WIJ zawisł na "Sznurze"

Newsfoto: Michał DudulewiczPiranha Music
WIJ zawisł na "Sznurze"

Po dwóch albumach i dwóch EP-kach nagranych jako trio, Wij przepoczwarza się w kwartet. Zespół, już z basistą w składzie, prezentuje utwór "Sznur". Zapowiada on płytę "Protisty", która ukaże się 23 października 2026 roku nakładem Piranha Music.

Wij, dotychczas występujący w składzie: Palec (gitara), Tuja Szmaragd (wokal) i Bob (perkusja), został uzupełniony przez basistę Grzegorza „Druta” Włodka, udzielającego się do tej pory jako gitarzysta w post-metalowym Narbo Dacal, a wcześniej w punkowej Inkwizycji.

Kolejny rozdział w historii grupy uzupełniają także nowe muzyczne wpływy. Na albumie Protisty pojawiają się inspiracje latami 90. – ówczesnym rockiem, hardcorem, grungem czy momentami nawet doom metalem. Nie zmieniają się jednak inspiracje tekstowe – to dalej obrazy nierzeczywistych światów, a różnorakie obrzydlistwa opisywane są przy pomocy poetyckiego języka.

Powiązane materiały

WIJ - Bluzg
Recenzja

WIJ - Bluzg

„Bluzg” to wydawnictwo niejako eksperymentalne, na którym trio obraca się w odsłonie grindcore’owej z domieszką różnych odmian mocniejszego metalu.

WIJ rzuca bluzgami
News

WIJ rzuca bluzgami

Równo półtora roku po premierze świetnie przyjętego albumu “Przestwór”, trio wraca z premierowym materiałem. Nowe wydawnictwo grupy zatytułowane “Bluzg” to sześć nowych utworów, które zaskoczyć mogą nawet największych fanów zespołu.

Wij i Narbo Dacal na tournee po Polsce
News

Wij i Narbo Dacal na tournee po Polsce

o świetnie przyjętym debiutanckim albumie oraz EPce "Przeklęte Wody", Wij nie zwalnia tempa i rusza ponownie w Polskę, tym razem promując swoje najnowsze dzieło zatytułowane "Przestwór".

Wij zaprasza w "Przestwór"
News

Wij zaprasza w "Przestwór"

Rok od debiutu w nowej wytwórni świetnie przyjętą EPką, zjawiskowe trio WIJ powraca z nowym albumem “Przestwór” i pierwszym singlem, który zapowiada to wydawnictwo.

WIJ - Przestwór
Recenzja

WIJ - Przestwór

Wij na swoim drugim albumie „Przestwór” nie tylko zmienił jakość swojej muzyki, ale i podkręcił jej przebojowość.

Wij wyda 'Przeklęte Wody'
News

Wij wyda 'Przeklęte Wody'

21 października ukaże się nowa ep-ka grupy Wij zatytułowana "Przeklęte Wody". Będzie to następca znakomicie przyjętej debiutanckiej płyty "Dziwadło" z 2021 roku.

WIJ przedstawił 'Peperduę'
News

WIJ przedstawił 'Peperduę'

Ukazał się nowy singel warszawskiej grupy WIJ zatytułowany "Peperdua". Jest to kolejna piosenka promująca album "Dziwidło".

WIJ - Dziwidło
Recenzja

WIJ - Dziwidło

Trio Wij zdaje się mieć we krwi rocka w swej najbardziej pierwotnej odsłonie. Określani są wręcz składem protometalowym. Na płycie „Dziwidło” słychać to idealnie.

WIJ
Wywiad

WIJ

Wij to specyficzne trio protometalowców, którzy nazwę swej formacji zaczerpnęli z tytułu opowiadania Nikołaja Gogola, horroru napisanego w oparciu o ludowe wierzenia o wiedźmach i demonach. Podobną zresztą tematykę podejmują na świeżo wydanym długogrającym debiucie „Dziwidło”, o którym opowiedziała mi wokalistka i autorka tekstów Tuja Szmaragd.

'Dziwidło' od Wija
News

'Dziwidło' od Wija

Wij to trzygłowy stwór wypełzający nocami z warszawskich piwnic. Muzyka Wija łączy inspiracje rockiem i proto-metalem z lat 70. z ciężarem właściwym późniejszym dekadom, balansując między przeszłością a przyszłością. Surowe i minimalistyczne brzmienie dopełnia mocny wokal.