Wywiady

Mirek Gil (Collage)

2013-10-21

Nasz wywiad z gitarzystą Mirkiem Gilem z warszawskiej grupy prog-rockowej Collage, która reaktywowała się po 17 latach.

Rozmowa z: Mirek Gil

- Skąd decyzja o reaktywacji Collage po 17 latach przerwy?

- To była spontaniczna decyzja. Pomysłodawcą byłem ja. Tu chcę podkreślić, że przez te lata spotykałem się dość często z kolegami z zespołu i z ich strony nie było żadnych obiekcji wobec tej propozycji. Jedyne obiekcje mieliśmy wobec wokalisty Roberta Amiriana, który zawsze był troszkę z boku zespołu. Nasze obawy się potwierdziły i Robert nie weźmie udziału w tym projekcie. I tutaj chcę od razu zdementować wszystkie plotki: między nami nie ma żadnych niesnasek ani wzajemnych pretensji.

- Kto zatem zajmie jego miejsce za mikrofonem?

- Karol Wróblewski czyli wokalista, który śpiewał w moich zespołach Believe i Mr.Gil. Postanowiliśmy się z nim umówić i porozmawiać, czy by chciał wstąpić w szeregi Collage. Zgodził się z entuzjazmem, więc poprosiliśmy, by przygotował kilka utworów, abyśmy mogli sprawdzić, jak będzie pasował do zespołu. Okazało się, że jest idealnie. Jest przede wszystkim dużo energii między nami, co zawsze cechowało Collage. Poza tym Karol jest pierwszym wokalistą tak bardzo zaangażowanym w działalność grupy. Nie chwaląc się uważam, że będzie bardzo, bardzo fajnie.

- Czujecie się w formie?

- Oczywiście. Jesteśmy młodzi, eleganccy i wysportowani (śmiech). Wiesz, czuję, że teraz gram na gitarze o przynajmniej 50% lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Myślę, że moi koledzy również tak się czują. Jest w nas jeszcze większa dojrzałość muzyczna i to słychać.

- Czy macie w planach nowe nagrania?

- Wiesz, jeszcze jest trochę za wcześnie na to. Reaktywowaliśmy się latem tego roku. Na razie możemy się pochwalić tym, że dostaliśmy mnóstwo propozycji zagrania koncertów za granicą. Na trasie będziemy grać jedynie stare kompozycje. Ale w przyszłości chcielibyśmy nagrać nową płytę. Ale nie mamy na nią jeszcze żadnych pomysłów.

- Czy zmieniliście aranżacje utworów na potrzeby tych koncertów?

- Tak, te piosenki są w trochę innych aranżacjach. Ale wiadomo, że będzie dużo solówek gitarowych, czego fani ode mnie oczekują (śmiech). Myślę, że będą mnie oni mieli dosyć po tej trasie.

- Czy traktujesz tę reaktywację, jako kontynuację tego, co zostało przerwane w 1996 roku?

- Wiem, że oczekiwania są ogromne, ale nie traktuję tego w ten sposób. Collage zawsze pozostanie Collage. Mamy własne, charakterystyczne brzmienie i takimi chcemy pozostać. Nie będziemy niczego zmieniać, jak chociażby grupa Marillion, która stała się innym zespołem po dołączeniu do nich Steve’a Hogartha.

- Ale Wasze brzmienie też ewoluowało przez lata…

- Oczywiście, z tym, że my poszliśmy w kierunku łatwiejszej, bardziej przystępnej muzyki.  Na samym początku, o czym mało kto pamięta, Collage brzmiało jak King Crimson. To była muzyka bardzo awangardowa. Ja i Wojtek Szadkowski mamy niewydane nagrania Collage z tamtych czasów. Myślę, że nawet dla przeciętnego fana rocka progresywnego byłaby ona trudna do przełknięcia.

- Wielu fanów uważa album „Moonshine” za Wasze największe dokonanie. Czy nagrywając to wydawnictwo mieliście poczucie, że powstaje coś wyjątkowego?

- Nie do końca. Wiesz, my przy pracy nad każdą z naszych płyt myślimy, że właśnie powstaje nasza najlepsza płyta (śmiech). Natomiast tworzeniu „Moonshine” poświęciliśmy bardzo dużo czasu, bo aż dwa lata. Rzecz rzadko spotykana obecnie, gdy wytwórnie dopingują wykonawców do jak najczęstszego nagrywania i wydawania.

- Nie odpowiada Ci taka wizja?

- Nie, przeraża mnie to. My będziemy niezależni, nie będziemy związani z żadną wytwórnią. Wszystko będziemy nagrywać i wydawać sami. Chcemy mieć kontrolę nad wszystkim, w tym na przykład nad koncertami na DVD. Nie do końca podobają nam się wydawnictwa koncertowe naszych pozostałych projektów wydane w minionych latach. Wiemy, że potrafilibyśmy to lepiej zmontować i wyprodukować. Mamy ku temu warunki oraz specjalistów. Tak się złożyło, że każdy z muzyków Collage „liznął” przez te lata wiedzy z różnych dziedzin takich jak: grafika komputerowa czy realizacja dźwięku. W dzisiejszych czasach musisz być wszechstronny i jest to chleb powszedni muzyków.

- Wracając do „Moonshine”: w przyszłym roku minie 20 lat od wydania tej płyty. Jest moda na wydawanie rocznicowych boxów. Myślicie, aby zrobić coś takiego również z tym albumem?

- Nawet nie wiedziałem, że mija 20 lat (śmiech). Zobaczymy, jak to rozegramy. Wszystko będzie zależało od wielu czynników. Może zrobimy oficjalne DVD z nadchodzącej trasy koncertowej? W każdym razie na chwilę obecną nie mamy planów na specjalną reedycję „Moonshine”.

- Czy reaktywacja Collage oznacza koniec Waszych innych projektów takich jak: Believe czy Satellite?

- Na pewno będzie przerwa w działalności tych zespołów, gdyż nie będziemy w stanie ogarnąć tylu rzeczy na raz. Przy Collage jest bardzo dużo pracy, gdyż ma to być przedsięwzięcie o wiele większe niż tamte dwa zespoły. Collage zawsze było dla mnie i Wojtka Szadkowskiego priorytetem, gdyż jest to zespół któremu poświęciliśmy całe życie. Po rozpadzie zespołu w 1996 roku doszliśmy do wniosku, że  trzeba założyć nowe zespoły, aby przetrwać i nie zardzewieć. I nie było wstydu, bo wszystkie nasze projekty się obroniły.

- Dziękuję za wywiad.

Oto terminy nadchodzącej trasy koncertowej Collage:

2013-10-26   Progresja, Warszawa
2013-10-27   Kuźnia, Bydgoszcz
2013-11-06   Od Zmierzchu Do Świtu, Wrocław
2013-11-07   Bergkeller, Reichenbach, DE
2013-11-08   Das Rind, Rüsselsheim, DE
2013-11-10   De Bosuil, Weert, NL
2013-11-12   U Bazyla, Poznań
2013-11-13   Scenografia, Łodź
2013-11-14   Leśniczówka, Chorzów
2013-11-17   RudeBoy Club, Bielsko Biała
2014-05-03   Rosfest 2014, Gettysburg, USA

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load