Wywiady

Ania Brachaczek (BiFF, Panny Wyklęte)

2013-10-15

Zapraszamy do lektury wywiadu z Anią Brachaczek przeprowadzonego z okazji premiery nowego albumu grupy BiFF "Attenizone Bambino".

Rozmowa z: Ania Brachaczek

- Ukazał się właśnie Wasz drugi album. Jakie odczucia po premierze?

- Cieszę się, że ta płyta w końcu się ukazała! Cały proces powstawania i wydawania „Attenzione Bambino” trwał bardzo długo i ja już chciałam mieć to wszystko z głowy. Materiał, jaki trafił na ten album jest stary i już nawet nie chce się nam grać tych piosenek. Dlatego postanowiliśmy przejść do kolejnego etapu działalności i rozpoczęliśmy pracę nad nowymi piosenkami. A ten album wydaliśmy przede wszystkim dlatego, że szkoda byłoby nie pokazać światu tych piosenek. Ale chcę od razu uspokoić naszych fanów, że nie traktujemy utworów z „Attenzione Bambino” po macoszemu. Są to ważne dla nas utwory. Postaraliśmy się, aby była ładna okładka, aby każda z tych piosenek była na światowym poziomie (śmiech).

- W utworach z „Attenzione Bambino” jest bardzo dużo energii. Nagrywaliście te piosenki na tak zwaną „setkę”?

- Naprawdę tak to brzmi? (śmiech). Nie, niestety nie nagrywaliśmy „na żywo”, ale rzeczywiście: staraliśmy się, aby w tych piosenkach czuć było spontaniczność. Co prawda jesteśmy wyluzowanym zespołem, ale nagrywaliśmy „po bożemu” czyli każdy instrument oddzielnie.

- Jak tworzycie nowe utwory?

- Każde z nas przynosi szkic piosenki i zaczynamy wspólnie opracowywać poszczególne utwory. Ostatnio, ze względu na to, że mam małe dziecko, pracuję bardziej „korespondencyjnie”. Moi koledzy z zespołu spotykają się na próbach, a ja w domu piszę tekst i wymyślam melodię do tego.

- Jak powstają Twe teksty?

- Czasem jest tak, że nagle wpadnie mi do głowy pomysł, wokół którego zaczynam budować dalszą część tekstu. Często jest też tak, że ktoś poda mi słowo-klucz, na którym opieram dalsze pomysły na słowa danej piosenki. Ostatnio z kolei miałam łatwiej, bo przygotowaliśmy muzykę do słuchowiska dla dzieci. Po przeczytaniu książki i zorientowaniu się o czym mają być te piosenki napisałam teksty w rekordowo krótkim czasie (śmiech). Jednak pisanie słów do utworów na płyty BiFF przychodzi mi trudniej.

- Jaki była rola grupy Acid Drinkers w powstaniu utworu „Chłopak”?

- (śmiech_ To jest ulubiona piosenka Ślimaka (perkusista Acid Drinkers – przyp.GS). Powiedział, że musi zagrać w niej na bębnach. Dodatkowo pilnował procesu nagrywania i miksowania tego utworu. Tak się „uczepił” tego numeru, że właściwie jest to jego piosenka.

- Ale Ślimak nie był jedynym łącznikiem między Wami a Acid Drinkers. Album powstał w studio Perlazza należącym do gitarzysty Perły…

- Perła… To tak słodziutki chłopak (śmiech). A już poważnie mówiąc: współpraca z Perłą była świetna. To fantastyczny muzyk i kompan, skrupulatny realizator dźwięku. Na każdym kroku starał się nam pomagać i być jak najbardziej uczynny. U niego musi być ład i porządek. Gdy coś nie pasuje, to jest od razu wyrzucane.

- Czyli byłaś rzucona pomiędzy samych facetów. Jak się czujesz będąc jedyną kobietą w gronie mężczyzn?

- Eeee, już się do tego przyzwyczaiłam (śmiech). Gram z nimi już od kilku lat i są to moi przyjaciele. Także nie traktuję tego na zasadzie odmienności płci (śmiech). Mogę nawet powiedzieć, że traktuję ich jak swoją rodzinę, a czasem z rodziną nie ma się takich relacji, jakie mam z nimi.

- Słyszałem, że muzyka BiFF trafiła do polskiego filmu…

- Tak. Tytuł tego filmu to „Dżej Dżej” w reżyserii Macieja Pisarka. Główną rolę gra Borys Szyc. To film o jakimś kolesiu, który kupuje GPS-a i zakochuje się w głosie z tego urządzenia (śmiech).

- Specjalnie nagraliście muzykę do tego filmu?

- Częściowo zostały tam wykorzystane piosenki z naszej płyty „Ano”, częściowo utwory, których nigdy nie wydaliśmy. Jest też kilka tematów nagranych specjalnie na potrzeby filmu.

- Nadal działasz w projekcie Wyklęte Panny?

- Oczywiście. Cały czas gramy koncerty. Jeszcze w tym miesiącu zagramy w Wilnie i Opolu. W grudniu będziemy w Warszawie. Nie spodziewałam się, że ten projekt będzie tak popularny. Dwa tygodnie temu byliśmy na 11 miejscu listy sprzedaży płyt w Polsce. Ludzie piszą do nas miłe listy. Bałam się, że ten projekt będą wspierały tylko prawicowe media, a tu okazało się, że cała Polska nas lubi (śmiech).

- Dziękuję za wywiad.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load