Wywiady

Hania Żmuda (Soma White)

2013-04-17

Trójmiejska formacja Soma White wydała debiutancki album. Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistką i autorką tekstów Hanią Żmudą.

Rozmowa z: Hania Żmuda

- Od powstania zespołu do wydania „Soma White” minęły aż 4 lata. Czemu tak długo musieliśmy czekać na ten album?

- Kiedy w 2009 roku wykrystalizował się skład zespołu (kluczowym momentem było dołączenie do składu Pawła Wysockiego – instrumenty klawiszowe), zaczęliśmy zmieniać aranżacje materiału, który wcześniej miał charakter bardziej pomysłów, niż konkretnych utworów. Niedługo po dołączeniu Pawła, mieliśmy możliwość wejścia do studia nagraniowego. Spędziliśmy tam 1,5 roku. Po skończeniu w nim pracy, zajęliśmy się opracowywaniem materiału do grania na żywo, ponieważ czas spędzony w studio sprawił, że pierwotne pomysły - szkice przeszły daleko idącą metamorfozę. Niektóre z kompozycji zostały również dodatkowo specjalnie przearanżowane na wersje live. Nie jest sztuką stworzyć coś w warunkach studyjnych, natomiast jest nią uzyskanie brzmienia na żywo na tym samym, bądź wyższym poziomie. Po drodze doszły do tego jeszcze pewne perypetie związane ze zorganizowaniem i urządzeniem sali prób, co trwało kolejne pół roku. I tak złożyło się to na te 4 lata przygotowań do wydania debiutanckiego materiału „Soma White”. Dodam jeszcze, że nie mieliśmy w zasadzie żadnego zewnętrznego „ciśnienia”, bowiem nikt na naszą płytę nie czekał – do momentu zagrania pierwszego koncertu w kwietniu zeszłego roku, absolutnie nikt o nas nic nie wiedział (chwilę wcześniej uruchomiliśmy stronę internetową – można było już nas jakoś „namierzyć”). Nigdy wcześniej nie graliśmy żadnych koncertów i nie funkcjonowaliśmy razem pod nazwą Soma White.

- Jest to świetny album. Czy nagrywając te kompozycje mieliście poczucie, że powstaje coś niezwykłego?

- Dziękujemy za miłe słowa. Pobyt w studiu nagraniowym był bardzo twórczy. Mnie osobiście, każdy dzień tam spędzony dawał poczucie, że się rozwijam i, że idziemy we właściwym kierunku. To pozwalało mi przypuszczać, że rzeczywiście być może powstaje coś fajnego. Ale każdy z nas miał zapewne nieco inne myśli i odczucia względem tego co się działo. Ja po wyjściu ze studia miałam poczucie, że to, co stworzyliśmy, zostało nagrane najlepiej jak tylko można było na daną chwilę to zrobić.

- A czy teraz, patrząc z perspektywy na ten album, masz poczucie, że coś mogliście nagrać inaczej lub jeszcze lepiej?

- Na pewno są takie momenty na tym krążku, które moglibyśmy zmienić bądź poprawić. Każda refleksja nad tym, co mogło być lepiej, była i jest motorem do dalszego rozwoju. Dziś jesteśmy już na zupełnie innym etapie rozwoju muzycznego niż kilkanaście miesięcy temu i pewnie moglibyśmy użyć innych rozwiązań. Natomiast jest to zapis tamtego czasu i choćby z tego powodu, jeśli chodzi o moją osobę uważam, że jest ok.

- Słuchając ponad trzynastominutowego utworu „Better Reality” odniosłem wrażenie, że ważnym elementem powstawania tej płyty była improwizacja.

- Rzeczywiście, „Better Reality” to w znacznym stopniu utwór improwizowany. Siedząc tyle czasu w studiu nagraniowym mieliśmy go wystarczająco dużo, aby móc improwizować, nagrywać pod wpływem chwili. Takich fragmentów na „Soma White” jest więcej, nie tylko w „Better Reality”. Mieliśmy przy tym bardzo dużo pracy, ale była to też świetna i twórcza zabawa.

- Jak sami twierdzicie, propagujecie „za pomocą dźwięków pozytywną stronę egzystencji”. Możesz rozwinąć tą myśl?

- Głównie chodzi o to, aby nasza muzyka mogła pozwolić odbiorcy oderwać się od tego, co jest tu i teraz. Przenieść go w inną, mamy nadzieję lepszą, rzeczywistość - „Better reality”.

- Skąd czerpiesz inspiracje do swoich tekstów?

- Te teksty powstawały przez kilka lat, także nie można w tym przypadku mówić o „concept albumie” w warstwie tekstowej. Zabrzmi to banalnie, ale z jednej strony inspiracje czerpię ze wszystkiego co mnie otacza. Z drugiej strony, pisanie tekstów daje możliwość wniknięcia w swoją wyobraźnię i snucia dowolnych historii. Takie teksty także są na „Soma White” i przyznam, że chyba wolę pisać właśnie takie.

- Uwagę na tej płycie zwraca Twój śpiew. Słychać w nim i dużą dawkę liryzmu, ale także echa jazzu, bluesa. Rzec można, że jesteś wszech stronną wokalistką…

- Tak (śmiech). Dziękuję. Mój głos przeszedł w ostatnich latach ogromną metamorfozę. W życiu nie chciałabym, aby ktoś usłyszał, jak kiedyś śpiewałam. Przełomem było dla mnie wejście do studia nagraniowego. W efekcie pracy, zaczęły znikać opory i zahamowania, jakie miałam wcześniej w głowie. Poczułam, że mogę się tym głosem bawić i wykorzystać różne jego możliwości. W otwarciu mojej muzyczno-wokalnej wyobraźni bardzo pomagali mi koledzy z zespołu: Piotr Pastwa i Paweł Wysocki. Kiedy powstają nowe utwory, nie zastanawiam się, czy zabrzmię tak, albo inaczej. Po prostu w danym momencie głos sam się ze mnie „kreuje” – jeśli można tak powiedzieć.

- Masz jakieś ulubione wokalistki?

- Tak, ale jest ich naprawdę spora rzesza. Uwielbiam słuchać Lisy Gerrard, ale np. na drugim biegunie znajduje się Karin Dreijer Andersson z The Knife, Anja Garbarek, czy Goldfrapp. Oczywiście tych artystek jest o wiele więcej, ale te przyszły mi na myśl teraz. Oprócz tego uwielbiam też śpiewających mężczyzn, np. Petera Gabriela, Dave’a Gahana, Matthew Bellamy’ego, Phila Collinsa czy Davida Gilmoura. To też  skrócona lista. Generalnie lubię różnorodność.

- Rozmawiając o „Soma White” nie można zapomnieć  o jeszcze jednej, ważnej osobie. Mastering płyty wykonał sam Andy Jackson, były producent między innymi Pink Floyd i Fields Of The Nephilim. W jaki sposób doszło do Waszej współpracy?

- To był przypadek. Koledzy z zespołu natknęli się w Internecie na informację, że Andy Jackson jest inżynierem dźwięku , ma własne studio i zajmuje się masteringiem płyt. W związku z tym stwierdziliśmy, że się z nim skontaktujemy. Myśleliśmy, że na odpowiedź będziemy czekali bardzo długo, bo Andy na pewno ma mnóstwo zapytań. A tutaj – niespodzianka. Odpowiedź przyszła niemal natychmiast, choć na pewno nie wynikało to z braku zajęć. Współpraca przebiegła miło i sprawnie. Jak najbardziej polecamy Andy’ego (śmiech)

- Jackson skomentował to, co usłyszał?

- Niestety, nie (śmiech). Jest to profesjonalista i zrobił to, co miał zadane do zrobienia. Żadnych komentarzy, uwag. Choć fajnie byłoby usłyszeć, co o naszej muzyce sądzi taka osobistość jak on. Jednak z drugiej strony chyba nie chciałby się podpisać pod czymś, co mu „nie leży”.

- Myślicie już o nowej płycie?

- Tak. Mamy taki plan, aby pod koniec tego roku wejść do studia nagraniowego.

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: M.Biliński

TUTAJ nasza recenzja albumu "Soma White".


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load