Wywiady

Robert Cichy

2020-10-24

Po sukcesie debiutanckiej płyty "Smack", która w ubiegłym roku została wyróżniona Fryderykiem w kategorii "Country/Blues", Robert Cichy zaprezentował drugi album "Dirty Sun". Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Artystą na temat tego znakomitego wydawnictwa.

Rozmowa z: Robert Cichy

- Oba Twoje solowe albumy są utrzymane w stylistykach country/americana/blues. Jednak Twoje wcześniejsze dokonania z zespołami Chill i June, a także Twoja współpraca z Anią Dąbrowską oraz Kayah, nie wskazywały, że pójdziesz w takim kierunku. Kiedy zdecydowałeś się zwrócić w stronę tych stylistyk, w których nagrywasz solo?

-  Zawsze najbliższa mojemu sercu była i jest gitara, na której sobie po cichu cały czas gram. Do tego dodałbym banjo i gitarę ‘dobro’ czyli rezofoniczną. Na podstawie tego instrumentarium powstały utwory i chyba przypadł mi do gustu klimat wyczarowany przez te instrumenty. Bo rzeczywiście, w szufladzie miałem także dużo utworów utrzymanych w innych stylistykach. Jak wspomniałeś grałem w różnych zespołach i współpracowałem z kilkoma artystami z innych gatunków muzycznych. Ale duży wpływ na moje zamiłowanie do country miał zbiór starych płyt, które znalazłem na strychu o mojego ojca i dziadka. Były tam krążki Hanka Williamsa, Johnny’ego Casha. Wkręciłem się w tę muzykę i zacząłem się tym inspirować. Więc uznałem, że na mojej debiutanckiej płycie chcę pójść w stronę country.

- W Stanach Zjednoczonych country jest otoczone kultem, jest pewnym stylem życia. Wolność, harleye, podróżowanie. A co dla Ciebie znaczy ta stylistyka?

- (śmiech) Harleya jeszcze nie mam, ale wolność i podróże są dla mnie bardzo istotne. Uwielbiam wyjeżdżać sobie samochodem w jakieś pustkowie i zapodawać sobie taką muzykę. Wtedy czuję się blisko tamtych ludzi, którzy tworzyli country w USA. Ich inspirowała natura i nie ukrywam, że mnie także.

- Twoja nowa płyta „Dirty Sun” jest następcą albumu „Smack”, który dwa lata temu narobił dużo zamieszania na polskiej scenie muzycznej i został nagrodzony Fryderykiem. Czy nagrywając „Dirty Sun” odczuwałeś tzw. syndrom drugiej płyty? Wielu artystów, którzy odnieśli sukces dzięki debiutowi twierdzi, że drugą płytę nagrywało się im jeszcze trudniej niż pierwszą. Jak to było w Twoim przypadku?

- Nie, miałem od początku wizję, jak ma brzmieć ta nowa płyta. Wiadomo,  że jakaś tam presja była, ale nie odczuwałem w związku z tym zbytniego stresu. Miałem takie podejście, że tak jak przy debiucie: biorę gitarę do ręki i tak jak zawsze tworzę muzykę. W przypadku „Dirty Sun” miałem jedynie drobne obawy w związku z tym, że pojawił się język polski. To było dla mnie wyzwanie.

- Właśnie, skąd ta decyzja, by część utworów była po polsku?

- Nasz język miał się pojawić już na pierwszej płycie, ale ostatecznie z tego zrezygnowałem, bo nie do końca mi tam pasował. Był tam utwory, które zaśpiewałem po polsku, ale mi nie podeszły. Jakoś nie czułem, że nasz język współgra z tą muzyką. Natomiast w przypadku „Dirty Sun” wiedziałem od początku, że muszę spróbować i powalczyć z tym. Udało się i teraz wiem, że chcę dalej iść w tym kierunku.


- Podoba mi się na tej płycie także to, że starasz się eksperymentować z między innymi z hip-hopem. Czy nie jest tak, że podjąłeś się misji zapoznania młodszego pokolenia słuchaczy z muzyką country, która w naszym kraju jest słuchana głównie przez osoby w dojrzałym wieku…

- Jak najbardziej, to jest dla mnie bardzo istotne. Nie ukrywam, że bardzo cenię wszystkich twórców nurtu ‘hick-hop’ (połączenie hip-hopu i country-przyp.GS), gdzie jest połączenie beatów i banjo. Bardzo mnie to kręci i nie ukrywam, że chciałem to przenieść na polski grunt.

- Na „Dirty Sun” wystąpiło czterech gości: Sosnowski, Kasai, Mrozu i Rahim. Pierwszy z nich jest dla mnie jak najbardziej naturalnym wyborem, ale według jakiego klucza dobrałeś pozostałą trójkę.

- Mrozu już jakiś czas temu dał mi znać, że spodobała mu się płyta „Smack”. Porozmawiałem z nim powiedział mi, że podobają mu się podobne klimaty i zrobiliśmy ten utwór „Jedna noc”, który trafił na „Dirty Sun”, a przy okazji jeszcze pięć innych. Z Kasai znam się bardzo długo i gdy pracowałem nad utworem „Urwana Medlodia” wiedziałem, że musze tę piosenkę zaśpiewać w duecie z kobietą. I tutaj pomyślałem o Kasi, którą uważam za świetną instrumentalistkę, wokalistkę i producentkę. Do tego pisze bardzo dobre teksty – to ona właśnie napisała pierwszy polskojęzyczny tekst na tej płycie. Rahim musiał mi się odwdzięczyć (śmiech), bo 13 lat temu zaśpiewałem razem z Mioushem w utworze Pokahontaz „Za szybcy za wściekli”. No i gdy zacząłem tworzyć nową płytę nadarzyła się okazja, by zaprosić Rahima do nagrania utworu „Rebeliant”. No, a Sosnowski to tak jak wspomniałeś był naturalnym wyborem. Gdy go po raz pierwszy usłyszałem i zobaczyłem na żywo to już wiedziałem, że musi u mnie wystąpić (śmiech). A gdy zaczęliśmy rozmawiać, to okazało się, że nasze studia nagraniowe sąsiadują ze sobą. On ma studio na dole, a ja na górze (śmiech).

- Nagrałeś praktycznie wszystkie partie instrumentów na tej płycie i ją wyprodukowałeś. Czy ten album brzmiałby inaczej, gdybyś stworzył ją z zespołem?

- Pewnie tak by było. Pewnie dlatego nie chciałem zatrudniać innych muzyków, aby się z nimi nie kłócić (śmiech). A poważnie: na razie pracuje mi się dobrze w ten sposób. Jest to taki, można powiedzieć, „solo act”. Ale gdy są koncerty to zapraszam gości i dodatkowych muzyków. Natomiast nie wykluczam, że przy następnej płycie tych muzyków będzie więcej.

- Tak więc: co dalej? Wydałeś te dwa solowe albumy, na których eksperymentujesz i zapraszasz gości, ale czy widzisz kolejny obszar, który mógłbyś eksplorować?

- Tak, widzę. Właśnie dziś siedzę i mam pomysł, który będę realizował. Nie chcę na razie mówić o co chodzi, ale miałem dziś banana na twarzy. Czuję, że to będzie fajna rzecz, ale na razie nic nie zdradzę.

-Dziękuję za rozmowę.

Foto: Agora Muzyka

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load