Wywiady

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Rozmowa z: Anna Jurksztowicz

- Skąd pomysł na taką a nie inną formę uczczenia 35 rocznicy ukazania się Pani debiutanckiego albumu „Dziękuję, nie tańczę”.

- Dostałam propozycję od Songwriters Festival w Opolu, który odbywa się równolegle z Festiwalem Polskiej Piosenki. Zaproponowano mi, abym zagrała tę płytę określaną jako „kultową” z zespołem – na żywo. Początkowo odmówiłam, bo stwierdziłem, że ten materiał jest w znacznej części nie do zagrania. Do tej pory wykonywałam na żywo tylko trzy piosenki z tej płyty czyli: „Stan Pogody”, „Diamentowy Kolczyk” i „Hej, Man!”. Reszty utworów nie wykonywałam na koncertach, bo raz: były trudne do zagrania, a dwa: nie widziałam możliwości wykonania ich tak, by ich barwa przypominała tę z oryginalnych nagrań. Jednak ta propozycja spłynęła drugi raz, potem trzeci raz, aż w końcu mój menadżer powiedział, że oni tak się „napalili” na ten projekt, że chcą mnie za wszelką cenę namówić. Porozmawiałam więc z muzykami, zrobiliśmy próby i podjęłam decyzję, że zagramy. Powstały tak fajne wersje, że powiedziałam do nich, że warto byłoby to zarejestrować, bo taka okazja zdarza się tylko raz na 35 lat. Próbowaliśmy nagrać to w trakcie tego koncertu razem z publicznością, ale coś tam się brzmieniowo nie zgadzało i nic z tego nie wyszło. A więc, aby się ten pomysł nie zmarnował zorganizowałam tę „live sesję” czyli nagranie na żywo w studiu z obrazem.

- A nie było planów, aby jeszcze raz nagrać studyjną wersję tej płyty na przykład z wykorzystaniem oryginalnych ‘śladów’?

- Oryginalne wersje ścieżek nie zachowały się, a nawet gdyby istniały to na pewno byłyby w tak słabym stanie technicznym, że nie byłoby to możliwe. Bardzo ubolewam, że nie posiadam tych wszystkich śladów. Nie byłam wtedy producentką, tym zajmowała się wytwórnia płytowa. Pamiętajmy, że to były czasy PRL-u, gdy praktycznie nie było własności prywatnej i tak naprawdę nikt nie produkował sam nagrań. Były one albo państwowe albo produkowane przez państwowe firmy. Więc ja w sumie nie mam żadnych praw do tych nagrań. Nie posiadam też tych oryginalnych taśm, więc nie można było nawet zrobić remasteringu. Na końcu płyty jest współczesny remix „Stanu Pogody”, w którym musiałam zaśpiewać na nowo, bo nie ma nigdzie zachowanych „śladów” z moimi wokalami sprzed 35 lat.

- Jak wyglądał proces aranżowania na nowo tych utworów? Kto tym wszystkim kierował?

- Istotną rolę odegrał Tomek Kałwak, który zajął się aranżacjami oraz odkrył te wszystkie „barwy” i zaimplementował je do tego brzmienia. Ci muzycy grają nowocześnie, funkowo, ale nie „ejtisowo”. Te stare „barwy” nas rozśmieszały, ale postanowiliśmy je z premedytacją zachować, aby wyrazić szacunek dla tamtych czasów. Niektóre utwory na tej płycie brzmią niemal tak samo jak stare wersje.

- Ale niektóre utwory z 1986 roku mają taki funkowy beat, chociażby „Hej, Man!”…

- Tak, to prawda.


- Wspomniała Pani o kultowym statusie tego albumu. Jak się Pani wydaje: skąd takie uwielbienie dla tej płyty?

-  Wtedy ten album była dużym powiewem nowoczesności. Była to chyba pierwsza polska płyta zrobiona w całości na komputerze Atari. Pamiętam, że muzycy, którzy wtedy słuchali tego materiału nie mogli zrozumieć, że można tak to zagrać. Nie mogli zrozumieć, że te dźwięki zostały wygenerowane przez komputer (śmiech). Poza tym wydaje mi się, że ważny był też dobór osób, które tę płytę stworzyły. Wtedy były początkującymi artystami, a teraz są cenionymi twórcami czyli: Jacek Cygan, Krzesimir Dębski, realizator dźwięku Rafał Paczkowski, który miał ogromy wpływ na brzmienie nagrań. Dopiero niedawno zauważyłem, że asystentem przy nagraniach był młody Leszek Kamiński. Nie zapomnijmy o muzykach: Marku Blizińskim, Krzysztofie Przbyłowiczu, Krzysztofie Ścierańskim, Marcinie „Samba” Otrębskim. Okładkę płyty zaprojektował Andrzej Pągowski.

- Znana fotografka Lidia Popiel zrobiła zdjęcia…

- …a także cała stylizację. Miałyśmy sześć rzeczy, a ona zrobiła osiem stylizacji (śmiech).

- Do dziś wrażenie robią teksty piosenek. Niektóre są aktualne do dziś…

- Teksty są publicystyczne. Wers „gonić zachód” z utworu „Video dotyk” była próbą zaprzeczenia, że żyjemy w szarym komunizmie. Utwór „Diamentowy kolczyk” opowiada o tym, że ta dziewczyna nie chce słuchać propagandy w telewizji, czego dziś znowu doświadczamy, ale chce być kobietą i zajmować się błyskotkami (śmiech). W tej samej piosence śpiewam „banki nie chcą, skąd ten tłok”. Jest to fragment nawiązujący do ówczesnej amnestii dla posiadaczy dolarów. Można je było wtedy legalnie zgłosić. Każdy wtedy miał jakieś oszczędności walutowe w „skarpetach”. I nagle się okazało, że ci biedni ludzie w tym szarym kraju mają tyle oszczędności walutowych, że nawet banki już ich nie chcą przyjmować. Warto wspomnieć również o utworze „Dziękuję, nie tańczę” traktującym o robieniu kariery przez łóżko. Jakże modny temat opowiadający o tym, że w społeczeństwie patriarchalnym kobiety chcą być jednak docenione jako posiadaczki pewnych umiejętności zawodowych, a nie tylko urody czy seksapilu.

- W minionym roku wydała Pani studyjny album „Jestem Taka Sama”, który był także wydarzeniem rocznicowym związanym z 35-leciem Pani działalności artystycznej. Czy te dwa wydawnictwa można uznać za zakończenie jednego etapu w Pani karierze i rozpoczęcie nowego?

- Myślę, że tak. Planowałam jeszcze na to 35-lecie zrobić płytę symfoniczną, ale to się nie udało. Może uda w przyszłości. Mam pomysły na nowe płyty i chciałabym móc je zrealizować. Może się okazać, że to będzie nowy etap w moim brzmieniu.

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: Zuza Krajewska

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load