Wywiady

Dorota Miśkiewicz / Henryk Miśkiewicz

2021-05-19

Wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz nagrała album "Nasza Miłość" wraz z ojcem -znakomitym saksofonistą jazzowym Henrykiem Miśkiewiczem. Ale to nie wszyscy znani muzycy biorący udział w sesjach nagraniowych tej płyty. O kulisach powstania "Naszej Miłości" opowiedzieli nam główni bohaterowie.

Rozmowa z: Dorota Miśkiewicz / Henryk Miśkiewicz

- Album „Nasza Miłość” nagraliście Państwo by uczcić 70. urodziny Pana Henryka. W jakich okolicznościach po raz pierwszy pojawił się pomysł, by zrealizować takie jubileuszowe wydawnictwo?

- DM: Zgadza się. Tata będzie w czerwcu obchodził 70. urodziny. Wspólnie nagrana przez nas płyta będzie pierwszą okazją do świętowania jubileuszu. Pomysł na powstanie tego wydawnictwa narodził się kilka lat temu. Zaczęliśmy zbierać utwory, przeszukiwać archiwa Taty i myśleć, kto mógłby napisać teksty do tych piosenek. Zagraliśmy też kilka koncertów. Jednak konkretne decyzje dotyczące tego, kto zagra na płycie, kiedy wejdziemy do studia i kiedy ten album wydamy, zapadły podczas ubiegłorocznych wakacji.

- Większość kompozycji na tym albumie pochodzi z archiwum Pana Henryka, a tylko trzy utwory powstały z myślą o tym wydawnictwie. Dlaczego?

- HM: Przede wszystkim dlatego, że są to ładne utwory, a po drugie: ja już bardzo dawno temu myślałem, że będę kiedyś grał z moimi dziećmi i napisałem te kompozycje z myślą o takiej okazji

- DM: Czego się tutaj dowiaduję…

- HM: (śmiech) No, może trochę przesadziłem, ale zawsze marzyłem o wspólnej płycie.

- Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie ten album to także Pański prezent muzyczny dla dzieci…

- HM: To taki nasz wspólny prezent…

- DM: Wracając do pytania: miałam do tych kompozycji z archiwum Taty duży sentyment, chciałam je zaśpiewać. Zresztą kilka z nich, mimo że są stare, nigdy nie zostały zarejestrowane, np „Hurriedly”.


- Czemu na tej płycie nie ma ani jednej kompozycji z Pani tekstem?

- DM: Stawiać się obok Ewy Lipskiej, Wojciecha Młynarskiego, czy Andrzeja Poniedzielskiego... Po prostu nie wypadało (śmiech)

- Zarówno Państwo, jak i grający na perkusji Pani brat Michał Miśkiewicz, pianista Piotr Orzechowski (Pianohooligan), a także basista Sławomir Kurkiewicz jesteście znanymi i cenionymi muzykami. Jak wyglądała Wasza współpraca w studio nagraniowym?

- HM: Przygotowaniem materiału zająłem się ja. Z Dorotą ustaliliśmy listę utworów, które nagramy. Następnie wybraliśmy muzyków. Znamy ich, wiedzieliśmy, na co ich stać. Tak więc spodziewaliśmy się mniej więcej tego, co i jak zagrają.

- DM: Gdy jest kilka silnych osobowości, istnieje niebezpieczeństwo, że każdy może pociągnąć w swoją stronę. W przypadku naszej płyty, wiadomo było kto jest liderem, więc muzycy to szanowali. A my też byliśmy otwarci na ich propozycje. Piotr Orzechowski zasugerował zmianę akordów w kilku miejscach i były to bardzo dobre pomysły. Zdarzały się sytuacje sporne i czasem zastanawialiśmy nad ich rozwiązaniem. I wtedy osobą niezastąpioną był Tata, który zawsze wie, co mu się podoba. Gdy my z bratem nie wiedzieliśmy co zrobić, szliśmy do niego i słyszeliśmy: „No oczywiście, że bierzemy pierwszą wersję”. I nie było już żadnej dalszej dyskusji.

- HM: Jeśli zaś chodzi o samo nagranie, to jeśli coś trzeba było zrobić z mojej strony to przede wszystkim poskromić żywiołowość tych młodych muzyków. Zwłaszcza w niektórych balladach. Mają oni w sobie nadmiar emocji, które muszą z siebie wypuścić. Co zresztą zrobili w dynamicznych kompozycjach.

- Strzałem w dziesiątkę było według mnie rozpoczęcie płyty kompozycją „Nasze Senne Sprawy” do tekstu Wojciecha Młynarskiego. Dlaczego akurat ten tekst Pana Wojciecha wybraliście?

- DM: To nie był nasz wybór. Wojciech Młynarski dopisał ten tekst do melodii Taty, utwór został zaśpiewany wówczas przez Ewę Bem. Ja tę piosenkę pamiętałam z czasów nastoletnich i zawsze mi się bardzo podobała. Nigdy nie mogłam zrozumieć, dlaczego bardziej nie zaistniała.

- HM: Poza tym ta piosenka nigdy nie była wydana na żadnym nośniku.

- DM: Została nagrana na prośbę Polskiego Radia, pewnie leży w archiwum. Radio nagrywało wtedy sporo utworów w celach emisyjnych, niekoniecznie wydawniczych.

- A propos Ewy Bem, to chórki w utworze „Czy nasza miłość” mają w sobie taką „brazylijskość”, która kojarzy się z niezapomnianym Bemibek, w którym w latach 70-tych ubiegłego wieku Ewa Bem była wokalistką…

- DM: Uwielbiałam ten zespół, bardzo fascynuje mnie też muzyka brazylijska, więc być może podświadomie wymyślam takie chórki.

- Czy doczekamy się kolejnej płyty sygnowanej Dorota Miśkiewicz / Henryk Miśkiewicz? Pańskie archiwa kryją zapewne jeszcze dużo nieodkrytej muzyki.

- DM: Musimy poczekać na kolejny jubileusz (śmiech). Na przykład 80 urodziny Taty – za 10 lat.

- HM: Może jakiś wspólny jubileusz. Każdy przyniesie swoje utwory i nagramy utwory Miśkiewiczów, a nie tylko Miśkiewicza.

- A zatem będziemy czekać na taką płytę. Dziękuję za rozmowę.

Foto: Iza Grzybowska


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load