Wywiady

Jakub Skorupa

2022-03-21

Pochodzący ze Śląska Jakub Skorupa, choć od lat związany z muzyką i mający na koncie bardzo ważne wyróżnienie nadane w ubiegłym roku, zadebiutował solowo dopiero w wieku 36 lat wydanym niedawno znakomitym albumu "Zeszyt Pierwszy". Była to znakomita okazja do przeprowadzenia przez nas krótkiego wywiadu z tym Artystą, który możecie przeczytać poniżej.

Rozmowa z: Jakub Skorupa

- W 2021 roku, w wieku 35 lat, został ogłoszony „nadzieją polskiej sceny” w plebiscycie Gazety Wyborczej. Z reguły takie wyróżnienia przypadają bardzo młodym bądź rokującym artystom, a Ty masz już na koncie bagaż muzycznych i życiowych doświadczeń. Jak podszedłeś do bycia „nadzieją” i czy pomagało Ci to czy raczej przeszkadzało w pracy nad debiutancką płytą? Wiadomo, takie wyróżnienia często wzbudzają pewne oczekiwania wobec artysty.

- Z jednej strony to rzeczywiście niesamowite uczucie, kiedy wrzucasz do sieci jedną piosenkę i nagle obserwujesz, że ludzie zaczynają na nią reagować, ale z drugiej strony, z Kubą Dąbrowskim już od pewnego czasu pracowaliśmy nad resztą materiału, który bez względu na reakcje słuchaczy czy branży muzycznej też by się ukazał. Szum wokół “Pociągów…” pozwolił nam dokończyć te prace już ze wsparciem wytwórni, natomiast kluczowe dla mnie było tutaj utrzymanie stuprocentowej swobody artystycznej i tak też się stało.

- Co według Ciebie zadecydowało o tak pozytywnym odbiorze „Pociągów Towarowych”?

- Może wszechświat ułożył się w tamtym momencie tak, aby mi pomóc? Wrzucałem ten numer do sieci, głównie dlatego, że chciałem sam sobie powiedzieć: “ok, typie, możesz to robić, najwyższy czas wyjść z tej skorupy”.

- „Zeszyt Pierwszy” to Twój  debiut, ale zastanawiam się, dlaczego ukazał się tak późno w Twoim muzycznym CV?

- Próbowałem wcześniej kilku rzeczy muzycznie, ale chyba brakowało mi odwagi i wiary w siebie, żeby cokolwiek z tym zrobić. To zmieniło się we mnie dopiero po trzydziestce, w momencie, gdy muzyka zdążyła już zejść na zupełnie boczny tor. Przyszedł jednak moment, kiedy stwierdziłem: brakuje mi tych piosenek i… kiedy jak nie teraz, czyli tzw. YOLO.


- W przeszłości imałeś się różnych pozamuzycznych zajęć, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Pamiętasz w jakich okolicznościach postanowiłeś wrócić do muzyki i rozpocząć solową karierę?

- Jest 2018 rok, centralny Londyn: siedzę w biurze, mam wygodne życie i zawodowo w końcu zaczyna się układać, ale coś jest jednak nie tak. Poszedłem do papierniczego i kupiłem zeszyt, a chwilę później gitarę akustyczną i zacząłem na każdej przerwie w pracy zapisywać nowe frazy. W Londynie muzyka jest wszędzie, więc pewnie w jakimś stopniu mi to pomogło.

- Teksty na tej płycie mają bardzo osobisty posmak. Opisujesz w nich swoje życie, rozterki, zawody miłosne, wspominasz okres dojrzewania. I do tego robisz to w bardzo wciągający sposób. Skąd pojawił się u Ciebie pomysł na taką właśnie retrospektywno-dokumentalną stylistykę?

- Po prostu sam tego potrzebowałem. Nie było w tym głębszego pomysłu niż to, że chciałem pogadać sam ze sobą i uporządkować w sobie różne tematy, często także te bardziej niewygodne.

- W Twoich tekstach pojawia się często motyw dzieciństwa i dojrzewania, które w Twoim przypadku przypadły na lata 90-te ubiegłego wieku. Z czym kojarzy Ci się tamta dekada?

- Słodko-gorzki czas, czyli beztroska i zupełna swoboda bo byłem wtedy dzieciakiem, ale obserwowałem też świat dorosłych, a dla wielu nie były to łatwe czasy: już wszystko można było mieć, lecz niewielu było na cokolwiek stać.

- Jesteś związany ze Śląskiem o czym wspominasz chociażby w „Barbórce” i „Pociągach Towarowych”. Zastanawiam się, czy i jak to otoczenie w którym dorastałeś oraz żyjesz wpłynęło i wpływa na Twoją artystyczną twórczość?

- Dla mnie krajobraz złożony  z hałd węgla i pociągów towarowych jest czymś bardzo naturalnym, więc w jakimś sensie jestem przesiąknięty tymi obrazami, ale dopiero niedawno zacząłem zastanawiać się, jaki to miejsce miało wpływ na mnie i też jak bardzo Śląsk sam w sobie jest złożony i inny niż reszta Polski.

- W „Jodze” pojawił się gościnnie Patrick The Pan. Skąd pomysł na niego w tym utworze?

- Patrick pojawił się na moim koncercie w Krakowie i właśnie wtedy zorientowałem się, że jest taki numer… Parę dni zbierałem się w sobie, żeby do niego zagadać, bo zwyczajnie jestem jego fanem.

- W zamykającym płytę utworze „Outro/33 Lata” śpiewasz, że „wszystko się ułoży”. Odbieram to jako promyk nadziei u Ciebie na przyszłość. Czy dalszego ciągu doczekamy się w „Zeszycie Drugim”?

- Z promykami nadziei różnie bywa. Wciąż czuję dreszcze, o których mówię w tym numerze, ale co będzie dalej, czas pokaże. Trudno mi mówić o planach, szczególnie dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie.

- Dziekuję. 

Foto: Filip Skrońc


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load