Wywiady

Michał Wojtas (Uniqplan)

2013-02-22

Rozmowa z Michałem Wojtasem, wokalistą i gitarzystą warszawskiej grupy Uniqplan, której debiutancki album "Wilderness" ukaże się w kwietniu tego roku.

Rozmowa z: Michał Wojtas

- Chcę pogratulować nagrania świetnych piosenek, które trafią na Wasz debiutancki album. Choć mają one elektroniczny mianownik, to jednak są zróżnicowane.

- Dzięki! W Uniqplan lubimy, gdy utwory są różne i dużo się dzieje w  muzyce. Każda piosenka powinna być o czymś innym, powinna być zaaranżowana inaczej. Natomiast co jest ważne: chodzi o to, aby w finale cała płyta była spójna, przy zachowaniu odmienności każdej z piosenek. 

- Rozumiem, że nagrywając te piosenki przemycaliście do nich swoje fascynacje muzyczne. Wyraźnie tam słychać na przykład fascynację latami osiemdziesiątymi…

- Jasne, że tak. Generalnie słuchamy nowych wykonawców z nurtu rocka, synthpop i synthrock. Faktem jest jednak, że wychowywaliśmy się w latach osiemdziesiątych. Jako dzieciaki słuchaliśmy hitów z tamtych lat. Na pewno gdzieś zostało to w naszych głowach, z czego powstała taka kombinacja, jaką słychać w naszych piosenkach. Co jest dla nas istotne to fakt, że jeśli słychać tam inspiracje z lat ubiegłych, to brzmi to w nowoczesny sposób.

- Istniejecie od 2010 roku, a płyta ukaże się dopiero teraz, po 3 latach. Kiedy zaczęliście pracować nad tym krążkiem i jak wygląda tworzenie piosenek w Uniqplan?

- Muzyka powstawała przez cały okres naszego istnienia. Tak naprawdę to powstało o wiele więcej utworów niż te dwanaście, które trafią na płytę. Od 2010 roku graliśmy dużo koncertów w trakcie których mogliśmy obserwować reakcje publiczności i też dzięki temu dokonywać wyborów.  A jeśli chodzi o tworzenie, póki co to ja jestem kompozytorem i jednocześnie producentem wszystkich piosenek, ale chłopaki oczywiście dorzucili część siebie.

- Płyta będzie się nazywała „Wilderness”, podobnie jak jeden z utworów. Czy ta piosenka ma dla Was jakieś szczególne znaczenie?

- Rzeczywiście, tytuł płyty wziął się od tytułu piosenki. Jest ona dla nas ważna zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. W tej piosence, jak w pigułce, skupiły się wszystkie tematy które poruszamy na tym krążku. Stąd uznaliśmy, że „Wilderness” to najbardziej reprezentacyjny tytuł dla całej płyty.

- A o czym opowiada piosenka „Wilderness”?

- Generalnie nasze teksty są optymistyczne i opowiadają o sprawach codziennych, ale i problemach, z jakimi się zmagamy w dzisiejszych czasach. Opowiadamy o wyborach, jakich musimy dokonywać i o miejscu na ziemi, jakie zostało nam dane. A tytułowe „Wilderness”  - dzikie pustkowie,  to taki obraz dzisiejszej rzeczywistości.  Otacza nas nowoczesny świat, w którym można się zagubić, można być samotnym i trzeba czasem walczyć o przetrwanie. Ale to też jest ciekawy świat i w tekście jest mowa o tym, że to doświadczanie różnego rodzaju wydarzeń po pierwsze może być wciągające, a po drugie wyzwala też w nas pewną siłę.       

- W listopadzie ubiegłego roku wystąpiliście przed Gossip na warszawskim Torwarze. Jakie masz wspomnienia z tego wydarzenia? Spotkaliście się z Beth Diddo i resztą zespołu?

- Było to niesamowite przeżycie i bardzo cenne doświadczenie. Nasz występ był zorganizowany dzięki naszej wytwórni Warner i naszej agencji koncertowej Go-Ahead. Sam koncert był świetny, a po zakończeniu występu Gossip Beth z ekipą przyszli do naszej garderoby. Wszystkich nas wycałowała, przytulała, wyściskała (śmiech). Fantastyczna babka!

- Macie na swoim koncie wiele występów na konkursach. Jaka jest Twoja opinia o tego typu imprezach?

- Zgadza się. Było tych imprez bardzo dużo. Małych, średnich i wielkich. Jednym słowem próbowaliśmy własnymi siłami „wkręcać się” tam, gdzie się tylko da po to, aby pokazać się i zaistnieć. Co ciekawe: bardzo często graliśmy dla nielicznej publiczności i pomimo to, po koncertach podchodzili do nas ludzie i proponowali nam, a to udział w innej imprezie, a to konkretną pomoc. Opowiem ciekawą historię na ten temat: gdy dostaliśmy się do ubiegłorocznego festiwalu w Jarocinie, zagraliśmy na małej scenie Red Bulla. Obserwowało nas kilka tysięcy osób, co samo w sobie było ogromnym doświadczeniem. Nie wygraliśmy tego konkursu finałowego i było nam z tego powodu trochę smutno. Jedna z osób obserwujących ten koncert skontaktowała się z nami po tygodniu bądź dwóch od zakończenia festiwalu. Jak nam później powiedział ten człowiek, siedział on podczas występów plecami do sceny, ale tak go zainteresował nasz koncert, że odwrócił się i stwierdził, że bardzo mu się podoba nasza muzyka. A spodobała mu się do tego stopnia, że przyjechał na nasz kolejny koncert do Poznania i zaproponował nam wsparcie finansowe. I jak się później okazało bardzo nam pomógł. Także nigdy człowiek nie wie, jakie mogą być konsekwencje konkursów – od najmniejszych po największe. Dlatego zawsze chcieliśmy grać na konkursach i jak widać, przynosiło to zaskakujące, konkretne efekty.

- Wasza muzyka jest wprost stworzona do remiksowania. Myślicie może o dodaniu do płyty jakiegoś bonusowego krążka z remiksami?

- Chyba mogę zdradzić, że być może do tego dojdzie. Były plany i były prowadzone rozmowy z producentami na temat zrobienia remiksów naszych piosenek.  Myślę, że jest to fajny pomysł. Mamy kilka piosenek, które mogą się spodobać także na parkiecie (śmiech).

- Kiedy ukaże się album „Wilderness”?

- Na razie ustalony jest termin kwietniowy, ale póki co nie możemy podać dokładnej daty.

- Dziękuję za bardzo interesującą rozmowę.

- Także dziękuję i zapraszam na nasz koncert do warszawskiego klubu Hydrozagadka w dniu 27 lutego. 

Foto: Mikołaj Tym


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load