Wywiady

Piotr "Mizerny" Liszcz (1984)

2013-04-06

Grupa 1984 pracuje nad nową, pierwszą od 6 lat płytą. Z tej okazji lider zespołu, Piotr "Mizerny" Liszcz, zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Piotr "Mizerny" Liszcz

-1984 nagrywa nowy, pierwszy od 6 lat album. Czy na obecnym etapie prac możesz zdradzić, czego możemy się tym razem spodziewać?

- Na razie sam nie jestem jeszcze pewien efektu końcowego. Na pewno nowy album będzie kontynuacją drogi, jaką obraliśmy z Robertem zaczynając współpracę w 2006 roku i kontynuowaliśmy przez ostatnie lata. Tym bardziej, że ten materiał będzie wypadkową naszych prób, przemyśleń z ostatnich 3-4 lat. Miałem dużo czasu na komponowanie i nagrywanie różnych rzeczy w moim prywatnym, domowym studiu. Część materiału powstawała także u Roberta w Łodzi. Teraz jesteśmy na etapie zgrywania tych wszystkich materiałów i sklejania w całość.

- Współpracujesz z Robertem już 7 lat i jest to najbardziej stabilny skład w historii 1984. Jakie fluidy sprawiają, że tak się Wam ta współpraca dobrze układa?

- Z Robertem znam się już wiele lat i jest między nami przede wszystkim relacja przyjacielska, która ma swoje źródło jeszcze w czasach, zanim zaczęliśmy współpracę. Wtedy wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, aby podjąć współpracę. W pewnym momencie istnienia 1984 rozstałem się z muzykami, nie za bardzo miałem możliwość, by tworzyć tutaj w Rzeszowie, a jednocześnie miałem dużo materiału, który chciałem nagrać i wydać. Wtedy na myśl przyszedł mi Robert, z którym stworzyliśmy pierwsze szkice utworów, które później trafiły na album „4891”. Następnie zaczęliśmy grać pierwsze koncerty. Także nasza współpraca to wiele lat doświadczeń i ciężkiej pracy.

- A jak w 1984 wygląda proces powstawania nowych utworów?

- W większości przypadków ja jestem odpowiedzialny za muzykę i słowa. Natomiast bardzo mi się podoba hybrydacja Roberta i to, co on wprowadza do tego wszystkiego. W procesie twórczym staje się to całością i Robert staje się automatycznie współkompozytorem. Znamy się już na tyle dobrze, że część materiału Robert nagrywa u siebie w Łodzi i przesyła mi do Rzeszowa. Ja to filtruję, nagrywam i odsyłam mu. Na szczęście technika poszła tak do przodu, że możemy w ten sposób pracować. Ale gdy już dochodzi do miksowania materiału, to pracujemy razem w studio w Rzeszowie.

- O czym będą traktowały Twe teksty w 2013 roku?

- Wiesz, przez te ponad 25 lat istnienia zespołu mam już dosyć śpiewania o polityce, choć na pewno nie odbędzie się bez kąśliwości w tamtą stronę. Będzie to płyta bardziej abstrakcyjna tekstowo, bardziej poetycka. Tak to sobie wyobrażam. Jednak jak to bywa w 1984 na pewno nie zabraknie „pazura”. Także w tekstach.

- Kiedy planujecie wydać ten album?

- Myślę, że w maju skończymy nagrywać materiał, potem zacznie się proces produkcji i szukania wydawcy. Będę szczęśliwy, jeśli ta płyta ukaże się jesienią tego roku.

- Zastanawia mnie, dlaczego w historii 1984 są tak duże przerwy w częstotliwości wydawania nowych płyt. Czasami sięgające nawet kilkunastu lat. Skąd one się brały?

- Wiesz, po części stąd, że nagrywam wtedy, gdy mam coś ważnego do przekazania moim słuchaczom. Ale też duży wpływ miały sytuacje życiowe, takie, jak chociażby znikanie taśm-matek. Opóźniało to bądź uniemożliwiało wydawanie płyt. Poza tym zwróć uwagę, że wielu muzyków, z jakimi współpracowałem na przestrzeni tych blisko 30 lat, nie miało łatwego charakteru. To zespół niszczyło od środka, a mi zawsze zależało na zachowywaniu przyjacielskich stosunków wewnątrz grupy. Czasy się jednak zmieniały, trzeba było zarabiać na chleb i wielu muzyków 1984 odchodziło z zespołu. Jednak teraz współpracuję z niektórymi, dawnymi kolegami i układa się ona całkiem fajnie. I mam nadzieję, że w przyszłości będę jeszcze tworzył z ludźmi, z którymi współpracowałem kiedyś.

- Czy nawiązujesz teraz także do nowej płyty? Usłyszymy na niej gości?

- Na razie pracujemy nad tym i nie chciałbym w tej chwili podawać żadnych szczegółów, gdyż na chwilę obecną sprawy nie są dograne od strony czysto warsztatowej. Jeśli jednak pojawią się jacyś goście, to będą to osoby, które uważamy za bardzo wartościowe. A nie jest ich zbyt wielu. Zobaczymy.

- Na koniec chciałbym wrócić na chwilę do historii. W latach 80. w Rzeszowie narodziło się kilka świetnych zespołów, które w znaczący sposób zaznaczyły swoją obecność na ówczesnej, polskiej scenie rockowej: 1984, One Million Bulgarians, Aurora, No Smoking, Wańka Wstańka. Mówiło się wówczas nawet o rzeszowskiej scenie. Co było powodem powstania w tym mieście tak wielu świetnych zespołów?

- Wiesz, nie wiem do końca. Rzeszów był wtedy „zadupiem”, ale przedziwnym trafem narodziło się tutaj wówczas wielu świetnych artystów. Przełomowym momentem, od którego według mnie można mówić o powstaniu sceny rzeszowskiej, była impreza „Rock Plus” w 1985 roku. Spotkali się na niej ci wszyscy rzeszowscy muzycy, by wziąć udział w konkursie, zdobyć ewentualnie jakieś nagrody. Pamiętam jak dziś, że w jury był między innymi Tomek Beksiński. 1984 co prawda nie wygrało tego konkursu, ale zdobyliśmy specjalną nagrodę od Beksińskiego jako najbardziej eksperymentalny ze wszystkich startujących zespołów. To wyróżnienie otworzyło nam wiele drzwi, a także pomogło nam mentalnie, gdyż dostaliśmy potwierdzenie, że idziemy właściwą drogą i że zostaliśmy zrozumiani przez człowieka, który miał o takiej muzyce pojęcie.

Losy tych zespołów z Rzeszowa potoczyły się różnie i wiele razy podejmowano próbę reaktywacji sceny,ale na dzień dzisiejszy poza niektórymi wyjątkami praktycznie nie ma już po niej śladu.

- Dziękuję za rozmowę.

Grupa 1984 wystąpi 24 maja w łódzkim klubie DOM oraz 25 maja w warszawskim CDQ.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load