Wywiady

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Rozmowa z: Leski

- W tym roku stuknęła Ci „czterdziestka”. Czy ta rocznica miała wpływ na sentymentalno-wspomnieniową tematykę tego albumu?

- Nie miało to żadnego wpływu. Właściwie dopiero teraz mi przypominasz (śmiech). Nie jest to dla mnie jakaś szczególnie ważna data. Obyło się bez imprez. Trudno powiedzieć, skąd ten powrót do przeszłości. Teksty na płytę zacząłem tworzyć podczas sesji nagraniowych, bezpośrednio przed mikrofonem, więc nie było czasu na jakieś szczególne rozmyślania. Wprawdzie nie był to stuprocentowy freestyle, ale jednak słowa wyrzucałem z siebie podświadomie. Ostatnio sporo myślałem o tamtym czasie. Być może to przełożyło się na ostateczny przekaz. A może wpływ na to miała pandemia, podczas której człowiek częściej siedział w fotelu i myślał o rzeczach, na które wcześniej nie miał czasu. Jakiś czas temu spacerowałem też po podwórkach, na których się wychowywałem…

- Te wspomnienia z dzieciństwa są bardzo ciepłe….

- Dobrze wspominam dzieciństwo, a zwłaszcza jego podwórkową i szkolną wersję. Ostatnio rozmawiałem z kumplem i zadałem mu pytanie: „Częściej wracasz wspomnieniami do szkoły średniej czy podstawówki?”. W moim przypadku podstawówka miała o wiele większy wpływ. Miałem fajną klasę, dużo podróżowaliśmy. Ferie, zielone szkoły, obozy harcerskie. Kolorowy czas. Koniec końców uważam, że najmocniej ukształtowały mnie jednak podwórka.

- Płyta porusza nie tylko tematy wspomnieniowe, ale także społeczne, jak chociażby w kompozycji „Supersam”.

- To również przypadek. Byłem na zakupach i zapomniałem zabrać ze sobą gotówkę. Okazało się, że na karcie też nic nie ma.  Musiałem opróżnić wózek. Zauważyłem, w jaki sposób ludzie, schowani pod maseczkami, na mnie patrzą. Bez zrozumienia, oceniająco. Gdy wracałem do domu zwróciłem uwagę na porozrzucane opakowania po tych samych artykułach, które jeszcze przed chwilą leżały na półkach, kusiły kolorem i zapraszały do interakcji. Pomyślałem, że trochę to śmieszne, ale bardziej straszne. Ludzie najpierw bez opamiętania wrzucają do wózków upragnione rzeczy, często nawet te, których nie potrzebują, żeby chwilę potem pozbyć się ich, byle gdzie. Bez jakiejkolwiek refleksji i świadomości wpływu na rzeczywistość. Stąd „Supersam”. Wszystkie utwory na tej płycie są zresztą efektem jakiegoś bodźca bądź obserwacji. Nie umiem wymyślać tematów, do których musiałbym „inscenizować” sytuacje. Wydaje mi się, że życie jest pełne spraw, o których warto rozmawiać. Również w piosenkach.


- Ciekawy jest również utwór „Chiny” nawiązujący do pewnego mitu…

- Gdy byłem dzieckiem krążyła legenda, że jeśli wykopiesz dostatecznie głęboki dół, to dokopiesz się do Chin. Przypomniał mi się ten mit, ale potraktowałem go metaforycznie. Przebijanie się przez kolejne powłoki ziemi skojarzyło mi się z szukaniem miłości, która jest przecież dla wielu celem, mitycznymi Chinami na końcu tunelu, i jak w tej historyjce, wymaga procesu oraz ciągłego przekraczania kolejnych warstw.

- Wspomniałeś o freestyle’u podczas nagrywania tekstów. Czy nie masz odczucia, już po nagraniu płyty, że pewne teksty mógłbyś zapodać inaczej?

-  Kiedyś często tak właśnie miałem. Nowa płyta jest pierwszą, dzięki, której to uczucie mnie opuściło. To jest album, który zaakceptowałem w 100%. Nie definiuję, czy jest dobry czy nie. Po prostu jestem z niego zadowolony. Wszystkie treści, które się na nim znalazły są konsekwencją jakiegoś naturalnego procesu. Są szczere, bez nadmiernej kombinacji i dotykają tych spraw, które chciałem dotknąć – prostej codzienności. Jestem również zadowolony z formy, w którą te teksty zostały wpisane. Niezbyt długa i poddana muzyce. To też zupełnie coś nowego w stosunku do tego, co pojawiało się na moich poprzednich płytach. Wreszcie udało mi się uchwycić język mówiony, który zgrabniej opisuje rzeczywistość niż ten przywiązany do papieru.

- Jesteś twórcą swojej muzyki, praktycznie sam wszystko nagrywasz. Czy sądzisz, że Twoje płyty brzmiałyby tak samo, gdybyś zaprosił do współpracy pełnoprawny zespół?

- Na finalnym etapie tworzenia, podmieniłem perkusję na „żywą” i zaprosiłem do jej nagrania Roberta Rasza. Podobnie było z partiami basu, które pięknie zarejestrował Piotr Zalewski. Pierwszy album powstawał z muzykami w sali prób. Gotowe piosenki obrabialiśmy już wspólnie na próbach. Dzięki temu chłopcy też mieli wpływ na to jak one zabrzmiały. Odpowiadając na Twoje pytanie: już tak się kiedyś wydarzyło. Drugi album z kolei powstał w duecie z Marcinem Borsem. Na końcowym etapie chłopaki z Wrocławia, z którymi wówczas współpracowałem dograli swoje partie. Trzeci album powstał spontanicznie, w „praniu”. Była pandemia, nie można było się spotykać. Miałem gotowe utwory, bez tekstów. Postanowiłem więc wziąć na siebie rolę producenta. Nie było zresztą wówczas innej możliwości. Później okazało się, że czuję się z tą sytuacją całkiem dobrze i sprawia mi to ogromną radość.  

- Chcesz taki system pracy kontynuować na kolejnych wydawnictwach?

- Kiedyś tak, ale nie wiem, czy akurat na kolejnym albumie. Poszukam, popatrzę. Wtedy zdecyduję. Chodzenie utartymi szlakami grozi utratą smaku (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load