Wywiady

Cree

2013-10-02

Sebastian Riedel i Adam Lomania z grupy Cree odpowiedzieli na kilka naszych pytań w związku z premierą nowej płyty tego zespołu zatytułowanej "Wyjdź".

- Po raz pierwszy w historii Cree wydarzyła się sytuacja, że nowa płyta ukazała się zaledwie rok po ukazaniu się poprzedniej…

- SR: Zgadza się. Album „Wyjdź” został zarejestrowany podczas dwóch sesji nagraniowych. Jedna odbyła się na przełomie lutego i marca, a druga w czerwcu tego roku. Obie trwały po jednym tygodniu. My generalnie nie mamy problemów z nagrywaniem płyt. Jesteśmy zgraną ekipą, bierzemy instrumenty, gramy i wszystko nam wychodzi jak z przysłowiowego „kapelusza”. Czasem po godzinie-dwóch mamy gotowy numer. Tu muszę powiedzieć, że jestem z „Wyjdź” bardzo zadowolony. Utwory na tej płycie pięknie się ze sobą łączą, przenikają.

- Jest to jednocześnie Wasza najmocniejsza płyta i, jak informujecie, „najbardziej odjechana”. Skąd taka wizja tego albumu?

- SR: Chcieliśmy bardzo zrobić płytę rockową. Zawsze jesteśmy szufladkowani jako grupa bluesowa, więc tym razem chcieliśmy się od tego odciąć. Mało tego - próbowaliśmy także z innymi gatunkami: reggae, czy grungem. Stąd ten „odjazd”. Generalnie chcieliśmy pokombinować na tej płycie. Mieliśmy bardzo mało czasu na eksperymenty brzmieniowe, ale gdy teraz słucham tego albumu, słyszę, że się to nam udało i bardzo się z tego cieszymy. Właśnie w takim kierunku chcemy iść na kolejnych wydawnictwach Cree.

- Skąd pomysł na reggae w „Być nie mogę”?

- AL: Nigdy wcześniej nie graliśmy w tej stylistyce, więc tym razem, chcąc zerwać z szufladkami, o których wspomniał Bastek, spróbować sił w tym właśnie gatunku. Myślę, że wyszło nam to bardzo dobrze.

- Grunge w „Halucynacji”?

- SR: Grunge tkwił we mnie zawsze. Ostatnio mam znowu fazę na muzykę, jakiej słuchałem w latach 90. czyli właśnie: Pearl Jam, Guns n’Roses, Velvet Revolver, Slash’s Snakepit. Pewnej nocy, w mej głowie pojawił się pomysł na riff. Następnego dnia rano, gdy zgromadziliśmy się na dole w studio nagraniowym, zagraliśmy ten riff wszyscy razem. Szybko powstał z tego właśnie ten utwór.  

- Czy nie jest tak, że gdybyście ten album nagrywali dłużej niż 2 tygodnie, to brzmiałby on zupełnie inaczej i nie byłby on tak „odjechany”?

- SR: Wydaje mi się, że tak by właśnie było. Zawsze jest tak, że gdy masz więcej czasu na sesje nagraniowe, to wszystko mógłbyś zrobić inaczej: inne miksy, inne brzmienia instrumentów. I gdybyśmy nie mieli tego poczucia, że coś mogłeś zrobić inaczej, to przestalibyśmy grać. Trzeba mieć dystans do tego, co się robi i zostawiać sobie pewien niedosyt po zakończeniu pracy nad płytą.

- W jaki sposób pracujecie nad nowymi kompozycjami?

- SR: Przede wszystkim nagrywamy je na tak zwaną „setkę”. Lubimy być razem w studio i rejestrować nowe kompozycje razem. Czasem tylko później dogrywamy solówki gitarowe czy dodatkowe wokale.

- Płyta nosi tytuł „Wyjdź”, podobnie jak jeden z utworów na tym albumie. Skąd taki wybór?

- AL: Tytuł albumu został zaczerpnięty od tytułu tej kompozycji. Autorem tekstu w tej piosence jest Darek Dusza. Bardzo się nam spodobały słowa jego autorstwa, które traktują o tym, aby ludzie wyszli z domów. „Wyjście z czegoś” jest zawsze bardzo pozytywne. Dlatego wybraliśmy tytuł „Wyjdź”.

- Sześć z jedenastu tekstów na tej płycie jest autorstwa Darka Duszy, znanego chociażby z Shakin’ Dudi czy Redakcji. Skąd pomysł na współpracę z nim?

- AL: Z Darkiem znamy się od wielu lat. Zresztą on kiedyś działał jeszcze z Dżemem. W związku z tym, że tak szybko nagrywaliśmy płytę, mieliśmy problem z tekstami. Postanowiliśmy poprosić o ich napisanie kogoś spoza zespołu. Wybór Darka był strzałem w dziesiątkę, gdyż ma on łatwość pisania świetnych tekstów w krótkim czasie.

- Dlaczego wybraliście studio Zbigniewa Preisnera w Niepołomicach. Jest tu studio nagraniowe, które specjalizuje się przede wszystkim w muzyce filmowej i klasycznej.

- AL.: Niby tak, ale sprzęt, w jaki jest to studio wyposażone jest na najwyższym, światowym poziomie. Mikrofony za kilkadziesiąt tysięcy złotych (śmiech). Także wybraliśmy tamto miejsce ze względu na jakość sprzętu.

- Sebastian, na początku naszej rozmowy dałeś do zrozumienia, że masz już pewną wizję kolejnych wydawnictw Cree. Możesz zdradzić więcej na ten temat?

- SR: Generalnie chcemy podążać w stronę brzmień analogowych a la lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Chcemy w czasach brzmień cyfrowych uzyskać brzmienie z tamtych czasów, ale nie jest łatwo. Wszystko jest tak zdigitalizowane, że ludzie nie umieją pracować na taśmach analogowych. Jednak my chcemy, aby nasz kolejny album miał w całości brzmienie analogowe.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load