Wywiady

Dawid Podsiadło

2013-06-03

Nasz wywiad z ubiegłorocznym zwycięzcą programu "X-Factor" Dawidem Podsiadło z okazji wydania jego debiutanckiego, solowego albumu "Comfort & Happiness".

Rozmowa z: Dawid Podsiadło

- Album „Comfort & Happiness” ukazał się niemal równo rok po Twym zwycięstwie w „X-Factorze”. Szybko się uporaliście z nagraniem płyty.

- Tak, ale pamiętajmy, że większość tych piosenek była już skomponowana przed mym udziałem w „X-Factorze”. Byłem więc w tej szczęśliwej sytuacji, że nie musiałem tworzyć nowego materiału od podstaw. Miałem też szczęście, że mogłem współpracować ze znakomitym producentem Bogdanem Kondrackim i wokalistką oraz autorką tekstów Karoliną Kozak. Nasza kooperacja układała się bardzo sprawnie. Już na pierwszym spotkaniu, podczas którego mieliśmy omówić naszą współpracę, doszliśmy do wniosku, że zamiast rozmawiać, lepiej będzie coś zrobić i tak powstała kompozycja „ I’m Searching”. W piosence tej jest fragment z ciekawie brzmiącymi syntezatorami oraz kilkoma ścieżkami wokalnymi nałożonymi na siebie. Właśnie dzięki tej kompozycji nabraliśmy pewności, że z naszej współpracy wyjdzie coś ciekawego i że nie musimy się ograniczać. Zaczęliśmy się spotykać co tydzień, po trzy dni. Podczas każdej z sesji nagrywaliśmy po 2-3 utwory.

- A jak się układała Twa współpraca z Bogdanem Kondrackim?

- Nigdy, aż do tej płyty, nie interesowałem się tym, na czym polega rola producenta. Teraz już wiem, że odpowiada on za całokształt albumu. Pomimo, że bazowaliśmy na moich pomysłach, to Bogdan sprawił, że te utwory brzmią świeżo i profesjonalnie. Jednocześnie nic nie robił za mnie i pozwalał mi na wtrącanie przysłowiowych „trzech groszy”. Mogłem dodawać swoje partie gitary, choć moje umiejętności w grze na tym instrumencie nie są najwyższe. Kilka razy zdarzyło się, że nagrywaliśmy mój wokal, za pomocą którego przekazywałem dźwięki, które chciałem, aby on zagrał na gitarze. I wyszło mu to całkiem nieźle (śmiech). Przykładem jest tu solówka gitary w „Vitane”. Bogdan nie chciał ingerować w muzykę pod moją nieobecność w studio nagraniowym. Robił wtedy jedynie drobne poprawki. Mówił mi, że nie chce niczego zmieniać, gdyż źle by się z tym czuł. Dlatego też mam poczucie, że jest on niemal pełnoprawnym współtwórcą tej płyty. Zrobił dla niej naprawdę bardzo dużo.

- Skąd bierzesz inspiracje do swoich tekstów? Jaki jest proces ich powstawania w Twoim przypadku?

- Teksty powstają u mnie po skomponowaniu muzyki. Bardzo rzadko jest tak, że zaczynając tworzyć tekst, wiem, o czym on będzie.  Tematykę piosenki sugeruje mi muzyka albo tytuł kompozycji. Jeśli dana piosenka jest mroczna i nostalgiczna, to piszę tekst na przykład o przemyśleniach egzystencjalnych, o zmierzeniu się z własnymi problemami czy słabościami.  Jeśli kompozycja jest pogodna i lekka, to tworzę tekst na przykład o nadziei i szczęściu.

W przypadku mojego zespołu Curly Heads, proces tworzenia tekstów jest nieco inny. Tam pomysły na teksty podrzuca mi gitarzysta. Pisze do mnie na przykład: „Kawa jest niedobra”. I od tego hasła zaczynam tworzyć słowa do utworu. Z kolei kiedyś basista Curly Heads skomponował piosenkę. Wiedziałem o jego ówczesnych rozterkach sercowych, więc napisałem tekst, z którym mógłby się utożsamić.

- Powiedziałeś, że utwory z „Comfort & Happiness” istniały jeszcze przed Twym udziałem w „X-Factorze”.  Czy gdybyś nie wziął udziału w tym programie to one w ogóle by się ukazały? A może przeznaczyłbyś je dla swoich zespołów Curly Heads i Reaching For The Sun?

- Na pewno nie trafiłyby do Curly Heads i Reaching For The Sun. Zawsze wiedziałem, że ukażą się kiedyś na mojej solowej płycie, gdyż po prostu nie pasowały do tamtych projektów.

- Do „X-Factora” startowałeś dwa razy. Skąd u Ciebie takie zacięcie, aby zaistnieć w tym programie?

- Miałem duże wątpliwości przed startowaniem tam po raz drugi. Gdy odpadłem po raz pierwszy, miałem poczucie, że nie zrobiłem tego, co mogłem zrobić. Byłem bardzo stremowany i zapomniałem tekstu podczas występu. Jednocześnie z drugiej strony odbiór był taki, że jestem za młody, że sobie nie poradzę. Czułem, że mogę zrobić jeszcze więcej. Dostałem telefon, czy nie chciałbym spróbować w „Mam Talent”. Po przemyśleniu tej propozycji, poszliśmy tam z Curly Heads. Byliśmy tam bardzo źle nagłośnieni. Po występie dostałem wybór: albo przechodzę dalej sam, albo w ogóle nie przechodzimy. Wybrałem tą drugą opcję, gdyż nie wyobrażałem sobie, abym mógł się odciąć od zespołu.

Wkrótce potem pojawił się kolejny „X-Factor”. Mając w pamięci mój debiutancki, nieudany występ, chciałem spróbować raz jeszcze.  Bardzo chciałem dojść przynajmniej do etapu z odcinkami na żywo. To był mój główny cel. Gdy dostałem się do domów jurorskich, to byłem bardzo zadowolony, że osiągnąłem plan minimum. A gdy później dostałem się do odcinków na żywo to już było mi obojętne czy odpadnę w pierwszym odcinku czy też później (śmiech).

- Wystąpiłeś tam między innymi z Katie Melua. Wiem, że jest to Twoja ulubiona artystka.

- To prawda.  Katie jest dla mnie główną inspiracją muzyczną i przepiękną kobietą (śmiech). Słucham jej od kilku lat i jest dla mnie kimś wyjątkowym. Dlatego ogromną radość, a jednocześnie stres wywołała u mnie możliwość wspólnego z nią występu w „X-Factor”.  To było przecież spełnienie jednego z moich marzeń.

- Jak wygląda obecnie sytuacja z Curly Heads i Reaching For The Sun w kontekście wydania przez Ciebie solowej płyty?

- Z Curly Heads zaczęliśmy pracować nad nową płytą i mam nadzieję, że ukaże się ona najpóźniej na początku przyszłego roku. Najlepiej, gdyby trafiła ona do sklepów między moją pierwszą a drugą płytą.  Zarówno z Curly Heads, jak i Reaching For The Sun będziemy grali koncerty. Wiadomo, że moja praca z tymi dwoma zespołami teraz nieco koliduje z moimi solowymi planami, gdyż jest to dla mnie obecnie priorytet. Jednak podkreślę raz jeszcze, że oba zespoły istnieją i będziemy działali.

- Jak Ty się zmieniłeś po występie w „X-Factor”? Wiem, że jesteś osobą spokojną, ceniącą ognisko domowe, a tu nagle zaczął się medialny szum wokół Ciebie.

- Myślę, że w ogóle się nie zmieniłem. Jestem taki sam, jaki byłem przed udziałem w tym programie. A szum wokół mnie za bardzo mi nie przeszkadza. Oczywiście, że pod koniec dnia, po serii występów promocyjnych czy iluś tam wywiadach jestem zmęczony i chciałbym odpocząć, ale mam świadomość, że wszystko, co się teraz dzieje robię z korzyścią dla płyty i dla muzyki, co jest najważniejsze. Poza tym: ja lubię rozmawiać i lubię odpowiadać na pytania. Uważam, że poznanie osoby, która stoi za nagraniem płyty, pomaga też w zrozumieniu muzyki tego artysty. A myślę, że mam coś ciekawego do powiedzenia (śmiech).


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load