Wywiady

Nick Barrett (Pendragon)

2013-04-20

Brytyjska grupa neo-progresywna Pendragon zagra między 8 a 10 maja trzy koncerty w Polsce. W lutym tego roku do sklepów trafił również nowy album koncertowy tej grupy zatytułowany "Out Of Order Comes Chaos". W związku z tymi wydarzeniami porozmawialiśmy z liderem zespołu - Nickem Barrettem.

Rozmowa z: Nick Barrett

- Album „Out Of Order Comes Chaos” to kolejne w ostatnich kilkunastu latach wydawnictwo koncertowe Pendragon zarejestrowane w Polsce. Dlaczego ponownie zdecydowaliście się na nagranie płyty u nas?

- Na tamtej trasie, w 2011 roku, było to jedno z kilku miejsc, w których taki koncert mógł być zarejestrowany  na potrzeby albumu i koncertowego DVD. Teatr w Katowicach to odpowiednie miejsce na zrealizowanie takiego projektu. Ogromne znaczenie dla nas miało też duże wsparcie, jakie mamy w Polsce ze strony wytwórni Metal Mind. Te dwa czynniki plus wspaniała publiczność, na jaką zawsze możemy liczyć w Polsce sprawiły, że postanowiliśmy po raz kolejny nagrać jeden z koncertów w Polsce.

- Skąd zaczerpnęliście pomysł na tytuł płyty?

- Tytuł jest nieco ironiczny. Na pewno jest Ci znana wersja powstania świata pochodząca z mitologii greckiej, według której świat powstał z chaosu. Ja postanowiłem odwrócić to stwierdzenie o 180 stopni. Tytuł „Z porządku powstaje chaos” miał oddawać stan, w jakim Pendragon znajduje się podczas tras koncertowych. Wiesz, kompletowanie składu, próby, niespodziewane zdarzenia, spotykanie nowych ludzi, opóźnienia i tak dalej. Tytuł jest grą słów, ale oddającą to, jak wygląda nasze życie podczas trasy koncertowej. Czyli jeden wielki chaos. (śmiech).

- Na płycie znalazło się 14 utworów, a na DVD – 16. Według  jakiego klucza dobieraliście piosenki?

- To bardzo interesujące pytanie. Chcieliśmy, aby na tych wydawnictwach znalazły się kompozycje, które nie pojawiły się, bądź pojawiały się bardzo rzadko, na naszych poprzednich albumach i filmach koncertowych.  Nie chcieliśmy się powtarzać i grać ciągle tych samych utworów. Jak już wspomniałeś w pierwszym pytaniu, mamy kolekcję kilku DVD oraz płyt nagranych w Polsce i na każdym z nich znalazły się utwory pochodzące ze wszystkich etapów działalności Pendragon. To dla nas bardzo ważne, by nasi fani mieli pod ręką taki właśnie zestaw, ukazujący całą twórczość Pendragon w wersjach koncertowych.

- Na „Out of Order Comes Chaos” brakuje piosenek z dwóch pierwszych płyt Pendragon.

- Większość utworów z pierwszej płyty trafiła kilka lat temu na DVD „Past & Present”. Jak wspomniałem, nie chcieliśmy się powtarzać  z zestawem piosenek.

- W utworze „Empathy” pojawia się fragment, w którym rapujesz. Jesteś fanem rapu?

- Tak, jak najbardziej! W okolicy 2003 roku zainteresowałem się muzyką metalową, a zwłaszcza nu-metalem. W pewnym momencie działalności Pendragon doszedłem do wniosku, że klasyczna, progresywna muzyka stała się zbyt ograna. Nie było w niej nic świeżego. Zapragnąłem ożywić tą stylistykę, a przy okazji brzmienie Pendragon i wykorzystać w naszej twórczości  pewne elementy nu-metalu. Uważam, że w połączeniu z naszym neo-progresywnym brzmieniem dało to oryginalny efekt.

- Pendragon istnieje od 35 lat. Wasze pierwsze filmy koncertowe ukazywały się jeszcze na kasetach VHS, a teraz na blu-ray. Jak zmiany w technologiach, do jakich dochodziło przez trzy dekady, wpłynęły na twórczość Pendragon?

-  Techniczne możliwości, jakie mamy teraz, są wprost niewyobrażalne. Gdy nagrywaliśmy pierwsze płyty w połowie lat osiemdziesiątych ograniczało nas wiele czynników technicznych. Oczywiście oceniam to z perspektywy czasu, gdyż wtedy mieliśmy do użytku najlepsze, dostępne technologie. Jednak teraz, po 25-30 latach wiem, że wiele rzeczy moglibyśmy nagrać zupełnie inaczej, gdybyśmy tylko mieli dostęp do współczesnych technologii. Z drugiej strony, nasze wczesne nagrania mają niepowtarzalne, analogowe brzmienie.

Jeśli zaś chodzi o technologię blu-ray, to jestem uzależniony od oglądania filmów w tej technologii (śmiech). Uważam także, że nie do zastąpienia jest Youtube. Nie zliczę nawet, ile ciekawej muzyki i ile nieznanych mi wcześniej zespołów odkryłem właśnie dzięki temu medium.

- A co sądzisz o sprzedawaniu czy dystrybucji muzyki przez Internet?

- To wspaniale, że można sprzedawać muzykę przez takie platformy jak chociażby iTunes. Natomiast niedobrze, że muzykę można bezpłatnie ściągać z sieci, zamiast ją legalnie kupować, także w formie cyfrowej. Najbardziej boli mnie jednak to, że przez łatwość  z jaką muzyka jest dostępna w Internecie, ludzie zapominają o satysfakcji z kupowania płyt w normalnych sklepach. Że nie potrafią żyć tymi płytami, dotykać ich, doceniać brzmienia krążków winylowych, czuć zapachu farby drukarskiej na okładkach. Tak było w latach 70. czy 80. Pamiętam, że mając kilkanaście lat spotykałem się z mymi kolegami w domu, słuchaliśmy całymi godzinami płyt grupy Camel. To były niezapomniane chwile, które na swój sposób ukształtowały mnie jako muzyka. Teraz możesz w każdej chwili ściągnąć z Internetu 25 albumów tygodniowo. Co to za przyjemność ze słuchania? Nie rozumiem tego.  

- Ostatni album studyjny Pendragon ukazał się dwa lata temu. Myślisz już o kolejnej płycie?

- Tak. Mamy już nagrane ponad 30 minut nowego materiału. Będzie to nastrojowy, przestrzenny album z dużą ilością brzmień analogowych. Płyta będzie nieco lżejsza od albumu „Passion”, ale nie zabraknie fantastycznych melodii. Mogę jeszcze zdradzić, że wykorzystaliśmy tam nawet elementy muzyki jazzowej. Tyle mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy (śmiech).

-Zagracie coś nowego na zbliżającej się trasie po Europie?

- Jeszcze nie teraz. Podczas tego tournée zaprezentujemy klasyczne kompozycje Pendragon, ale nie zabraknie także kompozycji, które w ostatnich latach rzadko wykonywaliśmy  „na żywo”. Mogę zapewnić, że te występy będą warte każdych pieniędzy (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: mat.prasowe

Grupa Pendragon wystąpi:

08.05. Poznań, Blue Note

09.05. Warszawa, Proxima

10.05. Bielsko-Biała, Rude Boy

Organizacja koncertów w Poznaniu i Warszawie - www.metalmind.com.pl


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load