Wywiady

Mikromusic

2020-10-29

Grupa Mikromusic nie zwalnia tempa i po 2 latach od premiery poprzedniej płyty studyjnej wydała nowy album zatytułowany "Kraksa". I o tym właśnie wydawnictwie porozmawiałem z liderką i wokalistką zespołu Natalią Grosiak.

Rozmowa z: Natalia Grosiak

- Za 2 lata minie 20 lat od powstania Mikromusic. Wszystkie Wasze płyty, w tym nowa „Kraksa”, trzymają bardzo wysoki poziom. Zastanawiam się: gdzie tkwi tajemnica stabilnej formy Mikromusic?

- Może z tego, że jak coś robimy to zawsze z pełnym przekonaniem? Jestem pewna, że nie wypuściłabym na świat płyty, co do której nie byłabym w 100% przekonana. To jest bardzo ciężka praca. Nie tylko moja czy kolegów z zespołu, ale w przypadku nowej płyty także producentów: Dawida Korbaczyńskiego i Piotra Pluty.

- A pytam o to także dlatego, że wydajecie płyty studyjne co 2 lata, a w między czasie także pojawiają się płyty koncertowe Mikromusic. To rzadko spotykana, a godna podziwu aktywność. Jak to tempo wpływa na brzmienie Mikromusic i sposób Waszej pracy nad nowymi kompozycjami?

- Koniec 2017 roku oraz lata 2018 i 2019, były dla nas bardzo intensywne. Non stop koncertowaliśmy z materiałem z płyty „Tak Mi Się Nie Chce”. Gdy zaczęliśmy w 2017 roku pracować nad akustyczną wersją tej płyty czyli „Mikromusic z Dolnej Półki” zapanowała wśród nas radość. W końcu ile można grać te same utwory? Wzorowaliśmy się na Stingu. Zachwycaliśmy się przeróżnymi wersjami jego piosenek: a to akustycznymi, a to świątecznymi, a to po portugalsku, i tak dalej. Dlatego staraliśmy się nie grać przez 3 lata tak samo, bo to można umrzeć z nudów. I czasami dlatego powstaje taki projekt jak „…z Dolnej Półki”  totalnie oddalony od oryginalnych wersji.


- Zgodzisz się z opinią, że „Kraksa” jest najbardziej dojrzałą płytą Mikromusic? Czy to nie jest tak, że musiałaś do tego albumu dojrzeć?

- Każdy ma swój indywidualny czas dojrzewania. Przyznam się, że dojrzałą osobą czuję się od niedawna. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się po trzydziestce. Do tego czasu żyłam sobie frywolnie, robiłam co chciałam i świat nie miał dla mnie żadnych ograniczeń. To skończyło się wraz z urodzeniem dzieci. To mnie „uziemiło”, ale nie w ten sposób, że mnie zakotwiczyło w domu, ale zaczęłam mocno stąpać po ziemi. W tym momencie inaczej patrzę na świat. Kiedyś tak bardzo nie zajmowałam się ekologią, ale to się zmieniło, gdy urodziły mi się dzieci. Wtedy otwierają nam się inne okna energetyczne i inaczej patrzymy na świat, który zostawiamy naszym dzieciom.

- „Kraksa”, pomimo, że zawiera w tekstach elementy humorystyczne, nie jest zbyt wesoła. Śpiewasz o rozstaniach, o swoim psie, który odszedł na zawsze, czy o słynnej Łajce, która została wysłana w kosmos i już tam została…

- Rzeczywiście, nie jest to wesoły album, ale pojawia się tam nadzieja i nie przekreślam pewnych rzeczy.

- Jak doszło do Twojej współpracy z Piotrem Roguckim w kompozycji „Operacja Na Otwartym Sercu”?

- Znam się z Piotrkiem od wielu lat. Pierwszy raz spotkałam go na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w okolicach 2002 lub 2003 roku. Wtedy Piotrek wykonywał piosenki sam z gitarą, tak jak i ja to wtedy robiłam. No i gdy zaczęliśmy nagrywać nową płytę, postanowiłam, że w tym utworze chciałabym by on zaśpiewał. Wybrałam w telefonie jego numer, zadzwoniłam i oto Piotr jest w tej kompozycji (śmiech).


- Do tej płyty nakręciliście dwa bardzo fajne teledyski. Czy nie myśleliście o tym, aby do każdej kompozycji stworzyć takie klipy? Tym bardziej, że „Kraksa” jest bardzo filmową płytą w mojej opinii.

- Jest, zgadzam się z Tobą. Wiesz, ja już przy poprzedniej płycie Mikromusic miałam takie marzenie, aby do każdego utworu powstał obraz i rzeczywiście do większość powstały wideoklipy. Teraz zaczęliśmy pracować nad klipem do „Operacji Na Otwartym Sercu” ponieważ uznaliśmy, że będzie to kolejny singel i ukaże się w listopadzie. Jeśli chodzi o pozostałe kompozycje, to mam pomysły na klipy do jeszcze dwóch utworów z tej płyty, co daje  nam już połowę płyty. Ale co się będzie działo w kolejnych miesiącach – kto to może wiedzieć?

- A co z Twoją solową płytą? Masz taką w planach?

- Mam. Postanowiłam nagrać bardzo minimalistyczną płytę – tylko z towarzyszeniem fortepianu. Znajdą się tam najpiękniejsze polskie piosenki. Nie wiem, co mi wyjdzie z tego pomysłu, ale powoli dojrzewam do takiego ruchu i myślę, że jeszcze w tym roku zacznę pracować nad tym materiałem.

- Być może za wcześnie na to pytanie, ale biorąc pod uwagę częstotliwość wydawania przez Was płyty – jest ono uzasadnione. Czy macie już jakieś pomysły bądź wstępną wizję jak będzie brzmiała Wasza kolejna płyta studyjna?

- Absolutnie nie. Gdy zaczynaliśmy pracę nad „Kraksą” także nie mieliśmy żadnej wizji. Do robienia piosenek podchodzimy bez żadnego planu. Wygląda to tak, że ja zbieram sobie moje piosenki przez rok-dwa, nagrywam je sobie w moim studiu w domu z towarzyszeniem gitary i ukulele, piszę do nich słowa i gdy już taka piosenka powstanie to chowam ją sobie do folderu z nowymi utworami. Kiedy uzbiera się wystarczająca ilość takich demówek mówię do moich chłopaków z zespołu: „Hej, nadszedł czas!” (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Anita Suchocka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load