Wywiady

Igor Herbut

2020-06-04

Igora Herbuta znamy przede wszystkim jako wokalistę grupy LemON. Jakiś czas temu objawił się także jako artysta solowy, za sprawą trasy koncertowej, w jaką ruszył wyłącznie z towarzystwem pianina. Teraz natomiast ukazał się wynik kompozytorskich działań Herbuta w postaci płyty „Chrust”, na której wspierają go... koledzy z macierzystej formacji. O założeniach i esencji albumu autor opowiedział nam osobiście.

Rozmowa z: Igor Herbut

MM: Pierwsze zdjęcie w książeczce przedstawia Cię niosącego chrust. Czy nie byłoby lepiej, gdyby właśnie to zdjęcie znalazło na okładce?

IH: To zdjęcie było pierwszym pomysłem, jeśli chodzi o okładkę. Zrobił je Jacek Poremba. Jest ono nieedytowane. Poszliśmy jednak w inną stronę i z panią od kolaży – Magdą Górską, stworzyliśmy tę, która ostatecznie znalazła się na froncie.

MM: Na okładce widać wszystkie fazy księżyca, począwszy od pełni.

IH: Myślę, że to symbol tego, o czym traktuje ta płyta. Ona przechodzi od świtu do mroku. Wydaje mi się, że ten cykl trafnie to symbolizuje.

MM: A ten tytułowy ‘chrust’?

IH: Tutaj znaczeń jest wiele. Doświadczenia, emocje… Można to interpretować na różne sposoby. Natomiast, co ciekawe – w obecnej pandemicznej sytuacji możemy ją postrzegać jeszcze inaczej. Może dzięki temu spoglądamy na pewne rzeczy inaczej, a na coś co było oczywiste – jaśniej i pełniej? Poza tym chrust to nie tylko coś lichego i suchego. Chrustem przecież można rozpalić ogień. Jeśli obecna sytuacja ma pomóc wrócić do rzeczy ważnych i istotnych, to idealnie się to wpisuje w ten moment.

MM: Dokąd go niesiesz?

IH: To jest ciekawe pytanie. Myślę, że w moim przypadku obecnie chodzi przede wszystkim o dbanie o ognisko domowe. Jest więcej bliskości i czułości.

MM: Przechodząc już do zawartości albumu - utwór singlowy „Tańczmy” występuje na płycie w dwóch wersjach. Dlaczego?

IH: Ten utwór powstał i został zagrany od deski do deski bez poprawek i jak pewnie zauważyłeś – nie ma refrenu. To zaproszenie do tańca. Jedna wersja jest dłuższa, a druga krótsza, właśnie dlatego, żeby nie uciekł pierwotny charakter tego utworu.

MM: Sporo na tej płycie jest utworów, w których je zaczynasz, prowadzisz melodię i wokal, po czym mniej więcej w połowie pojawia się część instrumentalna. Tak jest w „Miłości i mleku”, który wydaje się mocno inspirowany ojcostwem.

IH: Masz rację. Zależało mi, żeby było dużo muzyki ilustrującej na tej płycie. Uważam, że jest ona równie ważna ja ta, w której śpiewam. Chciałbym kiedyś napisać muzykę ilustracyjną do filmu albo spektaklu. Natomiast „Miłość i mleko” dzieli się dla mnie przynajmniej na trzy części. Pierwsza – śpiewana z tekstem; druga – z dialogiem muzycznym, w którym jest sporo treści. A trzecia część następuje po takiej niestandardowej pauzie. Niedawno zdarzyło mi się rozmawiać z pewnym dziennikarzem muzycznym w radio, który zaprezentował go bez tej ostatniej części. Okazało się, że nie miał pojęcia o jej istnieniu, bo po prostu nie posłuchał utworu do końca (śmiech).


MM: W przypadku tych utworów, w których jest część wokalna, a potem instrumentalna, w której wspierają Cię koledzy z LemON, zastanawia mnie, czemu oni w ogóle pojawili się na tej płycie? Punktem wyjścia dla tych piosenek były przecież twoje koncerty solo z klawiszem.

IH: Przede wszystkim pisząc te aranże, często pytałem się Harry’ego, naszego bębniarza, czy to w ogóle da się zagrać. Znam chłopaków i jako ludzi, i jako muzyków. Wiem, co oni potrafią dać od siebie i jakimi emocjami się wymienimy. Te części instrumentalne po pierwsze są improwizowane, a po drugie, nie są tylko dialogami instrumentalistów, ale ludzi, którzy się znają. Do mnie należały jednak wszystkie aranżacje, toteż na mnie spoczywała główna część realizacji tego materiału. Poza tym mogę ten materiał grać solo z pianinem, a mogę z chłopakami, którzy naturalnie go wzbogacą.

MM: Jest tu też parę utworów pokrzepiających, takich jak „Jasny”, „Wdzięczność”. A co kryje się za utworem „Ro”?

IH: (śmiech)Akurat pytanie o ten utwór jest jedynym, które zawsze odbijam w stronę słuchacza. Pojawiają tak piękne interpretacje tego, o czym on jest, że przyjmuje je z całą dobrocią. Nie zdradzę Ci jednak, o czym rzeczywiście jest ten utwór. Niech trwa zabawa (śmiech).

MM: A „Corda”?

IH: Tutaj akurat wszystko podane wprost. Ludzie mówią mi, że to utwór bardzo intymny i poważny, co trochę mnie dziwi, bo wydaje mi się, że na tej płycie inne utwory są znacznie intymniejsze, niż ten.

MM: Masz w zanadrzu więcej utworów takich jak „Kroki”, które odnoszą się do twoich rodzinnych stron?

IH: Myślę, że dużo jest takich historii jest więcej w muzyce łemkowskiej. Niewiele osób wie, o czym są „Kroki”, ponieważ nie rozumieją kontekstu, o którym traktują.

MM: Skoro przy tym jesteśmy – jeden tekst do „Latających słoni” napisałeś także w języku łemkowskim. Czy pozostałe mają swoje podobne odpowiedniki?

IH: Nie, ale to jest fantastyczne pytanie, bo mógłbym takie napisać (śmiech). Chciałbym zrobić te teksty zarówno po łemkowsku, jak i po angielsku. Niestety tego drugiego języka nie znam aż tak dobrze.

MM: Myślisz, że amnezja i amnestia nie mogą istnieć bez siebie?

IH: Tak, to bliźniaczki (śmiech). A czy mogą nie istnieć bez siebie? Może w historiach innych ludzi tak. W mojej są jednak nierozerwalnie ze sobą związane.

MM: Będzie winyl?

IH: Bardzo bym chciał, natomiast nie wiem, jak miałyby być podzielone te utwory, bo trudno jest podzielić to na dwa światy. Chronologicznie jest ona ułożona dobrze, ale na winylu może to nie wyjść w taki sposób.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load