Wywiady

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Rozmowa z: Novika

- Album „Novika 2.0” został wydany z okazji dwudziestolecia Twojej działalności artystycznej, a przecież zaczęłaś ją kilka lat wcześniej od Boogie Mafii…

- Tak, wystartowałam w 1997-1998 roku, kiedy pojawiłam się w Radiostacji i stąd zaczęły mi przychodzić do głowy różne pomysły, między innymi taki, aby śpiewać z didżejami. Wtedy praktycznie nikt tego nie robił. Byli oczywiście MC’s, ale takiego normalnego śpiewania nie było. Jeśli chodzi o Boogie Mafię to byli moimi sąsiadami, więc mogłam do nich wpadać i sobie kombinowaliśmy muzycznie.

- To od którego momentu liczysz te dwie dekady działalności artystycznej? Od Futra?

- Od singla „T. Time” nagranego ze Smolikiem, który trafił na jego debiutancki album „Smolik” z 2001 roku. W tym samym roku nagrywałam płytę z grupą Futro, ale ukazała się ona dopiero rok później, stąd Smolik nas wyprzedził.

- W jakich okolicznościach pojawił się pomysł, by tę rocznicę uczcić takim właśnie wydawnictwem, na którym inni artyści nagrali nowe wersje Twoich kompozycji?

- Nie chciałam wydać album w stylu „the best of”. Po pierwsze: moje piosenki nie były jakimiś przebojami, aby wydawać płytę z „największymi hitami”. Po drugie: nie chciałam wydawać kompilacji remiksów czy czegoś w tym stylu. Po prostu chciałam znaleźć jakąś ciekawą formułę. Sam pomysł nie jest nowy, ale zważywszy na to, że dużo osób przewinęło się przez te dwie dekady na mojej muzycznej drodze, to pomyślałam, że ciekawym pomysłem będzie stworzenie takich nowych wersji z udziałem różnych artystów. Byłoby to fajne przypomnienie więzów łączących mnie z co niektórymi z nich, a z drugiej strony pokazaniem moich nowych relacji artystycznych. Mam tu na myśli na przykład: Arka Kłusowskiego, Baascha czy Buslava.

- Zabrzmi to może górnolotnie, ale dla mnie ta płyta jest swojego rodzaju hołdem dla Ciebie, zwłaszcza ze strony tych młodych artystów…

- W swoich audycjach staram się promować tych młodych artystów i chciałam to przypieczętować ich udziałem na mojej płycie. Najlepszym przykładem jest chociażby duet Blauka. Nigdy wcześniej z nimi nie współpracowałam, natomiast byli moimi gośćmi w audycji, zawsze im kibicuję i zaprzyjaźniliśmy się. Zresztą wokalistka Georgina też zaczęła dość wcześnie śpiewać z didżejami, więc znamy się od lat.


- Według jakiego klucza został dokonany wybór utworów na tę płytę? To były Twoje propozycje czy artyści sami sobie wybierali?

- Gdy zapraszałam artystów do udziału, to nie dawałam im pełnego wyboru na zasadzie: „posłuchaj wszystkiego i sobie wybierz”. Wiedziałam co wtedy może nastąpić. Ileś osób wybierze ten sam utwór i trzeba będzie ciągnąć losy. Zrobiłam więc listę utworów, które chciałam, by trafiły na tę płytę i po kolei kontaktowałam się z artystami dając im konkretne tytuły albo sugerując wybór piosenek. Jeśli chodzi o Skubasa, to wybór utworu był oczywisty. Gdy ukazała się płyta „Bez Cukru” napisał mi, że bardzo podoba mu się tekst piosenki „Od Dziecka”. Krok po kroku stworzyła się lista 18 kompozycji, ale trzeba było jeszcze dołożyć dwa utwory, co było trudnym wyborem.

- Płyta jest bardzo równa jeśli chodzi o poziom, ale dla mnie fenomenalna jest wersja „She’s Dancing” w wykonaniu Kasai…

- To prawda, jest piękna. Ciekawe jest to, że Kasia koncertowała ze mną bardzo długo, była w składzie mojego zespołu, kiedy promowaliśmy płytę „Heart Times”, z której pochodzi „She’s Dancing”. Ona ten utwór miała w sobie i od razu miała wizję, by go spowolnić i zrobić w takim bardzo klimatycznym ujęciu. Też uważam, że jest to jeden z jaśniejszych punktów tego albumu.

- Na tej płycie jest osiem utworów z Twoim udziałem, a dwanaście – bez Ciebie. Od czego to zależało?

- Była to kwestia spontanu. Nikomu nie narzucałam, że muszę w danym utworze wystąpić. W przypadku Arka Kłusowskiego od dawna był plan nagrania duetu. Ale na przykład do Blauki się nie pchałam, bo tam nie pasowałam. Jeśli chodzi o „Safest” Buslava i A_GIMA to powiedziałam im, że mogą wykorzystać wcześniej nagrane partie wokalne, a na końcu okazało się, że świetnie brzmi cała ta zwrotka w moim wykonaniu i brzmi to jak duet. Ale do większości utworów nagrywałam partie wokalne na nowo.

- Czy były wersje, które nie spodobały Ci się albo które odrzuciłaś?

- Chyba nie. Czasem były tylko problemy z mixami, gdyż brałam czynny udział w tym procesie. Czasem prosiliśmy o pomoc Envee’go, trwały dyskusje na temat brzmienia pewnych elementów lub długości utworów. Natomiast nie było żadnego przypadku, a tego się bałam, że ktoś wyśle swoją wersje i - co gorsza - w pełni skończoną, a mi się ona zupełnie nie spodoba. 

- Czy ta kompilacja jest zamknięciem pewnego etapu w Twojej karierze muzycznej i początkiem kolejnego?

- Przygotowując to wydawnictwo szukałam motywacji na przyszłość, aby dało mi ona takiego kopa, bo nie wiedziałam jaki będzie odbiór. A ten jest bardzo pozytywny i jest to dla mnie budujące. Natomiast nie mam w sobie teraz entuzjazmu i siły, aby się rzucić do nagrywania kolejnego solowego albumu. Myślę, że na razie skupię się na tym, by zagrać jak najwięcej koncertów, takich jak ostatni w Warszawie. Było to wyjątkowe wydarzenie. Więc traktuję to wydawnictwo jako bardziej podsumowanie i spojrzenie na swoją pozycję na rynku.

- Dziękuję za rozmowę.

 Foto: Karolina Wydryszek


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load