrzesień, październik 2018, a realnie nad „Memories” zaczęłam pracę na wiosnę 2019. „Touch Of Your Soul” napisałam w sierpniu 2018 po pogrzebie Grzesia Grzyba w Stargardzie. Był to dla mnie emocjonalny szok i pewnego rodzaju zatrzymanie. Uświadomienie sobie kruchości losu. Graliśmy tam w duecie z Łukaszem Makowskim w amfiteatrze w parku koncert i gdy wybrzmiewał utwór „Meditation”, zaczęły bić dzwony w katedrze, w tej samej tonacji co kompozycja - d-moll. To było coś niezwykłego. Zawsze, gdy stajemy w obliczu takich niezwykłych zbiegów okoliczności, mamy do czynienia z rodzajem katharsis. Potem napisałam „Touch Of Your Soul” z dedykacją ku pamięci Grzesia Grzyba.

MM: Na płycie dałaś dużo miejsca do gry pianistom - Michałowi Wróblewskiemu i Piotrowi Wrombelowi. Z czego to wynika?

KG: Bardzo lubię grać w kwartecie w klasycznym składzie: gitara, fortepian, kontrabas i perkusja. Przy czym ten fortepian to czasem rhodes, czy syntezator, a kontrabas staje się gitarą basową. Brzmienie gitary i sposób grania jaki preferuję, potrzebuje harmonicznego dopełnienia. Moje kompozycje opierają się na ciekawych strukturach melodyczno-harmonicznych i lubię, gdy następuje współgranie między pianistą, a instrumentem solowym. Swoista igraszka, wymiana motywów, improwizacja, to są rzeczy, które preferuję. Fortepian też dzięki swojej niepowtarzalnej strukturze i możliwościom akompaniującym, a także menzurze jest instrumentem, który kolorystycznie preferuję. Pianiści, z którymi grywam, to wybitne indywidualności, choć każdy z nich jest inny. Cieszy mnie ta różnorodność.


MM: Dzięki temu, że kompozycje są dość długie - średnio 7 minut. „Sweet Almonds” ma nawet ponad 9. Wszyscy mieli okazję się wykazać. To też było założeniem, czy wyszło raczej samoistnie?

KG: Podczas komponowania nie skupiam się zupełnie na czasie kompozycji, tylko na jej strukturze, a także na tych emocjach, które chcę przekazać. Moja muzyka jest w dużej mierze ilustracyjna, przepełniona wrażeniami.  Płyty z muzyką improwizowaną rządzą się innymi prawami, niż te z muzyką pop. Tutaj nie ma limitów czasowych. Jest tylko to, co będzie dobrze brzmiało, to co wynika z założeń aranżacyjnych danej kompozycji. Melodia jest najważniejsza i pokazywana na początku, choć może poprzedzać ją wstęp jak w „Cardamom Coffee”. Potem improwizujemy i całość zamykamy końcowym tematem, czasem jest też coda. Nie zakładamy czasu, lecz ilość chorusów do improwizacji, czasami gitara gra kilka chorusów improwizacji, bo to płyta gitarowa i często ma trochę dłuższe partie do improwizacji niż inne instrumenty. Natomiast wersje singlowe są już skracane do około 3 min 30 sekund, to tzw. wersje radiowe.

MM: Produkcją zajęli się Jeremiasz Hendzel i nieodżałowany Winicjusz Chróst. Te 3 utwory to jego ostatnie produkcje?

KG: Nagrania do płyty „Memories” odbyły się w dwóch sesjach: pierwsza w końcu czerwca w Quality Studio w Warszawie, realizowana przez Jeremiasza Hendzla i druga na początku października w Studio Chróst w Sulejówku,realizowana przez Winnicjusza Chrósta. Winiek miksował cala płytę, natomiast masterował Jeremiasz. Znamienne jest to, że „Memories” to ostatnia płyta, przy której pracował Winicjusz Chróst, który odszedł po ciężkiej chorobie na pięć dni przed premierą. Zrealizowałam z nim lub przy jego współpracy moich ostatnich 7 płyt. Dlatego „Memories” to dla mnie zamknięcie pewnego etapu w życiu. Z Winkiem rozumieliśmy się bez słów. Wiedział jakiego brzmienia gitary oczekuję, jak w miksie ma być wszystko zrealizowane. Znał mój smak i gust muzyczny. We wspomnieniach pozostaną dla mnie długie godziny spędzone obok Winka podczas miksów, wielokrotne odsłuchiwanie, porównywanie nagrań do innych współczesnych płyt, żeby znaleźć ten właściwy sound. No i rozmowy o sensie i celach życia, twórczości i duchowości.

MM: Myślisz, że w przyszłości spotkasz jeszcze takiego producenta, który równie dobrze będzie rozumiał Ciebie i Twoją muzykę?

KG: Mam taką nadzieję, to bardzo ważne z kim się współpracuje. Każdy jest niepowtarzalną jednostką, trudno jest znaleźć równie dobrze dobrane duety, jeśli z kimś się współpracuje latami, ale ja jestem otwarta na nowe doświadczenia i ciekawa tego, co przyniesie przyszłość. Być może będę musiała przewartościować brzmieniowo swoje oczekiwania. Zobaczymy.

MM: Mając tak pokaźny dorobek artystyczny, jak udaje Ci się rozwijać swoją muzykę, gdzie szukasz inspiracji?

KG: Gdy rozpoczynałam przygodę z twórczością i komponowaniem, nie miałam żadnych założeń. Po prostu robiłam to, co wypływało z mojego serca. Inspiracją dla mnie zawsze jest po prostu życie i suma doświadczeń, jakich doznaję. Przyroda i podróże także są bardzo ważne. Myślę, że twórczość jest autentyczna, gdy czerpiemy z pokładów własnego wnętrza. Odbiorcy zawsze to czują. Tam, gdzie zawarta jest radość, szczęście, pewne marzycielskie wizje, lub smutek żal, ból i rozpacz po stracie najbliższych, to wszystko dla mnie są inspiracje, które zapisuję w muzyce. Dzięki temu, że muzyka ma tak szerokie możliwości interpretacji, każdy odbiorca może w mojej muzyce odnaleźć część siebie, swoich własnych marzeń, emocji i uczuć, to czyni ją ponadczasową.

MM: Pewnie chciałbyś ją teraz pograć na żywo. Koncerty online wchodzą w ogóle w rachubę w Twoim przypadku?

KG: Gram codziennie, ćwiczę i pozostaję w formie. Choć szczerze powiem - zastanawiam się, kto będzie tego słuchał. Mam nadzieję, że niedługo sytuacja wróci do normy, oczywiście brakuje mi grania na żywo. To określa artystę improwizatora, że pozostaje w kontakcie ze zgromadzoną publicznością. To jest esencja jazzu, gdy twórca i odbiorca grają w tej niezwykłej grze wymiany energii na koncercie. Muzyka w sieci jest tego pozbawiona. Jakby okrojona z tej ważnej cechy, tej autentyczności bycia w procesie gry. W koncertach online, których teraz wiele się zaczęło pojawiać, brakuje mi czegoś i nie wiem jeszcze, czy się na taki koncert zdecyduję. Na pewno musielibyśmy być razem z zespołem, lub w duecie czy trio, żeby stworzyć coś razem, wykreować jakość na żywo.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Czytaj więcej...

Sleaford Mods

2020-05-18

Pandemia znalazła artystów i ludzi kultury w nieciekawym położeniu. Brytyjski duet Sleaford Mods zdaje się przeczyć tym nastrojom. Owszem, jak zwykle mają swoją opinię na temat bieżącej sytuacji, ale póki co – nie koliduje ona z działaniami artystycznymi duetu. Dowodem na to jest wydawnictwo „All That Glue”, zawierające nagrania ze stron B singli oraz utwory, które nie znalazły się w ogólnodostępnym oficjalnym obiegu. W związku z jego wydaniem frakcja wokalno-liryczna grupy w osobie Jasona Williamsona, opowiedziała nam o tym, co dzieje się obecnie nie tylko w świecie Sleaford Mods.

Czytaj więcej...

White Door

2020-05-15

Po 37 latach ukazał się drugi album w dorobku brytyjskiej grupy White Door. W 1983 roku grupa wydała kultowy wśród fanów nurtów new romantic i synth-pop album "Windows" po czym zakończyła działalność. Nasz dziennikarz Jakub Oślak porozmawiał z Harrym Daviesem i Mac'em Austinem na temat między innymi: reaktywacji grupy, nowego albumu "The Great Awakening" oraz wspomnień z lat 80.

Czytaj więcej...

God Is An Astronaut

2020-05-08

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

Czytaj więcej...

Rustin Man

2020-04-22

Projekt Rustin Man wydał właśnie trzeci album "Clockdust". Główną postacią tego przedsięwzięcia jest Paul Webb, który od 1981 do 1988 roku był basistą legendarnej grupy Talk Talk. Z muzykiem wywiad przeprowadził Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Clannad

2020-04-15

50 lat działalności Clannad wieńczy antologia „In The Lifetime” oraz jubileuszowa trasa koncertowa zespołu. Blisko 20 płyt, niezapomniane melodie, magiczne dźwięki znane chociażby ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Robin z Sherwood”, ale przede wszystkim niezwykła droga artystyczna, jaka stała się udziałem muzycznej rodziny Brennan. O tym wszystkim szczegółowo opowiedziała mi podczas długiej rozmowy, wokalistka, harfistka, Pierwsza Dama Muzyki Celtyckiej – Moya Brennan.

Czytaj więcej...

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Czytaj więcej...

Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load