Wywiady

Michał "Spodziu" Spodymek (Pampeluna)

2013-07-10

Rozmowa z Michałem "Spodziem" Spodymkiem, gitarzystą grupy Pampeluna, która w czerwcu wydała drugi album zatytułowany "777".

Rozmowa z: Michał "Spodziu" Spodymek

- Skąd te trzy siódemki w tytule Waszej nowej płyty „777”?

-  Powstaliśmy 7 lipca 2007 roku w Krakowie i chcieliśmy do tego nawiązać, bo to jednak nietypowa data. I nieprędko się powtórzy (śmiech).

- Jest to Wasz drugi album, a często mówi się, że właśnie ta płyta, a nie debiut, jest najważniejsza dla danego wykonawcy. Jak Ty ją oceniasz kilka tygodni po wydaniu?

- Szczerze powiem, że mam obu płyt po dziurki w nosie (śmiech). Materiał z „777” grałem już chyba z 500 razy na próbach i kilku koncertach i ciężko mi to ocenić. Natomiast pamiętam, że gdy po raz pierwszy słuchałem tego materiału w studiu nagraniowym to bardzo mi się podobał. Z tego względu, że jest on dość zróżnicowany. A nie jest to sprawa łatwa w tym rodzaju muzyki. Pomimo tego zróżnicowania album tworzy spójną całość brzmieniowo – to pewnie zasługa Piotra Owczarzaka, który nam to miksował. Pamiętam też, że osoby ze studia nagrań, które pracowały z nami przy tej płycie także były bardzo pozytywnie nastawione do tego materiału. Podobnie było z kilkoma osobami z „branży”, którym ten album przedstawiliśmy. Każdy z nich ocenił, że jest to świeżość na naszym rynku, jeśli chodzi o ciężkie granie.

- Novum jest na pewno kompozycja „Legenda o Lustrze” utrzymana w stylistyce góralskiej i z gościnnym udziałem Jelonka.

- Wszyscy mieszkamy na Pomorzu Środkowym, ale kochamy góry. Zawsze staraliśmy się grać jak najczęściej w Małopolsce. Lubimy ludzi z gór, lubimy tamtejszą kulturę i zawsze mieliśmy ochotę, aby wpleść w jakiś utwór elementy góralskie. Tak się złożyło, że mieliśmy kontakt do Michała Jelonka, bardzo miłego człowieka i świetnego muzyka, więc postanowiliśmy zaprosić go do współpracy przy tej kompozycji. Zgodził się przyjechać do studia nagraniowego, zgodził się zagrać partię skrzypiec. Na „kolanie” wymyśliłem melodię, o zagranie której go poprosiłem. Zrobił to od razu i tak powstała ta piosenka. Początkowo miała być ona schowana na „777” jako tzw. bonus track, ale wytwórni Metal Mind tak się spodobała, że wykorzystali ją do promocji albumu. Dla niektórych może to być dość mylne, gdyż mogą sobie pomyśleć, że nasza płyta jest folkowa. Nic z tych rzeczy. Był to po prostu taki żarcik, którego się nie wstydzimy. Ale na pewno nie jest to utwór reprezentatywny dla tej płyty.

- W utworze „Prick Is Your Name” wystąpił także Titus z grup Acid Drinkers oraz Anti Tank Nun…

- Zaproszenie go było kwestią dosłownie dwóch maili. Przesłaliśmy mu wstępną wersję utworu, by dowiedzieć się, czy jest on w ogóle zainteresowany. Był zainteresowany, więc przyjechał do nas, do Izabelin Studio. Przez cały dzień nagrywaliśmy instrumenty do tego utworu, on przyjechał wieczorem i miał już zarejestrowany podkład instrumentalny. Pokazaliśmy mu tekst, pokazaliśmy linię melodyczną. Titus to zawodowiec absolutny. Zrobił dwa podejścia, nagrał dwie ścieżki wokalne. I tak to wyglądało.

- Na „777” teksty są w trzech językach: hiszpańskim, angielskim i polskim. Nie lepiej było skupić się na jednym?

- Na naszej pierwszej płycie 95% tekstów było po hiszpańsku. Wiele osób nam wówczas zarzucało, że śpiewamy o niczym. Nie ukrywamy, że traktujemy wokale jako czwarty instrument. Jednak w przypadku „777” chcieliśmy już coś przekazać w naszych tekstach pierwszoplanowo, więc zrobiliśmy to w języku polskim. Poza tym niektóre wyrażenia, takie jak na przykład „kurwa mać” lepiej brzmią w tekście po polsku niż „motherfucker” po angielsku. A język angielski jest w tekstach dlatego, że jest w naszym odczuciu bardzo melodyjnym językiem. Śpiewając po hiszpańsku ciężko o taką melodyjność słów.

- Macie na swym koncie występ w czerwcu przed Papa Roach w Poznaniu. Jak wspominasz ten koncert?

- Tydzień przed koncertem dostaliśmy propozycję występu przed Papa Roach w Poznaniu, gdyż zespół, który miał przed nimi wystąpić się „wysypał”. Wytwórnia wysłała naszą płytę do ich menadżera i on zgodził się na nasz udział w tej imprezie. Ale ten support, którego miejsce mieliśmy zająć jednak zdecydował się grać, by ostatecznie zrezygnować w dniu imprezy. Dostaliśmy telefon, że mamy jednak przyjechać do Poznania. W ciągu 40 minut wsiedliśmy w busa i dotarliśmy tam. Mieliśmy bardzo mało czasu na próbę, ale już po jej zagraniu mieliśmy godzinę na ochłonięcie. Koncert był bardzo udany, ale było potwornie gorąco od świateł. Klub Eskulap był tak rozgrzany, że wszyscy gitarzyści, także z Papa Roach, koncentrowali się po 2-3 piosenkach by nie wyślizgnęły im się „kostki” z palców. Mieliśmy ogromną tremę, gdyż był to nasz pierwszy bądź drugi koncert po półrocznej przerwie i mieliśmy wcześniej tylko trzy próby. Nie byliśmy więc pewni formy. Po koncercie mieliśmy możliwość pogadania z chłopakami z Papa Roach, ale gdy zobaczyliśmy tych kilkuset fanów czekających na nich to odpuściliśmy sobie, tym bardziej że sami mieliśmy sporo osób, które chciały z nami porozmawiać.

- Wcześniej wspomniałeś, że masz już dosyć obu waszych płyt. Myślicie już o nowym albumie?

 - Mamy już pewne pomysły, ale będziemy musieli je zweryfikować na próbach. Wiesz, mam pewne riffy, ale po przedstawieniu ich reszcie zespołu i zagraniu ich na próbie z całym zespołem może się okazać, że są one albo genialne albo do bani. Także na razie nic konkretnego na ten temat nie mogę powiedzieć. Poza tym jestem jeszcze troszkę zmęczony walką z utworami z „777”. Są 4 osoby w zespole i każdy może coś przynieść do zagrania, jak się komuś wena otworzy to rozpoczniemy walkę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load