Wywiady

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Rozmowa z: Alex Kapranos / Bob Hardy

MM: Wydawanie kompilacji typu ‘największe przeboje’ kojarzy się nieodzownie z pewnego rodzaju podsumowaniem. Alex, wiem, że twoi rodzice mieli sporo tego typu wydawnictw w swojej kolekcji płyt. A jaką rolę ta składanka odgrywa w waszym przypadku?

AK: W przypadku kolekcji płyt moich rodziców składanki podyktowane były głównie przestrzenią, jaką mieli przeznaczoną na płyty (śmiech). Natomiast w przypadku naszego zespołu kwestia takiej kompilacji sięga wielu lat wstecz. Od pierwszej albo drugiej płyty rozmawialiśmy z Domino (wytwórnią płytową Franz Ferdinand – przyp. MM), by taki zbiór wypuścić. Oni jednak powtarzali, że aby zrobić to dobrze, potrzeba przynajmniej 20 takich przebojów, by móc wydać je na dwóch płytach. Do tego dodaliśmy też dwie nowe piosenki. Tak więc pozwoliło nam zamknąć tamten etap – jesteśmy zespołem od ponad 20 lat. Dzięki wydaniu „Hits To The Head” możemy spokojnie skupić się na nowych rzeczach.

MM: Te dwie nowe kompozycje, to “Curious” i “Billy Goodbye”. Kiedy powstały te utwory?

AK: Obie powstały w okresie lockdownu. To był trudny czas dla nas wszystkich. W naszym przypadku pierwszy raz doszło do sytuacji, kiedy nie mogliśmy się spotkać wszyscy razem w jednym pomieszczeniu. Wysyłaliśmy sobie muzykę Internetem. Utknąłem w tamtym momencie we Francji, więc wysyłałem i odbierałem kolejne wersje „Curious” Julianowi (Corriemu – klawiszowcowi i gitarzyście Franz Ferdinand – przyp. MM). Kiedy wreszcie pojawiła się możliwość spotkania się razem, weszliśmy do sali prób i zagraliśmy ją na żywo. Była już wtedy z nami Audrey (Taiton – perkusistka, która zastąpiła Paula Thomsona po jego odejściu z zespołu w ubiegłym roku – przyp. MM). Numer zabrzmiał fantastycznie! To było wyjątkowe doświadczenie dla nas wszystkich, bo pokazało, że nadal chcemy i potrafimy tworzyć muzykę. Nagraliśmy wówczas więcej piosenek, ale zdecydowaliśmy, że upublicznimy tylko te dwie. Teraz gramy je także na żywo na koncertach i widać, że pasują do naszego setu.

MM: Co zatem stało się z pozostałymi utworami, które wówczas nagraliście?

AK: Musisz, a właściwie wszyscy musimy jeszcze poczekać na to, by się przekonać o tym, co stanie się z nimi w przyszłości (śmiech).

MM: Skoro wspomniałeś Audrey, jak jej obecność, a przede wszystkim gra wpłynęła na zespół?

AK: Audrey jest wspaniałą osobą, a do tego najlepszą perkusistką w Szkocji. Mamy ogromne szczęście, że gra w naszym zespole. Musisz zobaczyć ją na żywo. Jest fenomenalna! Ma wspaniałą energię, jest bardzo pozytywna, a do tego ma bardzo szkockie poczucie humoru (śmiech).

BH: To prawda, wniosła świeżą energię do zespołu. Uwielbiam się z nią wygłupiać (śmiech).

MM: “Curious” i “Billy Goodbye” powstały przy udziale producenta Stuarta Price’a znanego ze współpracy z Dua Lipa, Madonną, czy Pet Shop Boys. Czyim pomysłem było zaproszenie go do współpracy z wami?

AK: Rozmawialiśmy ze Stuartem o współpracy już od dawna. Znam go od wielu lat jeszcze z czasów jego własnych projektów Les Rythmes Digitales i Jacques Lu Cont. To ciekawe, bo mam wrażenie, że pod kątem podejścia do pracy nad piosenkami jest podobny do nas. Pochodzi ze środowiska undergroundowego, ale jakimś sposobem udało mu się przeniknąć do mainstreamu. Poza tym artyści, z którymi współpracował, a których wspomniałeś – to mówi samo za siebie. Dlatego świetnie nam się pracowało, bo mamy ze sobą wiele wspólnego. On nie podchodzi do robienia muzyki od strony technicznej, tylko… jakby to ująć… piosenkowej. Dla niego liczy się przekaz i emocje, jakie chcemy przekazać. To było ogromnie ważne. Artystyczna kreacja wygrała z techniczną.


MM: “Billy Goodbye” kojarzy się z “American Pie” Dona Mcleana. Przypadek?

AK: Przypomina, bo w refrenie padają słowa ‘bye, bye’. Nie da się tego skojarzyć inaczej w tym przypadku (śmiech).

MM: Piosenki z singli to jedno, ale razem z nimi pojawiają się utwory ze stron B. W waszym przypadku to dość bogaty zbiór. Nie myśleliście, by wydać je np. jako bonus do „Hits To The Head”?

AK: Tak, to temat o którym też rozmawialiśmy. Chcieliśmy nawet nazwać taką kompilację „Hits To The Back Of The Head” (śmiech). Myślę, że w którymś momencie wydamy te kawałki. Ludzie je znają częściowo głównie z Internetu, więc musimy je w końcu zebrać i wydać w jednym zestawie.

MM: To niejako prowadzi do mojego kolejnego pytania: wychowaliście się czasach, kiedy dominowały nośniki fizyczne. Założyliście Franz Ferdinand, kiedy pliki mp3 były na porządku dziennym. Teraz mamy erę serwisów streamingowych oraz coraz bardziej rozwinięty renesans płyt winylowych. Jak się w tym odnajdujecie?

BH: Jako odbiorca muzyki uwielbiam streaming. Kiedy byłem nastolatkiem i jeździłem autobusem do szkoły, połowę zawartości mojego plecaka stanowiły kasety i walkman. Fantazjowałem wówczas o jakimś urządzeniu, w którym byłoby to wszystko i nie musiałbym dźwigać tych wszystkich kaset (śmiech). Kiedy więc pojawił się iPod, byłem w siódmym niebie! A potem pojawił się streaming, gdzie mam dostęp do całej światowej muzyki także tej sprzed wielu lat i to wszystko mieści się w mojej kieszeni! Poza tym mogę sprawdzić danego artystę, zanim zdecyduje się na zakup jego płyty. Także jestem takim obrotem spraw zachwycony (śmiech).

AK: Mam podobne podejście do Boba. Przede wszystkim podoba mi się możliwość posłuchania zwłaszcza nowej muzyki w dowolnym momencie. Zdaję sobie sprawę, że wszystkie serwisy streamingowe oferują nieco obniżoną jakość strumienia. To trochę kłóci się z moją własną estetyką odbioru muzyki. Chociaż podobnie jak Bob wychowałem się na słuchaniu płyt z nośników o wątpliwej jakości (śmiech).

BH: Właśnie przypomniałem sobie sen z ostatniej nocy. Puszczałem kasetę mojej 14-letniej siostrzenicy. W pewnym momencie magnetofon wciągnął taśmę. Udało mi się ją wyjąć i zacząłem ją nawijać z powrotem przy pomocy ołówka. Moja siostrzenica z niedowierzaniem kręciła głowa, pytając mnie, po co to robię (śmiech).

AK: Tłumaczenie młodemu pokoleniu, że kiedyś muzykę przesuwało się przy pomocy ołówka, to spore wyzwanie. Zresztą próba wyjaśnienia im, co to jest kaseta też nie należy do prostych.

MM: Czy zatem jesteście jeszcze zbieraczami płyt?

AK: Uwielbiam płyty! Mam ich tysiące. Jestem wielkim fanem singli 7-calowych nawet bardziej, niż longplayów. Doceniam ich wartość przede wszystkim ze względu na dobór repertuaru (śmiech). Jedna piosenka potrafi przecież zmienić całe życie. Poza tym świetnie sprawdzają się na imprezach. Powie Ci to każdy dj (śmiech).

MM: Widziałeś kolekcję płyt Johna Peela?

AK: Właśnie nie, ale słyszałem, że jego syn robi wycieczki do jego archiwum i pokazuje je chętnym. Ciekawe, ile liczy ta kolekcja?

MM: Podobno 19000 płyt…

AK: To zdecydowanie za dużo nawet jak dla mnie (śmiech).

MM: Zawsze się zastanawiałem, czemu tak rzadko wydajecie płyty?

AK: Ponieważ mnóstwo czasu spędzamy w trasie. Taka jest natura naszego funkcjonowania. Po wydaniu płyty chcemy odwiedzić wszystkie możliwe kraje, a to zwykle zajmuje więcej czasu, niż granie tylko w Stanach, czy w Europie. Dwa lata z przerwami spędzamy w trasie koncertowej, potem trzeba odpocząć, zająć się na chwilę codziennym życiem, a w końcu napisać nową muzykę, nagrać ją, wydać i ponownie na trasę. To główny i w sumie banalny powód, dla którego nie wydajemy zbyt często płyt.

MM: Minęły już 4 lata od wydania “Always Ascending”.

AK: Ale po drodze jeszcze zatrzymała nas pandemia.

MM: A co po tych prawie dwóch dekadach grania inspiruje was w muzyce obecnie?

AK: Mnie cały czas potrafi poruszyć dany zespół, czy artysta. Totalnie mnie to nakręca, tak samo jak wtedy, kiedy miałem np. 10 lat. Jestem bardzo otwarty na muzykę. Z zespołów, które ostatnio słyszałem, bardzo spodobały mi się The Bug Club, Yard Act oraz Los Bitchos, których ostatnią płytę miałem przyjemność wyprodukować.

BH: Mnie ujął Wet Leg, który jest znakomity. Uwielbiam zespoły, które mają świetne piosenki. To jest dla mnie podstawowym kryterium. Zresztą w Franz Ferdinand jest podobnie. Alex podsyła demówki i wybieramy te, które są albo mają szansę stać się bardzo dobrymi piosenkami.

MM: Dziekuję za rozmowę. 

Foto: Grzegorz Szklarek

Franz Ferdinand, Warszawa, Stodoła, 30.04.2022. Info o koncercie: http://bityl.pl/KYiK5 

 


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load