Wywiady

Arkadiusz "Opath" Gruszka (Leash Eye)

2013-10-21

"Hard Truckin' Rock" to tytuł trzeciej płyty warszawskiej grupy Leash Eye. Z okazji premiery porozmawialiśmy z jej gitarzystą "Opathem".

Rozmowa z: Arkadiusz "Opath" Gruszka

- Wasz nowy album to kopalnia świetnych, rockowych melodii. Jaki jest Twój przepis na dobrą,  rockową piosenkę?

- Hm, trudne pytanie. Myślę, że nie postępujemy według jakiegoś przepisu, lecz po prostu gramy to, co siedzi nam w duszach. Oczywiście pracujemy nad tymi melodiami, ale nasza muzyka powstaje w sposób dość naturalny.

- A jak powstawała tym razem?

- Na "Hard Truckin' Rock" wyglądało to nieco inaczej niż na naszych dwóch poprzednich albumach. Tym razem o wiele większy wkład w tworzenie materiału miał nasz klawiszowiec Voltan. Podczas pracy nad poprzednim albumem pojawił się na tyle późno w składzie Leash Eye, że zostało mu tylko zagrać w studio nagraniowym skomponowane przez niego partie klawiszy. Tym razem jest kilka utworów i tekstów jego autorstwa. Stworzył także pewną ilość linii wokalnych.

I jeszcze jedno novum: otóż po raz pierwszy w historii Leash Eye skomponowaliśmy płytę w pół roku. Specjalnie powiesiliśmy przysłowiowy „bat” nad naszymi głowami w postaci określonych terminów rezerwacji studia nagraniowego. W tym terminie musieliśmy się zmieścić. Mieliśmy na zrobienie materiału do płyty pół roku i tak się stało.

- Czy gdybyście nagrywali ten album dłużej niż pół roku i bez tego „bata” nad głową, album brzmiałby inaczej?

- Być może brzmiałby lżej lub ciężej, po prostu troche inaczej. Chodzi o to, że mogłyby ewoluować, ale nie potrafię powiedzieć, w którą stronę. Natomiast nie byłyby to zmiany znaczące, a bardziej kosmetyczne. Zawsze jest tak, że gdy już nagrasz płytę, a potem jej słuchasz, to się zastanawiasz: tutaj można było coś zmienić, a tutaj wstawić inny dźwięk. Nie oznacza to jednak, że dzięki takiej zmianie byłoby lepiej. Po prostu byłoby inaczej. Słyszę to nawet w starych nagraniach Metalliki (śmiech).

- Zarówno na nowej płycie, jak i na poprzedniej teksty są po angielsku. Na pierwszym albumie większość była po polsku. Dlaczego zdecydowaliście się na język Szekspira?

- Przy pierwszej płycie mieliśmy jeszcze założenie, że wszystko chcemy robić po polsku. Później, bodajże nasz wokalista Sebastian uznał, że jednak bardziej pasuje mu śpiewanie po angielsku. Poza tym po pierwszym albumie zaczęliśmy ewoluować w stronę amerykańskiego brzmienia i klasyki hard rocka, więc nawet się dobrze złożyło, że śpiewamy po angielsku. Ten język jest po prostu stworzony do takiej muzyki.

- Od 2009 roku nagrywacie w niezmienionym składzie. Czy te 4 lata wspólnego grania na tyle scementowało zespół, że można uznać ten skład za idealny?

- Zawsze może być lepiej, ale nie czujemy potrzeby zmiany. Tak jak jest, jest dobrze. Ale też nigdy nie powiem, że jest to ideał (śmiech).

- Jakie czynniki mogłyby zadecydować o tym, że moglibyście zrobić tzw. „karierę” za Oceanem?

- Wielokrotnie o tym myślałem. Widzę, że coraz więcej zespołów w Polsce patrzy w stronę USA. Jest taki trend, aby brzmieć po amerykańsku. Rynek amerykański jest na tyle trudnym rynkiem, że wbrew pozorom nie jest to takie proste. Gdyby to było łatwe, to już mielibyśmy w stanach kilka polskich zespołów i nie zaliczam do tej grupy Behemotha czy Decapitated. My staramy się, aby nasze utwory były osadzone w realiach amerykańskich, także w warstwie tekstowej. Nie wiem, może udałoby się nam wniknąć w środowisko tamtejszych kierowców ciężarówek? (śmiech). Choć z drugiej strony, oni pewnie słuchają więcej country niż amerykańskiego rocka. Także, nie wiem….

- Dlaczego minęło aż 13 lat między powstaniem zespołu, a nagraniem przez Was debiutanckiej płyty?

- Powód był banalny: częste zmiany składu na początku, brak przekonania, co do przyszłości grupy. Na początku spotykaliśmy się bardziej po to, by sobie pograć na próbach niż grać koncerty. Poza tym to były czasy, gdy internet nie był tak powszechny i nie było tak łatwo o kontakty. Teraz z sieci możemy dowiedzieć się:  kto jest wydawcą, gdzie mieści się jego siedziba, kto podejmuje decyzje. Tak właśnie było w przypadku naszej drugiej płyty, gdy związaliśmy się z Metal Mindem. Wysłaliśmy im kilka numerów, spodobało się im i tak współpracujemy już trzy lata. Natomiast w przypadku pierwszej płyty chyba aż dwa lata szukaliśmy wydawcy i dystrybutora , którym została niezależna wytwórnia Metal Mundus. I tak minęło tych kilkanaście lat.

- Dziękuję za wywiad.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load