Wywiady

Ricky Warwick (Black Star Riders)

2013-04-05

Zapis naszej rozmowy z Rickym Warwickiem, wokalistą grupy Black Star Riders, powstałej na gruzach Thin Lizzy. Muzyk przyjechał do Warszawy promować debiutancki album tego zespołu, który ukaże się w maju nakładem wytwórni Warner Music Poland.

Rozmowa z: Ricky Warwick

- Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, gdy słyszysz nazwę Thin Lizzy?

- Przede wszystkim przed oczami staje mi Phil (Lynott – oryginalny, zmarły w 1986 roku wokalista zespołu – przyp.GS). To, jak wyglądał, jak śpiewał. Ukazuje mi się także Scott (Gorham – gitarzysta zespołu – przyp.GS), a w mojej głowie pojawiają się dźwięki wspaniałych, rockandrollowych klasyków, jakie nagrało Thin Lizzy przez te wszystkie lata istnienia.

- Pamiętasz dzień, gdy dostałeś propozycję dołączenia do Thin Lizzy?

- Nigdy go nie zapomnę (śmiech). Zostałem poinformowany przez mego przyjaciela, że dostanę telefon w sprawie angażu do Thin Lizzy. Pomyślałem sobie: „Nie, na pewno nie wybiorą mnie. To niemożliwe”. I wtedy zadzwonił Scott. Zaczął mnie pytać: jak samopoczucie, jak żona, jak się czuję. A ja sobie myślałem: „Cholera, człowieku, zapytaj mnie w końcu o to!” (śmiech). On w końcu powiedział: „Wiesz, reaktywujemy zespół…”, a ja mu na to od razu: „Tak, wchodzę w to!” (śmiech). Do tej pory nie mogę w to uwierzyć.

- Dlaczego postanowiliście zakończyć działalność Thin Lizzy i założyć Black Star Riders?

- W pewnym momencie doszliśmy do miejsca, w którym mieliśmy za sobą blisko trzy lata nieustannego koncertowania. Wszystko było OK. Jednak w pewnym momencie poczuliśmy, że musimy zrobić coś zupełnie nowego, pod inną, zmienioną nazwą. Zaczęliśmy nagrywać nowy materiał, który, gdyby się ukazał pod szyldem Thin Lizzy, byłby pierwszym albumem tego zespołu od śmierci Phila. Wyczułem, że dla Scotta i Briana (Downeya – perkusisty Thin Lizzy-przyp.GS) byłby to jednak jeden krok za daleko. Zresztą ja także uważałem, że wydanie tej płyty pod szyldem Thin Lizzy nie byłoby właściwe. Więc gdy Scott i Brian przyszli do mnie i powiedzieli mi, że chcą nagrać płytę pod nowym szyldem, odpowiedziałem im, że cieszę się z ich decyzji, gdyż myślałem o tym samym. Wiesz, zespół reaktywował się kilka razy po śmierci Phila z szacunku dla jego dziedzictwa. Sytuacja wyglądałaby w moich oczach inaczej, gdyby nowa płyta, z nowym wokalistą, powstała 2-3 lata po śmierci Phila. Jednak 30 lat od wydania „Thunder & Lightning” (ostatnia płyta Thin Lizzy z 1983 roku – przyp.GS) to zbyt duża przerwa. To była główna przyczyna. Ale w pewnym momencie Brian poinformował nas, że nie jest gotów na ponowny wyjazd na trwającą kilka miesięcy trasę koncertową i że chce spędzić więcej czasu z rodziną. Jakiś czas później podobną decyzję podjął klawiszowiec Darren Wharton. Rozstaliśmy się w zgodzie i postanowiliśmy działać dalej w czterech. Dołączył do nas perkusista Jimmy DeGrasso znany chociażby z F5 i Dokken. Musieliśmy tylko wymyśleć nazwę dla nowego zespołu…

- I Ty ją wybrałeś…

- Tak, to ja jestem winny (śmiech).  To było ciężkie zadanie, gdyż obecnie wszystkie możliwe nazwy są już wykorzystane. A my chcieliśmy, by była to nazwa nie tylko oryginalna, ale także kojarząca się z gangiem i Dzikim Zachodem. Podobnie jak moi koledzy z zespołu, jestem fanem serialu „Tombstone”. Jest tam gang, który nosi nazwę Black Star. Potrzebowaliśmy jeszcze słowa kojarzącego się z Dzikim Zachodem. Przypadek sprawił, że obejrzałem jakiś film dokumentalny o działalności amerykańskich bombowców w czasie II wojny światowej. Na kadłubie jednej z maszyn był napis „Black Star Riders”. To było to, czego szukałem.

- Na płycie znalazło się 11 kompozycji, a sesje nagraniowe zaczęliście w styczniu. Mamy początek kwietnia, a album jest już gotowy. Zakładam, że większość tych utworów powstała jeszcze w ubiegłym roku, gdy działaliście jako Thin Lizzy.

- Tak, oczywiście. Przynajmniej siedem piosenek zostało napisanych jeszcze z Brianem i Darrenem.  W sumie nagraliśmy dwanaście kompozycji w dwanaście dni.

- Niektóre z tych utworów, jak na przykład „Bound For Glory” czy „Someday Salvation” brzmią jak klasyczne Thin Lizzy…

- Nie możemy udawać, że nie znamy swoich muzycznych korzeni. W tych utworach, które wymieniłeś, można usłyszeć charakterystyczne brzmienie gitary Scotta, który był muzykiem Thin Lizzy przez ponad 40 lat. Ja byłem wokalistą tego zespołu przez 3 lata, basista Marco Mendoza i gitarzysta Damon Johnson również mają kilkuletni staż w tym zespole. Jesteśmy więc, w pewnym sensie, pod wpływem samych siebie (śmiech). Oczywiście, nagrywając „All Hell Breaks Loose” staraliśmy się zachować balans pomiędzy starym brzmieniem Thin Lizzy a nowoczesnością i świeżością.

- Czy Thin Lizzy definitywnie zakończyło działalność?

- Nie, na pewno będą kiedyś pojedyncze występy na przykład na festiwalach, ale raczej wykluczam trasy koncertowe i nowe albumy.

- Śledzę od lat Twoją działalność muzyczną i wiem o Twojej miłości do gry na gitarze akustycznej. Brakuje mi brzmienia tego instrumentu na „All Hell Breaks Loose”…

- Rzeczywiście tak jest. Gitarę akustyczną słychać jedynie w kompozycji „Kingdom Of The Lost”. Wiesz, „All Hell Breaks Loose” zostało skomponowane za pomocą gitar elektrycznych i chcieliśmy dać na naszej płycie porządnego kopa. Nawet w spokojniejszych kompozycjach chcieliśmy, by muzyka brzmiała rockowo i brudno. Ale nie jest wykluczone, że na drugiej płycie znajdą się utwory akustyczne. Chcę tego.

- Ty byłeś odpowiedzialny za teksty na tej płycie. Skąd brałeś inspiracje do ich napisania?

- Z życia, z obserwacji otaczającego mnie świata, moich przyjaciół. Wykorzystałem moje wspomnienia sytuacji, jakie mi się kiedyś przytrafiły. Wspominam w tych tekstach moją rodzinną Irlandię, wspominam Amerykę, miejsca, w których dorastałem. Po prostu: są to moje historie lub historie, które mi opowiedziano.

- To o czym mówisz, kojarzy mi się z tekstami Justina Sullivana z New Model Army.  Mało kto w Polsce pamięta, że w 1987 roku wystąpiłeś z tym zespołem w Warszawie.

- Masz rację. Byłem w New Model Army tylko przez rok, ale dzięki Justinowi nauczyłem się więcej niż kiedykolwiek później. Także jeśli chodzi o pisanie tekstów piosenek. Dla mnie Justin jest wspaniałym piosenkarzem i uwielbiam historie, które zawiera w swych tekstach. Uważam go za równie wspaniałego tekściarza co Bruce Springsteen, Joe Strummer, Bob Dylan czy Phil Lynott. Zawsze będę ich kochał.

- Jakie są Twoje nadzieje związane z Black Star Riders?

- Mam nadzieję, że wszyscy fani Thin Lizzy polubią nasz nowy zespół i będą się cieszyli płytą i naszymi koncertami. To zespół stworzony także dla nich. Mam nadzieję, że Black Star Riders będą grać wiele koncertów na całym świecie i wydadzą jeszcze wiele płyt.

- Graliście już jakieś koncerty jako Black Star Riders?

- Jeszcze nie. Pierwszy koncert zagramy 1 czerwca w Niemczech. Niewykluczone, że przed tym zagramy kilka mniejszych koncertów klubowych na rozgrzewkę. Podczas występów będziemy grali także sztandarowe utwory Thin Lizzy. I wszystko wskazuje na to, że w tym roku zagramy w Polsce.

- A teraz pytanie z innej beczki: nadal wspierasz klub piłkarski Glentoran Belfast?

- Oczywiście (śmiech). Kilka dni temu udało mi się wyrwać do Belfastu na mecz z Crusaders. Glentoran przegrywał 0:3 po 15 minutach meczu, udało się nam doprowadzić do remisu, ale w końcu przegraliśmy 4:5. Kocham ten zespół i zawsze będę im kibicował.

- A co się dzieje z The Almighty?

- W tym roku mija 25 lat od powstania grupy. Universal planuje wydać reedycje płyt The Almighty z bonusowymi, niepublikowanymi utworami. Rozmawiałem z moimi kolegami z tego zespołu i chcemy, aby te płyty trafiły do sklepów. Problem polega na tym, że jestem teraz bardzo zajęty działalnością w Black Star Riders. Ale na pewno znajdę czas, by zająć się The Almighty. Tym bardziej, że mamy też sporo materiału, który czeka na nagranie i wydanie. Ale w tej chwili moim priorytetem jest Black Star Riders.  

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load