Wywiady

Lora Szafran

2013-10-08

Znakomita wokalistka jazzowa Lora Szafran opowiedziała nam między innymi o powstawaniu jej najnowszego albumu "Nad Ranem".

Rozmowa z: Lora Szafran

- Po raz pierwszy od wielu lat wydała Pani nową płytę rok po premierze poprzedniego wydawnictwa. Czy to sukces ubiegłorocznego albumu „Sekrety życia według Leonarda Cohena” tak Panią zdopingował?

- Nie, nie (śmiech). Tak wyszło. Naciskano mnie bym jak najszybciej wydała coś nowego. Ostatnią płytę z autorskim materiałem wydałam ponad 20 lat temu. Później wydawałam albumy poświęcone czyjejś twórczości. A to wspomnianemu Cohenowi, a to Włodzimierzowi Nahornemu, duetowi Wasowski/Przybora. Nagrałam też płytę z Włodkiem Pawlikiem z poezją Iwaszkiewicza.

- Czemu przez te 20 lat nie nagrała Pani autorskiej płyty?

- Przez te 20 lat nie znalazłam odpowiedniego „tworzywa”. Oczywiście, że dostawałam propozycje stworzenia materiału autorskiego, ale po jakimś czasie decydowałam, że jednak nie chcę brać udziału w tym konkretnym projekcie.

- W jednej z ostatnich wypowiedzi powiedziała Pani, że przed nagraniem albumu „Nad Ranem” poczuła się Pani wystarczająco „dojrzała”, aby stworzyć tę płytę. Trochę zdziwiła mnie ta wypowiedź z ust wokalistki o tak bogatym dossier artystycznym…

- Była to wypowiedź nieco żartobliwa. Natomiast faktem jest, że poczułam się na tyle dojrzała, aby będąc artystką z bagażem doświadczeń, nagrać album, na którym są piosenki kompozytorów, których ja wybrałam, nagrane przez muzyków, których także ja wybrałam. Także ja wymyśliłam kto napisze teksty na tę płytę.

- Ważną postacią biorącą udział w powstawaniu „Nad Ranem” był znakomity muzyk i aranżer Miłosz Wośko… 

- Zgadza się. Jest to już moja druga płyta nagrana z Miłoszem. Jest on młodszy ode mnie, ale doskonale się rozumiemy, choć często nie brakuje między nami sporów artystycznych wynikających chociażby z różnicy pokoleniowej. Ale to zderzenie dwóch pokoleń dobrze robi. Zawsze na końcu dochodzimy do kompromisu. Miłosz zaaranżował większość utworów, ale także skomponował kilka piosenek, a nawet  napisał jeden tekst.

- Jednym z kompozytorów na „Nad Ranem” jest Seweryn Krajewski. Jak doszło do Waszego spotkania?

- Seweryna poznałam kilka lat temu, gdy nagrywałam płytę „Krajewski Smooth Jazz”. Zaśpiewałam tam w dwóch utworach, w tym w „Uciekaj moje serce” z serialu „Jan Serce”. Okazało się, że moje interpretacje spodobały się Sewerynowi. Po kilku latach postanowiłam zadzwonić do niego i zapytać, czy nie miałby dla mnie jakiejś propozycji, bo nie ukrywam, że zależało mi na tym, by dostać od niego muzykę. Pomyślałam, że połączenie mego sposobu śpiewania z jego  muzyczną „słowiańskością” może być ciekawe. Seweryn powiedział mi, że daje mi wolną rękę w kwestii, jak zabrzmią jego utwory na nowej płycie. Jest to dla mnie zaszczyt, że ikona polskiej muzyki pop aż tak mi zaufała.

- Drugim znakomitym artystą, który figuruje jako kompozytor na Pani płycie jest Michał Urbaniak…

- Jestem od lat kojarzona z muzyką jazzową, więc Michała znam od dawna. Ale do tej pory nie mieliśmy okazji współpracować. Zadzwoniłam do niego z pytaniem, czy nie ma czegoś, co mogłabym zaśpiewać. Dostałam od Michała kilka propozycji i wybrałam to, co po pierwszym przesłuchaniu „zakręciło”. Podobnie jak w przypadku Seweryna Krajewskiego, także utwór Michała Urbaniaka brzmi w ostatecznej wersji inaczej niż pierwotnie. Dopiero gdy te piosenki przybrały taką formę, jaka mi odpowiadała, wysłałam je do tekściarzy. Wśród nich są między innymi: Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak, Darek Dusza, Piotr Brymas, jest także jeden tekst nieżyjącego Jonasza Kofty. Także całą płytę napisali mi panowie, ale mimo to uważam, że jest ona bardzo kobieca (śmiech).

- Skąd tytuł płyty „Nad Ranem”?

- Płyta zaczyna się od „Powrotnika” czyli piosenki o tym, co mnie w życiu spotkało. Potem są przemyślenia kobiety w pewnym wieku, a na końcu pojawia się nadzieja, że coś mnie jeszcze w życiu spotka (śmiech). Tytuł mógłby być np. „Wieczorem” bądź „Chwila ciszy”, ale właśnie nad ranem można się wyłączyć, przemyśleć pewne sprawy, albo po nieprzespanej nocy usiąść przed lustrem i spojrzeć sobie w twarz.

- Czy będąc Artystką o wieloletnim stażu i wspaniałych osiągnięciach artystycznych nie myślała Pani o przekazywaniu swej wiedzy młodszym kolegom i koleżankom?

- Wielokrotnie dostawałam propozycje wykładania w Lublinie, Wrocławiu i Katowicach, ale mimo wszystko wolę śpiewać niż nauczać.  Natomiast co roku jeżdżę do Krakowa na Summer Jazz Academy. Wykładają na niej, obok Polaków, Amerykanie z St.Louis i Austriacy z Grazu. I tam, raz do roku przez 10 dni, prowadzę warsztaty wokalne.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load