Wywiady

Dezerter

2021-02-26

Klasycy rodzimego punk-rocka z grupy Dezerter wydali pierwszy od 7 lat nowy album studyjny "Kłamstwo To Nowa Prawda". Z tej okazji porozmawialiśmy z perkusistą i autorem tekstów Krzysztofem Grabowskim.

Rozmowa z: Krzysztof Grabowski

 - Dezerter nie jest zespołem wydającym płyty zbyt często. „Kłamstwo To Nowa Prawda” jest Waszym pierwszym długogrającym albumem od 7 lat. Wcześniejsze płyt ukazywały się co 4-6 lat. Czy jest tak, że nagrywacie nową muzykę wtedy, gdy macie coś ważnego do przekazania lub skomentowania?

- Wydaje mi się, że w pewnym stopniu – tak. Po trochu wynika to z tego, że nie chcemy sobie strzępić języka, że się tak kolokwialnie wyrażę i jak już coś robimy, to mamy naprawdę wielką potrzebę oraz pomysł na to. To jest jedna strona medalu, chyba ta najważniejsza. Zaś druga jest taka, że jesteśmy już starym zespołem, nagraliśmy sporo tych rzeczy. Zbyt częste nagrywanie nowych płyt chyba by nas trochę dobiło, bo jednak jest to bardzo kosztowne, a ludzie tych płyt później nie kupują aż tak wiele. Ale to jest sprawa drugorzędna, bo nigdy nie przeliczamy naszej muzyki na ilość sprzedanych albumów. Tak więc głównym powodem takiej a nie innej częstotliwości wydawanych płyt przez Dezertera jest potrzeba powiedzenia czegoś ważnego.

- W tym roku mija 40 lat od powstania Dezertera. Czy ta rocznica miała jakiś wpływ na tę nową płytę na zasadzie – z okazji tej rocznicy wydamy naprawdę coś extra?

- Nie, w ogóle nie braliśmy tej rocznicy pod uwagę. Pierwotnie ta płyta miała się ukazać jeszcze w ubiegłym roku, a powstała trochę z wymogu czasu. Najpierw mieliśmy pomysł, aby wydać cykl ep-ek, bo ta z 2019 roku pod tytułem „Nienawiść 100%” poszła nam bardzo fajnie. Jej nagrywanie nie zajęło nam dużo czasu, nie musieliśmy przerywać grania koncertów, krótko mówiąc – pasowało nam to z logistycznego punktu widzenia. Ale potem przyszła ta dziura koncertowa spowodowana pandemią i siłą rzeczy nie było sensu siedzieć na tyłku i patrzeć w ścianę tylko trzeba się było wziąć do roboty i tak też zrobiliśmy.

- Jak wygląda proces powstawania płyt Dezertera?

- Proces twórczy jest złożony i wygląda różnie. Raz zaczynamy od kompozycji, innym razem od tekstu. Natomiast jeśli chodzi ci o pracę w studiu to zawsze staramy się zachować sposób nagrywania muzyki i brzmienia płyty, by był jak najbardziej spójny z graniem na żywo. Nagrywamy wszystkie instrumenty na raz, ale w pierwszej fazie stawiamy na rejestrację bębnów. Gitary nagrywamy w „linię”, by nie „wchodziły” w mikrofony od perkusji. I następnie do tego, co już zostało zarejestrowane dodaje się gitary zagrane na piecach – na całej głośności, ale już bez bębnów. Wynika to ze specyfiki studia nagraniowego i naszych możliwości technicznych.

- Uwagę zwraca okładka nowej płyty, na której widać między innymi trzy małpki z instrumentami w dłoniach. Czy symbolizują muzyków Dezertera?

 - Ja jestem tylko pomysłodawca tej okładki. Wykonawcą jest Paweł Garwol. Zanim doszliśmy do porozumienia jak to ma wyglądać rozmawialiśmy, pokazywaliśmy sobie wstępne projekty i w końcu mamy efekt. Każdy może wymyślić sobie własną interpretację. Ja sobie pomyślałem, że jesteśmy trochę jak takie małpki wystawione na widok publiczny, które są otoczone całym ciężarem tego, co widzisz wokół nas, a więc betonowo-militarystyczno-politycznym światem. No i jest to mocna ironia, ale i troszeczkę ponury obraz rzeczywistości.


- Ale pomimo tego ponurego obrazu, na płycie pojawia się trochę nadziei, jak chociażby w przedostatniej na płycie kompozycji „Izolacja”…

- Absolutnie nie chcieliśmy dołować naszych fanów, chociaż powiem Ci, że gdy powstaje płyta Dezertera to nie ma planu, jak będą wyglądały teksty lub jak będą brzmiały piosenki. Powstają one na bieżąco. „Izolacja” była chyba przedostatnim utworem, do którego napisałem tekst. Trochę się nad nim męczyłem, bo dostałem od Roberta gotową linię wokalną, a pisanie tekstu do gotowej linii w języku polskim jest niezmiernie trudne. Język polski jest trudny i jeśli chce się w tekście piosenki zawrzeć jakąś istotną treść to trzeba się bardzo nagimnastykować, by to wszystko się „skleiło”. Tekst do tej piosenki jest straszną „kobyłą” w takim sensie, że jest tam dużo treści. Refren tej kompozycji powstał na samym końcu pracy nad tym tekstem. Pisząc zwrotki nie miałem pomysłu, jak z tego wybrnąć, jak odwrócić uwagę słuchacza od tego, że ludzie się sami zamykają w swoim świecie i izolują się na własne życzenie. Wydaje się im, że poza tym co widzą przed sobą nie istnieje dla nich inny świat. Z tego się biorą te wszystkie fobie i to całe wariactwo. No więc pomyślałem sobie, że dobrym rozwiązaniem będzie wystawienie głowy z tego swojego pudełka i rozejrzenie się po świecie, bo nie jest on wcale taki jednoznaczny jakby się nam mogło wydawać w tej tytułowej izolacji.

- Słuchając tej płyty miałem nieodparte wrażenie, że „Izolacja” byłaby idealnym optymistycznym zakończeniem tej płyty, zarówno tekstowo, jak i muzycznie. Jako ostatnia na albumie jest bowiem kompozycja „Brunatny”, w której Robert śpiewa o tym, że „brązowy to kolor g.wna”…

- „Brunatny” miał być miniaturką, lekkim żartem, ale wyszedł z tego pełnoprawny utwór za sprawą muzyki, którą dostarczył Robert. Najpierw bowiem powstał tekst mojego autorstwa i miałem początkowo inne wyobrażenie, jak można ten tekst ubrać w muzykę. Ale Robert ubrał go w ten sposób i spodobało się nam to, co zaproponował. Cały czas mieliśmy przekonanie, że to jest właśnie taka miniaturka, którą wstawimy gdzieś tam na końcu płyty. I potem rzeczywiście nie pomyśleliśmy o tym, o czym ty pomyślałeś, aby tę kolejność odwrócić, ale zostało jak zostało.

- W kompozycji „Punkt Bez Powrotu” możemy usłyszeć, że wkrótce ten punkt bez powrotu miniemy. Myślisz, że jest szansa, aby uniknąć przekroczenia tego punktu, czy już go minęliśmy?

- Całe życie mam nadzieję, że nie przekroczymy punktu bez powrotu. Zresztą zawsze człowiek ma nadzieję, że jedna banda świrów nie będzie tym światem rządzić, a druga im przytakiwać. Liczę na to, że swoimi działaniami, sposobem życia czy swoimi piosenkami sprawimy, że choć minimalna ilość osób zacznie się zastanawiać i jednak ten trend, który jest spowodowany również dostępem do najnowszych technologii, zostanie choć trochę wyhamowany. Powstaje jednak pytanie: jak bardzo i kiedy to się stanie? Jeżeli w ogóle się uda to zrobić.

- Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale ja widzę nadzieję w młodzieży, która nie jest tak podatna na propagandę lejącą się na przykład z państwowych mediów….

- Tak, mam podobne odczucia i mam podobną nadzieję, że młodzież się trochę ocknęła. Być może trochę za późno, ale lepiej późno niż wcale. Młodzi ludzie zobaczyli nagle, że ktoś grzebie przy ich życiu i oni będą zbierać tego konsekwencje. Ta rewolucja technologiczna doprowadziła do tego, że ludzie rzeczywiście żyją trochę w wirtualnym świecie i często, zwłaszcza osoby młode, nie mają jakiś szczególnych problemów. To, czego potrzebują znajdą sobie w Internecie, gdzie mają zapewnioną rozrywkę i praktycznie wszystko to, co chcą mieć. I to im pasuje. Natomiast w pewnym momencie nadchodzi punkt krytyczny, w którym następuje przegięcie pały przez polityków i wtedy społeczeństwo, a zwłaszcza jego młoda część, budzi się i zaczyna się tym interesować. I to właśnie daje nadzieję, bo jak już się czymś interesujesz, to się czegoś dowiesz, a jak już to zrobisz, to się okaże, że ktoś chce decydować za ciebie i urządzi ci taką przyszłość, że nie będziesz w niej miał zbyt komfortowo albo może być nawet bardzo źle. I tutaj cała nadzieja w tym, że młodzież zmieni swoje wybory, bo do tej pory, z tego co pamiętam, na partię rządzącą młodych ludzi głosowało bardzo dużo. Więc być może ten trend się odkręci i byłbym z tego powodu bardzo szczęśliwy.

- Czy nie uważasz, że w pewien sposób za tę obojętność młodzieży na to, co się działo w Polsce, odpowiedzialni są także artyści? Nie mam tu na myśli takich artystów jak Dezerter, Analogs czy Farben Lehre, którzy jesteście „uświadomieni politycznie”, ale gwiazdy młodego pokolenia.

- Tak się dzieje, bo młodzi mają teraz inne priorytety i problemy w związku z czym sposoby kontestacji również się zmieniły. Nie muszą śpiewać o tym piosenek czy zakładać zespołów i grać, bo wystarczy im, że coś tam napiszą w mediach społecznościowych i uważają, że sprawa jest załatwiona. Także w tym przypadku muzyka nie ma nic do tego. Wiesz, muzyka nigdy niczego nie zmieniła, najwyżej pomaga niektórym jednostkom uruchomić wyobraźnię czy szare komórki, co z kolei daje szansę, że choć niektórzy będą chcieli się nad pewnymi rzeczami zastanowić. Dezerter jest na marginesie i zawsze tak było. Szczególnie, że media dbają o to, by muzyka z treścią czy przesłaniem za bardzo się nie przebijała, ponieważ trzeba sprzedawać reklamy, a reklamy nie lubią towarzystwa zaangażowanych treści.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load