Wywiady

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Rozmowa z: Kasia Golomska / Kamil Durski

MM: Wydaje mi się, że ATLVNTA, że nie tylko wyszła z Lilly Hates Roses, ale jest też wynikiem twórczej niemocy, która dopadła Was w tamtym projekcie?

KD: Tak, trochę to z tego wynikało, ponieważ nie mogliśmy się już dłużej określać jako zespół folkowy, a takim było właśnie Lilly Hates Roses. Każde z nas nie słucha już tego typu muzyki od jakiegoś czasu. To zaczęło się zmieniać po „Mokotowie”, bo już wtedy zaczęliśmy pierwsze eksperymenty z gitarami.

KG: Po „Mokotowie” otrzymywaliśmy już głosy od słuchaczy, że to już nie jest takie Lilly Hates Roses jak kiedyś. Zrobiło nam się trochę  głupio, bo na ostatnich koncertach nie mieliśmy już takiej zajawki, jak na początku. To wszystko sprawiło, że postanowiliśmy zacząć niejako od początku.

KD: Dla mnie bardzo ważne stało się granie muzyki aktualnej, a tego w LHR już nie byliśmy w stanie osiągnąć.

MM: Skoro to nowy początek, to czemu płyta zaczyna się takim utworem, jak „Umrzesz tak jak ja”?

KG: Wbrew tytułowi, jest to bardzo pozytywna piosenka. Opowiada o oswajaniu śmiertelności, która jest czymś naturalnym, motywującym nas do działania w życiu. Dobrze jest mieć gdzieś z tyłu głowy świadomość, że nikt z nas nie będzie żył wiecznie.

MM: Odnosząc się do tekstu – serwis MySpace nie zniknął tak do końca.

KD: Wiem, ale chodziło o pewną symbolikę. Serwis został sprzedany za jakieś śmieszne pieniądze. Ale było to miejsce, które skupiało twórców muzyki, jak żadne inne, jeszcze zanim pojawiły się inne serwisy streamingowe. Właściciela MySpace chyba wszyscy mieli w znajomych (śmiech).

MM: A skąd taki dysonans w klipie „Od jutra” wobec tekstu do tej piosenki?

KG: Wydaje mi się, że to nie jest aż taki duży dysonans i ten tekst połączył się z teledyskiem. To wyszło jakoś naturalnie. Tu jest dużo różnych płaszczyzn, bo sam utwór opowiada o narkotykach. Chcieliśmy to przenieść na teledysk w takim sensie, że rośnie temperatura i robi się coraz cieplej.

KD: Jest jakiś hedonizm w tym wszystkim.

KG: Tak, jesteśmy z Anią Kaiser w tym teledysku pozbawione wszelkich kompleksów. Żyjemy chwilą. Mieliśmy jednak przemyślany pomysł na ten klip, miał pewne założenia, które realizowaliśmy krok po kroku.

MM: „Powieki” mają krajobraz z horroru albo thrillera.

KD: To jest piosenka o depresji. Tak wygląda świat z perspektywy osoby cierpiącej na depresję. Znajome miejsce robią się przerażające. Niepokoją cię małe rzeczy…

KD: …na przykład pies sąsiadów, którego znasz, nagle wyskakuje i zaczynasz się go bać.

MM: „Only” traktuje o samotności?

KD: Hm, być może. Zamiarem było uchwycenie niezależności. Oswajanie tej anarchii w tekście jest tu kluczowe. Za każdym razem, gdy nachodzi, trzeba ją jakoś uspokoić.

MM: A czy za któreś z Was mama się wstydziła?

KD: Za mnie na pewno (śmiech). Pisząc ten tekst, myślałem raczej o Kasi.

KG: Tak, zawsze byłam przykładną uczennicą, miałam świadectwa z paskiem, jeździłam na konkursy itd. Myślę, że teraz mama mogłaby się za mnie bardziej wstydzić (śmiech). Zresztą nie powiedziała mi na przykład, że obserwuje mnie na Instagramie. To wyszło przypadkiem parę miesięcy temu, że obserwuje mnie już prawie rok! Wiedziałem, że ten moment, kiedy będziemy musiały o tym porozmawiać nadejdzie prędzej, czy później. W końcu usiadłyśmy, wysłuchała mnie i podeszła do tego w sposób bardzo otwarty. To było super.


MM: A skąd pomysł na patent, którego już się praktycznie nie stosuje – wyciszenie utworu pod koniec?

KD: O, wyłapałeś to! Taki był cel. Chodziło o przypomnienie takiego zabiegu, który stosowało się jeszcze w latach 90. Obecnie wydaje się on strasznie niedoceniany i przez to nie stosuje się go. Chcieliśmy odróżnić ten kawałek od pozostałych utworów.

MM: Skoro podjęliśmy temat niedzisiejszych brzmień – skąd wzięliście te syntezatorowe brzmienia w „Mantrze”?

KD: To brzmienia z instrumentów z lat 60.i 70. Fox, nasz producent mam mnóstwo tego typu sprzętu. Zresztą zagrał w każdym z utworów na płycie. Pomagał nam też w aranżacjach, dlatego wymieniony jest jako współautor. Połowę tej płyty zrobiliśmy w domu. Przynieśliśmy nasze produkcje, które robiliśmy w lockdownie do niego i drugą połowę robiliśmy już z nim. Tam gdzie my skończyliśmy, tam on zaczynał swoje działania.

MM: W tym utworze jest jeszcze taki efekt lekko ‘fałszujący’, który kojarzy się z Radiohead.

KG: Ta piosenka jest bardzo słodka, więc chcieliśmy ją nieco zaburzyć.

KD: Namten efekt kojarzy się trochę z Beckiem. On przecież takich ‘fałszów’ stosuje mnóstwo.

MM: W „Powiekach” i w „Mantrze” pojawia się wątek snu. To te same odmiany?

KD: To te same rodzaje snów, tylko opisane w inny sposób. To jest fascynujące, że możemy uciec w taki chwilowy niebyt, czy okiełznaną chwilową śmierć. Widziałem kiedyś wywiad z Terrencem McKeenem, który powiedział że wyobraźnia i sny to tak samo realne doświadczenia, tylko inaczej są postrzegane wobec rzeczywistości.  Oba jednak przeżywasz w tak samo rzeczywisty i silny sposób. Zawsze wydawało mi się to bardzo ciekawe.

MM: W „Anthraxie” rapujesz trochę jak Taco Hemingway.

KD: O, czyli jednak jakoś na mnie wpłynął. Myślę, że wprowadził taki pomost do polskiego hip hopu, dzięki czemu jego twórczość podoba się także np. moim rodzicom. Podobnie jest z Dawidem Podsiadło, który do popu też wprowadził taką nową jakość.

MM: Kasiu, znasz twórczość wszystkich tych zespołów, które wymieniasz w refrenie tego utworu?

KG: Właśnie nie i bardzo mi się podoba. Znam je tylko z nazwy, może poza Rammsteinem. W tym utworze występuję w roli dziewczyny, która totalnie nie ma pojęcia o czym śpiewa (śmiech). Wymądrza się na temat, na który coś tam usłyszała, ale w zasadzie nie ma o tym pojęcia. Jestem w tym chyba dość autentyczna, bo faktycznie nie znam tych zespołów (śmiech).

KD: Tak, to było śmieszne. Celowo nie wprowadzałem Kasi w twórczość tych zespołów. Zresztą Black Flag, to nawet nie jest metal (śmiech).

MM: Z kolei obraz zawarty w tekście „Nurtu”, kojarzy się z filmem „Cube”

KD: O to już musiałbyś zapytać Karolinę Kozak, bo to ona napisała ten tekst. Chciałem żeby to była piosenka o robieniu sobie krzywdy. Dotyczy to koncepcji „Zew otchłani”, która mówi o tym, że chcemy robić sobie krzywdę, próbować na przykład się ciąć lub sparzyć itd.

MM: „Ariadna” też jest utworem o narkotykach?

KG: Tak. To jest utwór o tak zwanym ‘złotym strzale”. O takim momencie, że już jest za późno i po wszystkim.

KD: W podkładzie natomiast inspirowaliśmy się muzyką rave z lat 90. Coś w stylu Moby’ego albo Underworld.

MM: A skąd te uderzenia pod koniec „Srebra”?

KD: To jest nieco zabawna historia, bo te walenie pojawia się w już „Ariadnie”, natomiast w gąszczu tego bitu gdzieś znika w tamtym utworze. Dlatego użyliśmy go ponownie w „Srebrze” i na końcu miał się wyłączyć, a się nie wyłączył. I został (śmiech).

KG: Kończymy grać i słyszymy w słuchawkach te uderzenia, nie wiedząc co się dzieje. Okazało się, że Fox nie wyłączył tego efektu. Potem tego posłuchaliśmy i uznaliśmy, że to fajnie brzmi i dlatego postanowiliśmy to zostawić.

MM: Na płycie są też trzy skity, które rozdzielają część piosenek. Czemu jest ich tylko tyle i dlaczego jeden z nich jest zatytułowany „Rammstein”?

MM: Ten fragment, który jest „Rammstein”, pierwotnie znajdował się w „Anthrax”.To ta sama melodia, która została tam użyta. Tytuł podsunął nasz menedżer. Zależało nam, by były jak najbardziej naturalne. Był o jeden więcej, ale nie dostaliśmy praw autorskich na jego wykorzystanie. Chodzi o melodię z „Thank You” Dido – tę samą, którą Eminem wykorzystał w „Stan”.

MM: Czy „Garść” stanowi jakieś pogodzenie z tym wszystkim, co słychać w tekstach na płycie?

KD: Dla mnie ta piosenka była jakaś taka finalna. Powstała też jako jedna ostatnich. Jest taką trochę pościelówą.

MM: Co z koncertami?

KD: To jest dość złożona kwestia, bo niestety brzmienie ATLVNTY wymaga sporej produkcji. Jeździmy z naszym dźwiękowcem, który wie, jak nas nagłośnić. Póki co, najbardziej miarodajnym koncertem był ten, który zagraliśmy na Opener Park. Tam wszystko poszło super. Na razie sprawdzamy odbiór płyty i czekamy na jakieś konkretniejsze ustalenia, zwłaszcza, że pandemia wciąż szaleje.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Zija / Pióro


Rozmawiał: Maciej Majewski


The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load