Wywiady

Clintwood

2013-02-17

19 lutego do sklepów trafi debiutancki album formacji Clintwood zatytułowany po prostu "Clintwood". Z tej okazji rozmawialiśmy z wokalistą/gitarzystą Darkiem Boratynem oraz basistą Piotrem Zalewskim.

- Muzyka na Waszym debiutanckim albumie uderza słuchacza z siłą Magnum 44 widocznego na okładce płyty. Aż tyle energii się w Was nagromadziło od czasów Waszej poprzedniej grupy Bimber Poland?

DB: Formuła Bimber Poland się wyczerpała. Zaczęły powstawać nowe piosenki, które otworzyły nowy rozdział pt. Clintwood, a energia, o której wspomniałeś, zaczęła coraz bardziej narastać i powoli przeradzać się w to Magnum widoczne na okładce. Zaznaczam, że do niczego ani do nikogo nie mierzymy (śmiech).

- A w Złotą Płytę nie mierzycie?

DB: No, na pewno byłoby fajnie zasłużyć na nią (śmiech). Zobaczymy, jak to będzie. Czasy są trudne i wiadomo, jak wygląda sytuacja ze sprzedażą płyt w naszym kraju. To, co podoba się tak zwanej branży nie koniecznie trafia do gustów szerszej publiczności. Natomiast odzew był i jest, jak do tej pory, jak najbardziej pozytywny.

- W Clintwood jest trzech muzyków tworzących kiedyś Bimber Poland czyli Ty, perkusista Piotr „Posejdon” Pawłowski oraz gitarzysta Krzysiek Zawadka. Spoza tego układu jest basista Piotrek Zalewski… 

DB: Tak, to właściwie od Piotrka wyszedł ten impuls zmian. Pojawienie się świeżej krwi dało nam kopa i tak powstał Clintwood. Udzielił nam się jego entuzjazm i bardzo szybko z nowym materiałem wylądowaliśmy w studio.

- Piotr, jak się czułeś dołączając do tak uznanych, doświadczonych muzyków?

 PZ: Bardzo dobrze. Tworzę sekcję rytmiczną z  „Posejdonem”, który jest naprawdę doświadczonym i uznanym bębniarzem. Nie ujmując niczego pozostałym kolegom, ale to właśnie z „Posejdonem” najwięcej współpracuję i tworzę.

- A propos tworzenia: jak powstają piosenki w Clintwood? Czy miały one swoje korzenie jeszcze w poprzednim układzie?

PZ: Nie, tamten etap jest zakończony. Clintwood to całkowicie premierowa sytuacja i wszystkie piosenki powstały na nasz płytowy debiut.

DB: Przeszłości oczywiście nie wymażemy, ale w pewnym momencie spostrzegliśmy, że nie ma szans na krok do przodu. Na prawdę potrzebowaliśmy zmian. Wiele kapel, w takiej sytuacji zwyczajnie się rozpada. Nas było stać na ten wspólny krok do przodu, mam nadzieję (śmiech). Do przodu i trochę w innym kierunku. Jeżeli zaś chodzi o powstawanie piosenek, to sprawa jest prosta, ktoś przynosi numer, pokazuje go, zaczynamy grać i jeżeli "idzie" to jest klepnięty. Muszę tu dodać, że w naszym przypadku, piosenki niemal od razu nabierały kształtu ostatecznego i już w studio za bardzo w nich nie grzebaliśmy.

- A jak jest z tekstami? Skąd czerpiesz inspiracje?

DB: Trochę z „musu” jestem autorem większości tekstów, choć kilka z nich napisał Jędrek Wielecki i są dużo lepsze od moich. Oczywiście idealnie jest gdy wokalista pisze dla siebie, ale wiem kiedy odpuścić i skorzystać z usług kogoś bardziej utalentowanego (śmiech). To co napisał Jędrek bardzo nam się spodobało. Wydaje mi się, że zaśpiewałem je jak swoje.

PZ: Ale o wiele łatwiej jest śpiewać swoje teksty do swojej muzyki.

DB: Dokładnie tak. Jednak w tych 4 numerach uznałem, że jego teksty są lepsze i to było podstawowe kryterium. Powiem jeszcze, że bardzo je lubię.

- Biorąc pod uwagę to, że w ostatnich latach robi się w Polsce coraz większa koniunktura na rocka, mam wrażenie, że Wasza płyta może ostro namieszać na naszym rynku. Jak sądzicie?

DB: Czemu nie? Tym bardziej, muzyka gitarowa zaczyna znowu dominować, z czego bardzo się cieszymy. Szkoda tylko, że kultura chodzenia na koncerty wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że ulegnie zmianie podejście publiki jak i właścicieli i menadżerów klubów. Choć jest kilka kapel, które wypełniają największe hale w Polsce, ale mi chodzi bardziej o koncerty klubowe. Oczywiście zamierzamy grać jak największą ilość koncertów. A że gramy całkiem fajne piosenki i świetnie się przy tym bawimy, to mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

- Płytę wydał Chaos Management, jedna z czołowych, polskich agencji managerskich, zajmująca się między innymi Arturem Rojkiem, Pustkami i Tres.B. Jak doszło do Waszej współpracy?

DB: Całkiem zwyczajnie, dostarczyliśmy demo, posłuchali i stwierdzili, że coś tam możemy wspólnie ulepić. Wtedy wzięliśmy się ostro do pracy. Płyta powstała bardzo szybko i plan, który nam przedstawili był i jest konsekwentnie realizowany.

Do momentu nawiązania współpracy z Chaos Management wydawało się nam, że jesteśmy w stanie poradzić sobie sami ze wszystkimi aspektami związanymi z wydaniem płyty. Jednak postanowiliśmy oddać się w ręce profesjonalistów. My gramy, a całą resztą związaną z promocją, organizacją koncertów zajmuje się firma. Tak samo było przy produkcji albumu, którą zajmował się Adam Toczko. Weszliśmy do studia, nagraliśmy piosenki i wyszliśmy. Bez grzebania w piosenkach, bez wtrącania się i przepychanek z cyklu tu za głośno gitara, tu za cicho bas, a tu za mało wokalu. Przyjęliśmy ścisły podział kompetencji, każdy robi to, na czym zna się najlepiej. I jak na razie to się sprawdza. Polecam, gdyż jest to oszczędność czasu i kasy (śmiech)

- Wasza debiutancka płyta powstała kilka miesięcy temu. Macie już pomysły na kolejny album?

- DB: Oczywiście, parę rzeczy już powstało tym bardziej, że musimy poszerzać koncertową setlistę. Praca wre, ale na razie skupiamy się na naszym Clintwoodowym debiucie. Dużo pracy związanej z promocją, więc myślenie o kolejnym albumie odkładamy na potem. Zapraszamy na koncert promocyjny do warszawskiego klubu Hybrydy, który odbędzie się 7 marca.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load