Wywiady

Kasia Lins

2020-06-18

3 lata temu zauroczyła płytą „Wiersz ostatni”. Teraz wróciła z nowym krążkiem „Moja wina”, przepełnionym emocjami, amplitudami nastrojów oraz świetnymi tekstami. Kasia Lins opowiedziała nam, jak powstawał ten niezwykły zapis jej doznań.

Rozmowa z: Kasia Lins

MM: Słuchając „Mojej winy”, zastanawiam się, w jaką matnię wpadłaś? Bo teksty są rozważne, ale wyczuwam w nich pewnego rodzaju rozpacz.

KL: Tam jest cała paleta emocji i nastrojów. Jest histeria, ale też rzeczowość i trzeźwość osądów. To pewnie jakiś diarystyczny zapis moich afektów, mojego widzenia rzeczywistości, którą wbrew pozorom potrafię analizować na zimno.

MM: Pojawiają się porównania tekstów z płyty do poezji. Wiem, że sama uważasz się za tekściarkę. Czy zatem zaczęłaś je pisać do gotowych melodii, czy też powstały wcześniej, „na sucho” przed muzyką? 

KL: Zazwyczaj tekst piszę do muzyki, do konkretnej melodii, ponieważ uważam, że tekst piosenki powinien mieć pewną płynność i melodykę. Widzę, że dzięki temu moje piosenki są definiowane jako melodyjne, przez co nie tracą na zamierzonej "piosenkowości", ale ciężko też byłoby uznać je za przyjemne czy przebojowe, bo tę przebojowość kontrastują wspomniane teksty. Lubię kiedy mają swój ciężar, kiedy mogę zaangażować słuchacza.

MM: Postać z okładki płyty pojawia w teledysku do utworu „Rób tak dalej”. Czy ta postać to Twoje alter ego? Nadałaś jej jakieś imię? Czy to po prostu Kasia w takim anturażu?

KL: Wszystkie postaci, które pojawiają się w ostatnich moich klipach są bardzo różne, natomiast każda z nich ma mój pierwiastek. Współodczuwam z nimi, rozumiem je, bo przecież sama je stworzyłam. Wchodzę w te bohaterki z teledysków, by jak najlepiej przedstawić emocje, z których są ulepione. Posługuje się nimi do stworzenia pewnej dramaturgii, projekcji, pomagają mi tworzyć mój świata.

MM: Karol Łakomiec śpiewa drugi głos w „Końcu świata”?

KL: Nie, to mój głos (śmiech). Zaskoczyły mnie głosy wątpiące, bo wydawało mi się oczywiste, że to moja barwa głosu. Z drugiej strony, chyba nigdy wcześniej nie używałam jej w swoich piosenkach. Jeszcze nie raz Was zaskoczę!

MM: Gdzie zatem Karol zaśpiewał z Tobą?

KL: Karol zaśpiewał w utworze „Jesteś krwią w mojej żyle”. Zresztą roboczo ta piosenka nosiła właśnie nazwę „Duet”. To jedyny utwór, do którego Karol napisał też melodie w zwrotkach, więc od początku było wiadomo, że zaśpiewamy ją wspólnie. Karola słychać też wyraźnie w „Prowadź po raju”.

MM: Skoro wspomniałaś „Prowadź po raju”, wydaje mi się, że ta smutna i dość oniryczna kołysanka odstaje nieco od reszty materiału.

KL: Tak, to taki odpoczynek na tej płycie. Powstała na samym końcu, bo tekst napisałam w ostatnich dniach nagrywania wokali. Do końca zastanawiałam się, czy ta piosenka licuje z resztą, ale Danielowi Walczakowi i Karolowi bardzo zależało, by umieścić ją na płycie. Tematycznie jest istotnym elementem opowieści zawartej na „Mojej winie” i ostatecznie raczej potrzebnym przystankiem w tej gęstwinie.


MM: Płyta jest dość długa, natomiast, czy zostały wam jakieś utwory, które się na niej nie zmieściły?

KL: Mieliśmy dużo zaczętych utworów, natomiast wyczuliśmy, że nie pasują do ogólnej koncepcji płyty. Wszystkie utwory, które w pełni zarejestrowaliśmy, znalazły się na „Mojej winie”

MM: W stosunku do „Wiersza ostatniego” na „Mojej winie” nie tekstów po angielsku, poza pojedynczymi wersami, bądź zwrotami. Takie było odgórne założenie?

KL: W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że wszystkie teksty automatycznie piszę po polsku. Widocznie tego potrzebowałam, to ten język był mi potrzebny, żeby opowiedzieć o czymś dosadniej. Zdecydowałam dalej pójść w tym kierunku. Kiedy pisałam "Wiersz ostatni" wówczas polski wydawał mi się niekiedy sztuczny i połamany. Teraz nie dość, że znacznie bardziej pasował do charakteru tych utworów, to jego sztywność przestała mi wadzić, a nawet tego typu przeszkody jeszcze mocniej angażowały do ich pokonywania.

MM: „Morze Czerwone” ma dość biblijny charakter. Jak Tobie - ateistce zgłębia się taką tematykę?

KL: Jestem odciążona, ponieważ do Biblii nie mam stosunku duchowego. Mogę z niej korzystać w sposób wolny, wyłącznie literacki. Myśle, że tylko bez takiej blokady - w postaci przywiązania emocjonalnego - można z tego dialektu i symboliki korzystać w sposób rozumny. Niczego jednak nie obśmiewam. To zwyczajnie inspirująca księga, podobnie jak obrządki czy sama nomenklatura kościelna. Po napisaniu kilku piosenek na tę płytę, zorientowałam się, że często odnoszę się do sacrum, że to stało się punktem wyjścia tych treści. Poszłam za ciosem i zaczęło to wpływać na aranże, harmonie i brzmienia. Teraz tworzy to pewnego rodzaju koncept, którym nie było z założenia.

MM: Nawiązując do „Grożą nam wojną”, śni Ci się wojna?

KL: Ja nie miewam snów (śmiech). To zabieg czysto literacki i ma bezpośredni związek z odczuwanym niepokojem, niepewnością, lękiem. Jestem jednostką, która woli raczej stać z boku i obserwować, uprawiać samodzielny pomyślunek. Nie potrafię krzyczeć z tłumem. Jeśli publicznie zabieram zabieram głos, to jest to głos przemyślany, przeanalizowany tysiąc razy na zimno. Chóry opinii niepozbawionych wątpliwości to dla mnie groźby wojenne.

MM: Czy ten album daje Ci ukojenie? Bo przyznałaś gdzieś, że te piosenki są już z Tobą 1,5 roku, a jak jest teraz?

KL: Nie, nie dała mi pełnego ukojenia. To są raczej momenty, kiedy napiszesz coś i czujesz się dobrze, bo coś z ciebie spłynęło. Ale tak naprawdę to tylko chwile. Poza tym nie wiem, czy chcę osiągnąć stan spokoju i ukojenia, bo nie wiem, jakie byłyby tego konsekwencje. Czy nie zablokowałaby się wówczas moja prawa półkula? Dziś wydaje mi się, że wciąż muszę czuć niepokój, żeby stymulować się do dalszego działania.

MM: Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load