Wywiady

Kuba Dębski (Animations)

2013-11-21

Nasza rozmowa z gitarzystą Kubą Dębskim z pochodzącej z Jaworzna grupy Animations. Zespół ten wydał właśnie swój trzeci album zatytułowany "Private Ghetto".

Rozmowa z: Kuba Dębski

- Na nową płytę Animations zatytułowaną „Private Ghetto” musieliśmy czekać aż 4 lata. Dlaczego tak długo?

- Było kilka przyczyn. Przede wszystkim kwestie związane ze zmianą składu zespołu. Kolejna sprawa: straciliśmy 8-9 miesięcy na negocjacjach z potencjalnym wydawcą nowej płyty, które i tak nie zakończyły się sukcesem. Album gotowy był praktycznie w połowie zeszłego roku. Cieszymy się, że w ogóle udało się nam wydać tę płytę.

- Wspomniałeś o zmianie składu. Dlaczego nowym wokalistą został Frantz Wołoch i jaki miał on wpływ na powstanie nowej płyty?

- Frantza próbowaliśmy zaprosić do dołączenia do Animations jeszcze przed nagraniem drugiej płyty „Reset Your Soul” z 2009 roku. Nie był on wówczas zainteresowany, bo był zadowolony ze współpracy ze swoim ówczesnym zespołem. Tymczasem u nas, po wydaniu „Reset Your Soul” nastroje były, łagodnie mówiąc, takie sobie. Musieliśmy ponownie szukać wokalisty i ponownie zgłosiliśmy się do Frantza. Okazało się, że jego zespół się rozpadł i tym razem nam nie odmówił. Zagraliśmy razem dwie próby, podczas których skomponowaliśmy dwa utwory. Wiedzieliśmy, że to jest to!

Frantz jest wokalistą bardziej metalowym i na tej płycie to my się jakby „podpięliśmy” pod niego. I wcale tego nie próbowaliśmy ukrywać. A jego pojawienie się w zespole dało nam potężny zastrzyk energii i dużo mu zawdzięczamy.

- Kto pisze teksty w Animations?

- Każdy z nas. Na „Private Ghetto” jest kilka tekstów Franza, kilka tekstów basisty Bartka Bisagi, dwa perkusisty Pawła Larysza i chyba coś koło trzech moich. Zasada jest prosta: jeśli ktoś z nas ma coś do powiedzenia i nie pisze głupot, to taki tekst jest tłumaczony na angielski (śmiech). Bo pierwotne wersje tekstów powstają po polsku.

- Dlaczego nie chcecie śpiewać po polsku?

- Nigdy nie chcieliśmy śpiewać w naszym języku. Może kiedyś nagramy jakiś utwór po polsku. Powiem może trochę bezczelnie, ale cały czas próbujemy trafić na rynki zachodnie. Bo tam odbiór takiej muzyki jest większy niż u nas. Oczywiście, że Polska jest dla nas bardzo ważna, gdyż mamy tu fanów, ale próbujemy sił przede wszystkim zagranicą.

- Jaka jest tematyka albumu „Private Ghetto”?

- To nie jest „concept album” i nie ma on motywu przewodniego. Teksty są bardzo różne jeśli chodzi o treść. Każdy z nas sięgał do własnych przeżyć, czasem nawet bardzo trudnych. Ale ja na przykład napisałem jeden tekst, który jest niemal polityczny. Nie dosłownie, ale ma on korzenie w pewnych obserwacjach politycznych.

- Wasza pierwsza płyta była instrumentalna a dopiero na drugiej pojawił się śpiew. Dlaczego od samego początku nie tworzyliście z wokalistą?

- Zawsze chcieliśmy mieć wokalistę bądź wokalistkę. Zorganizowaliśmy kilka przesłuchań, na których było pełno kandydatów. Mogliśmy z tego zorganizować kolejnego „Idola” (śmiech). Nie udało się znaleźć nikogo odpowiedniego. Uznaliśmy, że nie będziemy czekać w nieskończoność, więc nagraliśmy album instrumentalny. Potem poznaliśmy Darka Bartosiewicza, który wtedy nam jak najbardziej odpowiadał. Jego tembr głosu pasował idealnie do naszej ówczesnej muzyki zafascynowanej Dream Theater. Niestety, ale później nasza współpraca przestała się na układać na poziomie personalnym. Rozstaliśmy się i okazało się, że wyszło nam to na dobre.

- Wszystkie Wasze dotychczasowe płyty zostały wydane w prowadzonej przez Was wytwórni Sonic Maze. Jakie są według Ciebie plusy i minusy bycia w niezależnym labelu?

- Niewątpliwym plusem jest to, że mamy pełną kontrolę nad tym, co robimy, nad tym, gdzie trafi płyta, jak wygląda i tak dalej. Natomiast minusem jest brak pieniędzy chociażby na promocję. Jeśli zespół ma zaplecze w postaci konkretnej wytwórni, to wiadomo, że łatwiej dotrzeć do szerszego grona słuchaczy. I dlatego cały czas nie ustajemy w poszukiwaniach wytwórni płytowej, która się nami zajmie. Zależy nam na poważnej współpracy, gdyż mamy na koncie i taką sytuację, że mieliśmy podpisany kontrakt, który prawdopodobnie wylądował w koszu. I nie my go tam wrzuciliśmy. Było to bardzo niefajne doświadczenie i nauczka dla nas na przyszłość jak rozmawiać z takimi firmami.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load